VELİLERİN KIRDIĞI ÖĞRETMENE NE ÖNERİRSİNİZ…

Mesleğini ve öğrencilerinin geleceğini önemseyen bir öğretmen okurumdan aşağıdaki mektubu aldım. Lütfen dikkatle okuyun. Sizden yardım isteyeceğim.

***
Merhabalar değerli hocam,
Size sormak istediğim velilerimle ilgili bir iletişim sorunum var. Aslında öğrencilerimle ilişki kurabiliyorum; fakat bazı velilerimle kuramıyorum. Bazı veliler şöyle bir tavır içinde beni dinliyorlar: Sen çocuk mu yetiştirdin! Nereden bileceksin!

Hocam bilinçli anne baba bile olsa, çocuk için yapılması gerektiğini düşündüğüm bir şeyi, uygun olmayan davranışı, velilere anlatırken sürekli bir savunma durumuna geçiyorlar. Şöyle bir tavır içindeler: Benim çocuğum yapmaz! Suçlu sensin, senin yüzünden yapıyor.

Sürekli karşıdakini yargılayan bir insanla konuşmaya çalışma çabası gerçekten çok yıpratıyor beni. Elinden geleni yaptığını görmeden seni yargılamaları, kendilerinde olan suçu sana yöneltmeye çalışmaları, psikolojimi en çok yoran şeylerden biri. Beni anlamayan insanlara laf anlatmaya çalışmaktan çok yoruluyor, bir süre sonra da neden uğraşıyorum ki deyip kendi kendime kızıyorum.

Ama vicdanen de, öğrencim için de, onun geleceği için yapmam, çaba göstermem gerektiğini biliyorum. Sizce nasıl bir yol izlenmeli ve çocuğun psikolojisini yoran, onu anlamayan veli ile konuşurken ne yapılmalıyım? Ona çocuğu için yapması gerektiğini düşündüğüm şeyleri nasıl anlatmalıyım?

Şimdiden teşekkürler değerli hocam

***
Evet, mektubu okudunuz. Veli ya da öğretmen olabilirsiniz. Bu öğretmen arkadaşımıza nasıl bir yol izlemesini önerirsiniz? Kendisi bu yazının çıkacağını biliyor ve merakla önerilerinizi bekliyor olacak. (Ben sizin önerilerinizi okuduktan sonra kendi önerilerimi oluşturup yazacağımı ilettim; haberi var, bekliyor. Önerilerimi sizlerle de paylaşacağım.)
İlginiz için teşekkür ederim.


Facebook Doğan Cüceloğlu Sayfasından Alıntıdır

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol