Matematik Dehası Ethem Deynek Öğretmenimiz Yeni Buluşlara Doymuyor

Matematik dehası öğretmenimiz daha öncede yeni buluşları sayesinde adından sıkça söz ettirmişti. Matematik öğretmeni Deynek 2 yeni formül bularak bu alanda bir dahi olduğunu ispatladı. 

Matematik üzerinde yaptığı araştırmalarla adını duyuran Tavas Özay Gönlüm Fen Lisesi Matematik Öğretmeni Ethem Deynek Deynek Dörtlüsü, Deynek Altılısı, Deynek Yedilisi, Deynek Sekizlisi, Deynek On ikilisi,13 ile bölünebilme, Deynek On dörtlüsü, Deynek On beşlisi, Deynek On yedilisi ve Deynek Bağıntısı formülleri buluşlarının ardıdan yeni buluşlara imza atmaya devam ediyor.

Ethem Deynek bu defa da üç kenar uzunluğu verilmiş olan bir üçgenin çevrel çemberinin yarıçap uzunluk formülünü ve üç kenar uzunluğu verilen bir üçgenin iç teğet çemberinin yarıçap uzunluk formülünü buldu.

Deynek bulmuş olduğu bu 2 yeni formül ile matematikte bulduğu formül sayısını 10’dan 12’ye çıkarmış oldu. Konu ile alakalı açıklamasında kendisi için formül bulmanın kafiyeli şiir yazmaya benzediğini dile getiren Deynek, matematiksel şiirlerinin bitmediğini ve devamının geleceğini ifade etti.

Matematik Öğretmeni Ethem Deynek, Yeni Buluşlara Doymuyor

banner47

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner14