Allah Şu Anda Nerede ve Ne Yapıyor?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Bir şeyi yapanın yaptığına benzemediği muhakkaktır. O aynı türden değil. Örneğin bir arabayı yapan, arabadan oldukça farklıdır; Aynı şekilde sobayı yapan da sobadan farklıdır. Aynı şekilde Ezel ve Ebedi olan Allah, yarattıklarından farklıdır.
Allah biricik yaratıcıdır ve mümkün varlıklar gibi değildir çünkü biri yaratıcıdır, diğeri mahluktur. Yaradan ile mahlûkun, öldüren ile öldürülenin eşit olması hiç mümkün müdür? Hayatı ve ölümü yaratan Allah ezelî ve ezelîdir.

Allah için yön ve yön zikredilmesi düşünülemez çünkü bunlar göreceli şeylerdir, gerçekte yoktur. Yani varlıklara göre değerlendirilirler. Örneğin tavanda yürüyen bir karıncaya göre o yukarıda, biz aşağıdayız. Yerde yürüyen bir karınca için biz yukarıdayız, o ise aşağıda. Evren yaratılmadan önce altı yön (sol - sağ - yukarı - aşağı - arka - ön) yoktu. Daha sonra insanlar günlük hayatlarını düzenlemek için onları benimsedi. Göğüs hizasında olana ön, onun karşısında olana ise arka (veya arka) denir.

Varlıklar ve yönler yokken Allah vardı. Dolayısıyla istikamet kavramı Allah için değil, bizim için düşünülmüştür. İnsan nereye dönerse Allah oradadır.
Bir yönüyle Allah'ın mukaddes ismi olan “Nur”un tecellisi olan güneşe benzer, insan nereye dönerse güneş ışığıyla oradadır. Bu, altı yönün hepsinde var olduğu anlamına gelir.
Peygamberimize (s.a.v.) "Allah nerededir?" “O tek başına vardı ve başka hiçbir şey O'nunla birlikte var olmadı” cevabını verdi. …” (Buhari, Savaşlar, 67, 74, Yaratılışın Başlangıcı 1, Tevhid 22; Tirmizi, Kıssalar, 3946)
 “Doğu da, Batı da Allah'ındır; Nereye dönerseniz dönün, Allah'ın çehresi oradadır. Allah her şeyi kuşatandır, bilendir.” Bakara 115
“O, her gün (yeni) bir ihtişamla parlar er-(Rahman 29)
“O O'dur ki, gökleri ve yeri altı günde yarattı, ayrıca Arş'a istiva etti, O, neyin ne olduğunu bilir. Yerin içine giren ve ondan çıkan, gökten inen ve ona çıkan şey. Ve nerede olursanız olun, O sizinle beraberdir. Allah yaptıklarınızı çok iyi görmektedir.” (Hadid 4)

 “(Önderinize) yardım etmezseniz (önemli değil): şüphesiz Allah ona yardım etti; Hani kafirler onu çıkardılar, birden fazla arkadaşı yoktu, ikisi mağarada idiler, o arkadaşına "Korkma, çünkü Allah bizimle beraberdir" dedi." (Tevbe 40) "Biz daha yakınız
 " şah damarından (Kaf 16)”
Bir adam, İmam Ebu Hanife'ye, “O seninledir” manasındaki ayeti hatırlattı (el-Hadid 4). birine mektup yaz ve onunla olduğunu söyle. Ama aslında sen onun huzurunda değilsin”

Bir tabiat aşığı, İmam-ı Azam Ebu Hanife'ye son sorusunu sorduğunda: -Allah
şimdi ne yapıyor ? Yer değiş tokuş ettiler ve sonra kâfire dedi ki: -İşte şimdi Allah senin gibi bir kâfiri indirdi, benim gibi bir mümini de buraya yükseltti. Allah evrende sürekli hareket halindedir. Güneşin eşyanın üzerine doğması gibi, Allah da aynı şekilde İlâhi Esma'sını her şey üzerinde sürekli olarak tecelli ettirir. Varlıklardaki değişimler, Allah'ın isimlerinin onlar üzerindeki farklı tecellilerinden başka bir şey değildir.


Şu anda Allah bizim yazdıklarımızı ve sizin okuduklarınızı biliyor ve her şeye bağlı bir şey ve her şeyi bir şeye bağlı yaratıyor.
Allah nerede?

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol