Öğrencilerin Çanta Çilesi

Hem bir eğitimci hem de bir ilkokul ikinci sınıf öğrenci velisi olarak yazıyorum. 
Çocuklarımızın okula gidip gelirken taşıdıkları çantaları neredeyse kendi ağırlıklarının dörtte biri kadar. Şahsen biz veliler olarak taşımakta zorlanırken; çocuklarımıza böyle bir yükün taşıtılmasını hiç doğru bulmuyorum? Gelişim çağındaki çocukların bu ağır yük altında ne kadar olumsuz etkilendiklerini düşünmek bile istemiyorum. Çocuklarımızın eğitiminde ki en büyük engellerden birinin de, bu ağır çantalar olduğunu ifade etmek istiyorum. Çantalarını taşırlarken çok yorgun düşüyorlar ve motivasyonlarını kaybediyorlar.
Bunun çözümü yok mu? Elbette vardır. Hem de çok basit. Sene başında bedava dağıtılan o koca koca kitapları; ünite ünite, fasikül fasikül vermek çok mu zor? Sınıf öğretmeni işlenecek üniteyi/fasikülü öğrenciye verir, sadece o üniteyi getirip götürür. Böylece büyük bir yükten de kurtulmuş olur.
Aslında ideal olan çantasız eğitimdir. Bir zamanlar çok gündem olmuştu ama, çok fazla uygulamasını göremedik. Her öğrencinin sınıfta dolabı olacaktı, okul araç ve gereçlerini orada tutacaktı, evine ne öyle bir yükü taşıyacaktı, ne de evde ödevleriyle cebelleşecekti. Herşey sınıfta olup bitecekti. Gelinen noktada bırakın o çantasız eğitimi, yardımcı kaynakları da üzerine ekleyerek yüklerini daha da artırdık. 
Bu husustan muzdarip olan velilerimiz rahatsızlıklarını ve taleplerini milli eğitim bakanlığına iletebilirler. Biz de bugün öyle yaptık. 4440632'yi aradık ve taleplerimizi dile getirdik.
Ramazan Tahiroğlu

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol