Sürekli Oruç Tutmak Caiz mi?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Cuma ve Cumartesi günleri tek gün olarak farz (zorunlu) vacip oruç tutmak mekruh değildir. Bu nedenle orucu atlayan veya orucunu oruç tutanlar için haftanın herhangi bir gününde oruç tutmakta bir sakınca yoktur.  

Ayrıca bayram arifesi veya beş mübarek geceden birinin günleri Cuma veya Cumartesi olursa, o günlerde oruç tutmak mekruh olmaz. Hadis-i şerifte bildirildiği gibi “Birinizin âdet olduğu orucu tutmasında bir mahzur yoktur. “ Anlıyoruz ki, beş mübarek gece oruç tutanlar, mübarek geceler Cuma günleri de olsa oruçlarını tutabilirler . (Naylu'l Awtar, 4, 249; İslam Fıkhı Ansiklopedisi, Wahba Zuhayli, v.3, s. 124) Ancak, arifelerde farz ve vacip oruç tutmaya alışık olmayanlar için hafta içi sadece Cuma ve Cumartesi günleri oruç tutmak .
bayramların veya mübarek gecelerin günleri tenzihan mekruhtur (biraz sevilmeyen). Konuyla ilgili gerçekleri bildiren hadisler aşağıdadır: 

“ Cuma bayram günüdür; Bayram gününü oruç gününe çevirme .” (Müsned, 2:303)

“ Cumartesi günü farz oruç dışında oruç tutmayınız” (İbn Mâce, Siyam: 38)

“ Cumartesi ve Pazar günleri müşrikler için bayramdır, ben bunlara muhalefet etmek isterim. (Nesai, Cum'a: 1)

“ Gecelerden sadece Cuma gecesini namaza ayırma; Yine günler arasında sadece Cuma gününü oruç tutmaya ayırmayın. Ancak biriniz alışık olduğu orucu tutarsa, bu bir istisnadır .” (Naylu'l Awtar, 4, 249; İslam Fıkhı Ansiklopedisi, Wahba Zuhayli, c.3, s. 124)

Bu hadisler sadece Cuma ve Cumartesi günleri oruç tutulmamasını tavsiye etmektedir. Ancak o günlerde oruç tutmak, yani Cuma ve Cumartesi günleri oruç tutmak tenzihan mekruhtur. Tahrimen mekruh değildir.   

Ancak o günlerde orucu o günden bir gün öncesine veya bir gün sonrasına ekleyerek orucun mekruh olmasını engelleyebilirsiniz . Cuma günü oruç tutmak isteyen, perşembe günü orucuna başlamalı veya cumartesi günü de orucuna devam etmelidir. Yine bir kimse, orucunu cumartesi günü tutmak isterse, orucuna Cuma veya Pazar günlerini eklemelidir. Fıkıh âlimleri bu meseleyi yukarıda zikredildiği gibi izah ederler:

Pazar günü oruç tutan kimse, o güne saygı göstermeden oruç tutarsa, bayramdan itibaren Pazar günü orucunu tutmak daha kolay olacağından, bunda bir mahzur yoktur. Ancak Pazar günü oruç tutmak, onu saygın bir gün olarak kabul etmek uygun değildir

Alıntı: https://questionsonislam.com/faq-category-ramadan-fasting_9751

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

vozol 10000 Likit

Bosna Hersekde Üniversite Okumak

backlink al