Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Üzerine

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Bilindiği üzere öğretmenlik meslek kanunu ile öğretmenlik mesleği kariyer meslekler arasında yer aldı. Öğretmenlik; aday öğretmen, öğretmen, uzman öğretmen ve Başöğretmen olarak  dört sınıfa ayrıldı. Aday öğretmenlikten öğretmenliğe geçişte uygulanan aday kaldırma sınavı kaldırıldı. Ancak uzman öğretmenlik ve başöğretmenliğe geçişte eğitim uygulaması ve sınav şartı getirildi. 
Bakanlık ilgili şube müdürleri ile yaptığı bilgilendirme toplantısında uzman öğretmenlik için yapılacak sınavın bilgi notunun sisteme yükleneceği ve 19 sayfadan ibaret olduğu bilgisini verdi. Şube müdürleri de okul müdürleri ile toplantı yaparak bu bilgiyi paylaştı. Ancak Gel gör ki sisteme bilgi notu yüklendiğinde uzman öğretmenlik için 461 sayfa başöğretmenlik için ise 591 sayfa olduğu görüldü. 
Bakanlık yine ters köşe yaptı.
 Hani 19 Word sayfası idi?  Kendi personelini kandıran. aldatan bir başka bakanlık var mı?  acaba!
 Bir taraftan başarı belgeleri vererek öğretmenlerin gönlünü almaya çalışan bir bakan Diğer taraftan 19 sayfa diyerek 600 sayfalık bir metin ortaya koyarak aldatan bakanlık. 
İster istemez bakanlıkta Kripto fetö'cüler mi var? Onlar mı oyun oynuyor?  sorusunu akla getiriyor.
Bu sınav oldukça zor bir sınav olacak gibi görünüyor başarı puanı 70 puan olması ayrı bir garabetti. 70'in altında alan başarısız olacak.  Gazete başlıklarını şimdiden hayal ediyorum "Öğretmenler döküldü" "Başarısız oldu" gibi öğretmen itibarını ayaklar altına alan açıklamalar birbirini izleyecek.
Şimdiden uyarıyorum bu sınav bu şekliyle tam bir eleme sınavı olur.  Kırgınlar, küskünler oluşturur.  
Bir an önce gerekli tedbirler alınmalı. Yol yakınken düzeltilmeli.
İkinci olarak mesleki uygulama eğitimi adı altında bir eğitim zorunluluğu getirildi. Bakanlığa sormak lazım bu eğitimi veren arkadaşları çok mu aradınız? Bize öğretmenliği anlatan arkadaşların yöntem ve tekniğe ihtiyaçları var.  Duvar gibi soğuk bir duruş, harfleri yutma, kelimeleri yuvarlama,  karşıda duran propterden okuma böyle bir öğretmenlik mi? hedefleniyor.  
Burada anlatılan bu kadar teknik bilgi 30 yılını eğitime vermiş bir öğretmene uygulamada ne gibi bir fayda sağlayacak?Cumhuriyetin ilk yıllarında batılılaşma hareketi kapsamında biraz zamansız bir karar verilerek Anadolu'ya Opera götürülmesine karar verilir 4 saat süren ağır bir Opera eseri seçilir ve Sivas'ta bir mekanda zorla doldurulmuş köylülere 4 saat Opera dinletilir daha sonra köyün muhtarı çağrılır ve durum sorulur muhtarın vermiş olduğu cevap  "Sivas Sivas olalı böyle zulüm görmedi." 
Gelecegimizi emanet ettiğimiz öğretmenlerimizi bu duruma düşürmeyelim.
HALİL İBRAHİM TEMİZ
EBS SİVAS 1 NOLU ŞUBE BŞK

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Threads beğeni satın al

backlink Spor haberleri fen bilimleri vozol 10000 Likit

Bosna Hersekde Üniversite Okumak