google-site-verification: google6827054ec461fa5a.html

Kariyer Basamakları Sınavsız Olmaz mı? Bakan Özer Açıkladı

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Kariyer Basamakları Sınavsız Olmaz mı? Bakan Özer Açıkladı
Son zamanlarda gündemin başında kariyer basamakları sınavı gelmekte. 

Milli Eğitim Bakanlığı kariyer basamakları sınavı ile birlikte, 10 yılını doldurmuş öğretmene uzman, 20 yılını doldurmuş öğretmenlere ise başöğretmen unvanı verilecek.

Sınavda başarılı olan öğretmenlerin maaşlarında, artışlar yapılacak. 

Ancak öğretmenlerin çoğunluğu bu sınava karşı gelmekte. Verilecek olan unvanların sınavla verilmesine karşı olan öğretmenler, sınavın iptalini istemekte. Her ne kadar öğretmenlerin çoğunluğu sınavı istemese de, MEB bu konuda geri adım atmamakta kararlı görünüyor.

Hürriyet gazetesi yazarı Ahmet Hakan, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'e, kariyer basamaklarının sınavsız olamaz mı diye soru yöneltti. Bakan Özer Ahmet Hakan'a, kariyer basamakları sınavına ilişkin şu yanıtı verdi.

SINAVSIZ OLMAZ MI?: "Başöğretmen ve uzman öğretmen, belirli bir eğitimden sonra sınavla belirlenecek. Peki hiç eğitim verilmese, hiç sınav yapılmasa ve “10 yılı dolduran uzman olur” ya da “15 yılı dolduran başöğretmen olur” dense... Olmaz mıydı? Bakan Özer, sınavın rencide edici olarak görülmesine şiddetle itiraz ediyor. “Sınavsız kariyer olmaz” diyor ve ekliyor: “Türkiye’de her alanda kariyer sistemi, sınavla inşa ediliyor.” En çok vurguladığı husus ise şu: “Biz öğretmenlerimizin öğretmenlik yeterliliğini ölçmüyoruz ki. Bütün öğretmenlerimiz yeterlidir. Biz sadece alınan eğitimi değerlendiren bir sınav yapacağız. Nasıl yüksek lisans yaparken aldığınız dersin sınavına giriyorsanız bu da öyle.”

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol