Telefonunuzun Sahte Olup Olmadığını Anlamanın Yolları


Ambalaj üzerindeki özellikleri kontrol edin. Yeni iPhone'unuz bir iPhone kutusuyla geldiyse, kutuda bir model numarası, seri numarası ve IMEI görüntülenmelidir. Bu numaralar, Ayarlar uygulamasını açıp Genel > Hakkında'yı seçtiğinizde gördüklerinizle eşleşmelidir . Özellikler eşleşmezse, telefonunuzun bir klon olması mümkündür. [1]

Seri numarasını https://checkcoverage.apple.com adresinde doğrulayın . İPhone'un seri numarasını Apple'ın garanti durumu web sitesine girdiğinizde model, garanti süresi, destek durumu ve telefonla ilgili diğer bilgiler görüntülenmelidir. "Üzgünüz, ancak bu seri numarası geçerli değil" mesajını görürseniz, iPhone'unuz büyük olasılıkla orijinal değildir.
İPhone'unuzun seri numarasını Ayarlar uygulamasında Genel > Hakkında altında bulabilirsiniz .
Telefonunuzun Orijinal mi yoksa Klon mu Olduğunu Tanımlayın başlıklı resim 3. Adım

Http://www.imeipro.info adresindeki IMEI numarasını kontrol edin . Her telefonun benzersiz bir IMEI numarası vardır. Bir veri tabanında bu numarayı aramak size telefonla ilgili ayrıntıları sağlayacaktır. IMEI numarası farklı bir model hakkında bilgi gösteriyorsa, sahte bir modelle karşılaştığınızı anlarsınız.
IMEI'yi bulmak için *#06#tuş takımını çevirin veya SIM tepsisini kontrol edin. [2]
İPhone'unuzun Rengini Değiştirin başlıklı resim 15. Adım
Bir hafıza kartı yuvası arayın. Hafıza kartı yuvası olan Apple iPhone modelleri yoktur. [3] Telefonunuzda herhangi bir boyutta hafıza kartı için bir yuva varsa, muhtemelen iPhone gibi görünmesi için yeniden işlenmiş bir Android'dir.
İPhone'unuzun Rengini Değiştirin başlıklı resim 1. Adım

İPhone'un arkasındaki Apple logosuna bakın. Tüm iPhone'ların arka yüzlerinde bir Apple logosu bulunur. Otantik bir Apple logosu kabarık veya dokulu hissetmemelidir. Parmağınızı logoya sürtmek iPhone'un arkasındaki herhangi bir yere sürtmekten farklı geliyorsa, telefon büyük olasılıkla orijinal değildir.
Image titled Identify if Your Phone Is an Original or a Clone Step 6

Telefonu, aynı modele sahip onaylanmış bir iPhone ile karşılaştırın. Her iki telefonu yan yana tutun ve aynı boyutta olduklarından emin olun ve ardından her bir kenar için aynı işlemi yapın. Birinci sınıf bir yeni model kullanıyorsanız, çentiklerin her iki telefonda da aynı şekilde hizalandığından emin olun. Telefonunuz onaylanan orijinalden farklıysa, gerçek değildir.
Telefonunuzu Apple'ın web sitesindeki orijinal bir iPhone görüntüsüyle de karşılaştırabilirsiniz. Tam listeyi görüntülemek için https://support.apple.com/en-us/HT201296 adresine gidin 
Apple'ın varsayılan uygulamalarını arayın. Tüm iPhone'lar, App Store , Ayarlar , Pusula ve Safari dahil olmak üzere belirli uygulamalar yüklü olarak gelir . İPhone'unuzda bir Play Store uygulaması görürseniz , iPhone gibi görünmesi için yapılmış bir Android kullanıyor olmanız çok büyük bir hediyedir. 
Denetim Merkezi , Siri ve Arama ve iTunes ve App Store gibi standart iPhone menüleri için Ayarlar uygulamasını kontrol edin .
Tüm iPhone'lar, Safari web tarayıcısıyla birlikte gelir . Safari'niz yoksa bir iPhone'unuz yoktur.

Yöntem

Sahte Android Bulma

El cihazını aynı modelin onaylanmış bir Android cihazıyla karşılaştırın. Her iki telefonu yan yana tutun ve aynı boyutta olduklarından emin olun ve ardından her bir kenar için aynı işlemi yapın. Pek çok model çeşitli renklerde gelir, ancak diğer tüm detaylar tamamen aynı olmalıdır. 
Bir Android'e erişiminiz yoksa, sizinkiyle eşleşen orijinal bir modelin fotoğrafını internette arayın.

Telefonu yapmak için kullanılan malzemeleri doğrulayın. Telefonunuzu üreten şirketin web sitesine gidin ve yapı malzemelerini açıklayan bir sayfa arayın. Listelenen malzemeler telefonunuzla eşleşmelidir.
Örneğin, üretici ekranın camdan yapıldığını ve yeni telefonunuzun plastik bir ekrana sahip olduğunu belirtirse, telefonunuzun gerçek olmadığını anlarsınız.
Image titled Identify if Your Phone Is an Original or a Clone Step 10

Http://www.imeipro.info adresindeki IMEI numarasını kontrol edin . Her telefonun benzersiz bir IMEI numarası vardır. Bir veri tabanında bu numarayı aramak size telefonla ilgili ayrıntıları sağlayacaktır. IMEI numarası farklı bir model hakkında bilgi gösteriyorsa, sahte bir modelle karşılaştığınızı anlarsınız.
IMEI'yi bulmak için *#06#tuş takımını çevirin veya pilin altına bakın.

AnTuTu Benchmark gibi bir üçüncü taraf karşılaştırma uygulaması çalıştırın. Bu uygulama, Android'inizde bazı testler çalıştırır ve özellikleriyle ilgili bilgileri görüntüler. Gördüğünüz özellikler ve model telefonda olması gerekenden farklıysa, telefonunuzun orijinal olmadığını anlarsınız. AnTuTu'yu Play Store'dan ücretsiz olarak indirebilirsiniz. [6]X
 

Kaynak: https://www.wikihow.com/Identify-if-Your-Phone-Is-an-Original-or-a-Clone#:~:text=Each%20phone%20has%20a%20unique,or%20check%20the%20SIM%20tray.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol