Cuma Gecesi Hangi Günleri Kapsar?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Arap âdet ve İslam öğretisine göre gece, kendisinden önceki güne değil, ondan sonraki güne aittir. Bunu destekleyecek pek çok delil vardır, ancak en açık delil, insanların ibadet sırasında söyledikleri şudur: 

Ramazan ayının yeni hilalini görmek mübarek ayın başladığını gösterir. Bu gecenin Ramazan'ın bir parçası olarak kabul edildiği ve o gecede teravih namazının kılındığı söylenebilir. 

Ramazan ayının bittiğini ve Şevval ayının başladığını gösteren Ramazan Bayramı hilalini görmek. O gece Müslümanlar teravih namazını bırakırlar. 

İslami bir metin, Cuma gecesinden veya bayram gecesinden vb. bahsettiğinde, kastedilen, yukarıda belirtilen İslami geleneklere göre gecedir. 

Aynı durum Kadir Gecesi için de geçerlidir. Sabahın, ondan önceki geceye ait olduğunu açıkça gösteren bir sahih hadis vardır. Bu, Ebu Said el-Hudri'nin (Allah Ondan razı olsun) hadisine göre, Resûlullah (sallallahu aleyhi vesellem) Ramazan'ın orta on gününde itikafa girerdi. . Bir yıl sonra, yirmi birinci gece -ki bu sabah itikaafından çıktığı geceydi- şöyle buyurdu: "Kim benimle itikafa giriyorsa, Son on gün itikaf yapsın, çünkü bu gece (Kadir Gecesi) bana gösterildi, sonra unutturuldu. Ertesi sabah (sabahı aydınlandı) kendimi suda ve çamurda secde ederken gördüm. O halde onu son on günde arayın ve her tek sayılı gecede arayın." O gece yağmur yağdı, mescit hurma dallarıyla kaplandı ve mescit aktı ve gözlerim, Allah Resûlü'nün (s.a.v.) sabahı alnında su ve çamur izleriyle olduğunu gördü. Yirmi birinci. 

Buhari (2027) ve Müslim (1167) tarafından rivayet edilmiştir. 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol