ÇOCUĞU İÇİN HOCASINDAN TOKAT YİYEN PADİŞAHTAN, ÖĞRETMENE NOT VEREN VELİYE DOĞRU

Bunun üzerine destur dileyip II. Murat’ın huzuruna çıktı. “Padişahım size bir hususu arz edeceğim ancak hayâ ediyorum” deyince II. Murat “Buyur çekinmeden anlatabilirsin” dedi. Bu söz Akşemseddin’i rahatlattı ve başladı olayı anlatmaya. Padişahım oğlunuz, ciğer pareniz Fatih çok yaramaz, onun yaramazlıkları yüzünden ders işleyemiyorum, kendisine kızdığım zamanda hemen sizinle beni tehdit ediyor deyince II. Murat Akşemseddin’in yanına gelerek kulağına bir şeyler fısıldar.
II. Murad’ın kulağına söylediği sözleri duyan Akşemseddin çok şaşırdı. Bu ne plandı, mümkün değildi bu planı uygulamak. Akşemseddin plan konusundaki rahatsızlığını padişaha ilettiyse de Padişah onu dinlemedi ve bu iş olacak dedi.

Ertesi gün yine derste Fatih Sultan Mehmet yaramazlık yapıyordu. Akşemseddin’in uyarısına aynı tehdit cevabını verdiği sırada Padişah ansızın kapıyı açıp içeri girdi. Bu olay karşısında Akşemseddin hiddetlenerek Padişaha bağırdı ve bir tokat atarak, bu şekilde sınıfa giremeyeceğini izin istemesi gerektiğini söyleyerek derhal dışarı çıkmasını istedi. Padişah mahcup bir şekilde boynunu bükerek özür diledi ve dışarı çıktı.

Olaylar karşısında Fatih Sultan Mehmet’in nutku tutulmuş ne yapacağını şaşırmıştı. Güvendiği babası tokat yemişti. Fatih Sultan Mehmet allak bullak olmuştu. Az sonra kapı vuruldu ve Padişah mahçup bir şekilde içeri özür dileyerek girdi. Plan muhteşem bir şekilde işlemişti. O günden sonra Fatih Sultan Mehmet asla yaramazlık yapmadı. Çünkü güvendiği dağlara kar yağmıştı.

İşte Akşemsettin'in kulağına fısıldanan muhteşem plan, işte çocuk eğitimi. İşte onlar, işte biz….
Koskoca padişah sırf çocuğunu terbiyesi için gözünü kırpmadan tokat yemeği göze almıştı… 
Bizler Öğretmenliğin ne kadar kutsal bir meslek olduğunu biliyoruz. Öğrenci merkezli eğitim diye diye kendini dünyanın merkezi gören gençler için üzgünüm, not vermek bunu iyice pekiştirecek.

Biz her şeye rağmen şu ilkelerle çalışmaya devam edeceğiz... 

Velinin beklentisi ile yöneticilerin beklentisi arasında sıkışıp kalan öğretmen. 
Tüm bu beklentileri, basma kalıp cümleleri bir tarafa koyup, öğrenci benden ne bekliyor, yada ihtiyacının ne olduğunun farkında olmayan öğrenciye ayna tutup, bak kendini incele tanı demek görevimiz. 
Öncelikle kalbine dokunun öğrencilerinizin, ilerde her birinin kocaman bir yürek olduğunu göreceksiniz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol