Uzman ve Başöğretmenlik Emekliliğe Yansıyacak mı?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Uzman ve başöğretmenlik unvanları, emekliliğe yansıyacak mı? Uzman ve başöğretmenlik unvanları ne işe yarıyor?
Uzun yıllar sonra, geçtiğimiz yıl uzman ve başöğretmenlik sınavları tekrar yapıldı. Uzman ve başöğretmenlik sınavları yapıldı ancak bir çok öğretmen, bu sisteme halen karşı durmaktalar. 

Bu sistem acilen kaldırılmalı kazanımlar da maaş katsayısına yansıtılarak emeklilikte de aynı maaşların alınması sağlanmalıdır. Ülkede zaten herkesin bildiği bir baş öğretmen varken on binlerce baş öğretmen üretmeye gerek yoktur.

Emeklilikte hiç bir faydası olmayan bu ücreti kimsenin öğretmenin özlük haklarını düzelttik demeye hakkı yoktur.

Doğru dürüst okuma yazma bilmeyenin neredeyse öğretim görevlisi kadar maaş alması acınacak bir durumdur. Devlet hem okumaya teşvik ediyor hem de okuyanı düşük maaş vererek cezalandırıyor. Bu şartlarda bir öğretmen öğrencisini nasıl motive edebilir?

Bize öğretmenlerimiz okursan bir meslek sahibi olursun, kariyer yaparsın derlerdi. Peki biz öğrencileri nasıl motive edeceğiz. Öğretmeninin sefalet maaşları aldığı ortamda bu öğrenciler kimi model alarak okuyup kariyer yapacaklar. Maalesef etraf diplomalı işsiz kaynıyor.

Maalesef mesleğini alıp işçinin altında maaşlar alan, kirasını zor veren, temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorluk çeken, faturalarını ödeyemeyen memur, okuyan nasıl model olacak? Bazıları para için mi okudun deyip işin içinden çıkıyor.

Oysa ki okurken yapılan masraflar, harcanan maddi manevi emekler kimsenin aklına gelmiyor. Bu ülkenin okuyan kesimi, memur kesimi artık kendisini insanca yaşatacak maaşlar istiyor. 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol