Kadınların Cennetteki Ödülü Nedir?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Kadınlara ahirette ne vaat ediliyor? Müslüman alimlere göre, kadın şehitler kocalarını cennette bulmayı bekleyebilirler . Hayatında birden fazla kocası olan bir kadın, ahirette ebedi eşi olarak en iyisini seçebilecektir.
Üzerinde düşünülmesi gereken ayetler aşağıdadır. Ayrıca, Ayetlerin hem erkeklere hem de kadınlara hitap ettiğini lütfen unutmayın:

(Bakara 2:25) “Salih amel işleyen müminleri müjdele; ırmakları akan Cennet Cennetlerine sahip olacaklardır. Kendilerine ondan her meyve verildiğinde, "Bu, daha önce bize rızıklandırılanın benzeridir" derler. Onlara aynı şeyin verildiği görülüyor. Onların orada HUZUR EŞLERİ (أَزْوَاجٌ مُّطَهَّرَةٌ) [ve orada] ebedî olacaklardır.”

(Kuran #4:57) “ İman edip salih ameller işleyenler . Biz onları, içinde ebedî kalmak üzere içinden ırmaklar akan cennetlere sokacağız ; Orada onların temiz eşleri olacak أَزْوَاجٌ مُّطَهَّرَةٌ ve Biz onları gölgeli bir yere koyacağız.”

(Kuran #43:70-73) “Sen ve EŞLERİNİZ, sevinç içinde cennete girin. Onlara altın kaplar ve kaplar dağıtılacak ve orada canların arzu ettiği ve gözlerin hoşlandığı her şey var. Ve orada ebediyen kalacaksınız. İşte bu, (dünya hayatında) yapmakta olduğunuz amellerinizden dolayı size vâris kılındığınız Cennettir . Orada sizin için bol meyve vardır, ondan yiyeceksiniz.”

Böylece erkekler ve kadınlar, EŞLERİ ile birlikte cennete girerler ve orada sonsuza kadar birlikte kalırlar. Kuran'da 72 bakireden bahsedilmiyor. Ama şart şu ki - hem erkekler hem de kadınlar bu dünyada erdemli olmalıdır.

Tanrı biliyor ki, akrabanızın da orada, cennette size katılmasını isteyeceksiniz. Öyleyse, işte Allah'ın vaadi:

(13/23-24) "Onlar, anne babalarından, eşlerinden ve çocuklarından salih kimselerle birlikte Adn cennetlerine gireceklerdir. Melekler onları her kapıda karşılar; Sana selâm olsun, madem sözünde sebatta kaldın! Ah, ne mükemmel bir son ev!"

Açıktır ki, salih çift, salih akrabalarıyla birlikte cennette birlikte olacaktır. Ancak, çiftlerden biri cennete gidemezse ve bekar, bekar olarak ölecek doğru erkek ve kadınlar varsa ne olur diye sorabilirsiniz.

Tanrı'nın yanıtı, 44:54, 52:20 ayetlerinde ve diğer birçok ayette mevcuttur.

"Öyledir ve ONLARI güzel arkadaşlarla (Hoor Ain) evlendireceğiz." (Kuran #44:54-Talal A. Itani)

“Öyledir ve ONLARI harika arkadaşlarla (Hoor Ain) evlendirdik.” (Kur'an-ı Kerim# 44:54- Monoteist grup)

Ancak çevirilerin/yorumların çoğu sorunlu; 44:54'ün bazı tipik çevirisi aşağıdadır:

(Kuran #44:54) “ Öyle olacak. Ve ONLARI muhteşem gözlü (Hoor Ein) kızlarla eşleştireceğiz.” (Çev. Dr. Mustafa Hattab)

(Kuran #44:54) “Öyle olsa da. Ve ONLARI iri gözlü güzel kızlarla (Hoor Ein) eşleştireceğiz.” (Trans- Abdul Majid Daryabadi)

Bazı bilim adamlarının buradaki 'ONLAR'ın sadece erkekler olduğunu nasıl algıladıklarını ve 'ONLAR' erkek anlamına geliyorsa, o zaman Hoor Ein'in de mantıksal olarak kadınsı cinsiyetten olması gerektiğini sorabilirsiniz?

Ancak 44:51, 44:52, 44:53 ve 44:54 ayetlerini birlikte incelersek, 44:54 ayetindeki 'ONLARIN' AL Muttakin - Allah'tan korkan, salih erkekler ve kadınlar olduğu ortaya çıkar. . İşte ayetler:

(44:51) "Doğrusu salihler (Muttaqun- الْمُتَّقِينَ) emin bir yerdedir;

(44:52) "bahçelerde ve pınarlarda;"

(44:53) "İnce ipek ve zengin brokar giyinmişler ve karşı karşıya gelecekler:"

(44:54) "Öyledir ve ONLARI harika arkadaşlarla (Hoor Ain) evlendirdik." (Trans- Monoteist grup)

Dolayısıyla 44:54 ayetinde bahsedilen Hoor Ein kadınsı cinsiyet olarak alındığında yanlıştır, taraflıdır; Muttaqun ile evleneceklerse, cinsiyetten bağımsız da olmalıdır. Öyleyse, Hoor Ein, hem erdemli erkekler hem de kadınlar için eşit derecede geçerli olan 'çekici/göze hoş gelen eş veya arkadaş ' anlamına gelmelidir.

Aynı şekilde, aşağıdaki 52:20 ayeti de Hoor Ein'in 52:17 ayetinde bahsedilen Muttakin (hem erkek hem de kadın) ile evliliği hakkındadır.

(52:20) "Onlar dizilmiş tahtlara yaslanacaklar ve Biz ONLARI Hoor Eyn- بِحُورٍ عِينٍ (göze hoş gelen eşler) ile evlendireceğiz”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol