İstanbul'un İlk Belediye Başkanı Kimdir?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

İstanbul'un ilk belediye başkanı kimdir? İstanbul'da ilk belediye başkanı hangi yıl seçildi? Cumhuriyet kurulduktan sonra, İstanbul'un ilk belediye başkanı kim oldu? İstanbul Büyükşehir Belediyesinin ilk başkanı kimdi?
İlk anayasal monarşi (1876–1908)
1876'da Birinci Meşrutiyet ilan edildiğinde, Kadri Paşa İstanbul'un belediye başkanıydı. Bu dönemde İstanbul'u 10 belediye başkanı yönetiyordu.
İkinci anayasal monarşi (1908–1923)
1908-1918 yılları arasındaki Jön Türkler döneminde ve cumhuriyetin kuruluşuna kadar başkentte 23 belediye başkanı görev yaptı.
Cumhuriyetin ilanından sonra İstanbul'un belediye başkanları listesi şu şekilde sıralanmaktadır?
1 Haydar Yuluğ (15 Nisan 1923 – 8 Haziran 1924)
2 Emin Erkul (8 Haziran 1924 – 12 Ekim 1928)
3 Muhittin Üstündağ (14 Ekim 1928 – 4 Aralık 1938)
4 Lütfi Kırdar (8 Aralık 1938 – 16 Ekim 1949)
5 Fahrettin Kerim Gökay (24 Ekim 1949 – 26 Ekim 1957)
6 Kemal Hadımlı (12 Temmuz 1957 – 5 Ekim 1957) ( Milletvekili )
7 Mümtaz Tarhan (29 Kasım 1957 – 11 Mayıs 1958)
8 Ethem Yetkiner (14 Mayıs 1958 – 24 Aralık 1958)
9 Kemal Aygün (25 Aralık 1958 – 27 Mayıs 1960)

27 Mayıs 1960 darbesinden sonra 1963 yılına kadar ordu belediye başkanlarını atadı.

10. Orgeneral Refik Tulga (27 Mayıs 1960 – 14 Haziran 1960)
11 Orgeneral Şefik Erensü (14 Haziran 1960 – 24 Eylül 1960)
12 Orgeneral Refik Tulga (24 Eylül 1960 – 26 Şubat 1962)
13 Turan Ertuğ (27 Şubat 1962 – 16 Mart 1962)
14 Kadri İlkay (17 Mart 1962 – 30 Aralık 1963) ( Milletvekili )
15 Kamuran Görgün (8 Haziran 1962 – 22 Haziran 1962)
16 Niyazi Akı (31 Ocak 1963 – 28 Şubat 1963) ( Milletvekili )
17 Necdet Uğur (23 Şubat 1963 – 9 Aralık 1963)
18 Haşim İşcan (10 Aralık 1963 – 11 Mart 1968) ( CHP )
19 Faruk Ilgaz (12 Mart 1968 – 6 Haziran 1968) ( AP ) ( Milletvekili )
20 Fahri Atabey (8 Haziran 1968 – 9 Aralık 1973) ( AP )
21 Ahmet İsvan (14 Aralık 1973 – 11 Aralık 1977) ( CHP )
22 Aytekin Kotil (14 Aralık 1977 – 12 Eylül 1980) ( CHP )
23 Orgeneral İsmail Hakkı Akansel (12 Eylül 1980 – 30 Ağustos 1981)
24 Orgeneral Ecmel Kutay (30 Ağustos 1981 – 24 Mart 1982)
25 Abdullah Tırtıl (24 Mart 1982 – 26 Mart 1984) ( atandı )
26        Bedrettin Dalan  - 26 Mart 1984    28 Mart 1989    5 yıl, 2 gün          UZANMAK    
27        Nurettin Sözen -28 Mart 1989    27 Mart 1994    4 yıl, 364 gün          SHP    
28        Recep Tayyip Erdoğan -27 Mart 1994 - 6 Kasım 1998
29        Ali Müfit Gürtuna

30        Kadir Topbaş-   28 Mart 2004    22 Eylül 2017   
31        Mevlüt Uysal  - 22 Eylül 2017    17 Nisan 2019   
32        Ekrem İmamoğlu -17 Nisan 2019    6 Mayıs 2019   


 

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol