TÜBİTAK 4006 TÜRKÇE VE EDEBİYAT PROJE ÖRNEKLERİ

TÜRKÇE DERSİ TÜBİTAK 4006 BİLİM FUARI PROJELERİ

1-) Yürüyen Kitaplar
2-) Bir Günlük Kelime Haznem
3-) Hemşerim Neredeyiz
4-) İlgili Bölgenin Dili
5-) Hassas Kelimeler
6-) Hikayeli Türküler
7-) Unutulmuş Birer Birer
8-) Sözlü Edebiyat ürünleri Derlemesi
9-) Yazar Şair Ağacı
10-) Cümleye Hakim Duygular
11-) Öğe kutuları
12-) Yapboz Atasöz
13-) Yazıyı Keşfediyoruz

Türkçe Dersi Proje Örnekleri
– Yaşadığınız yörede kullanılan ve unutulmaya yüz tutmuş yöresel kelimeleri derleyip, sözlük oluşturabilirsiniz. Bunun için bir ekip kurup, önce yakın çevrenizden başlamak üzere o yöredeki özellikle yaşlı kişilerden derlediğiniz sözcükleri ve anlamlarını bir deftere alfabetik sırayla yazarak yöresel sözlüğünüzü oluşturabilirsiniz.

– Görsel zekâyı ve hafızayı geliştirmek için A4 kağıdının yarısı büyüklüğünde renkli kartlar hazırlanır. Kartın bir yüzüne birbiriyle hiçbir alakası olmayan 10-15 arasında kelime yazılır. Bu kelimelerin her biri farklı büyüklükte, renkte ve şekilde, farklı yönlere bakacak şekilde yazılır. Bunun gibi birçok kart hazırlanır. Bir kişi bu kartın yazılı tarafına üç saniye bakıp, aklında kaç kelime kaldığını söyler. Her kartta bunu daha ileriye taşır ve görsel hafızasını geliştirir.

– Hızlı okuma tekniklerini kullanarak, dakikada 750-2.000 arası kelime okumayı amaçlayan bir eğitim hazırlanır. Eğitim için yararlı olacağı düşünülen çeşitli materyaller hazırlanır. Bu materyaller teorik bilgilerle birleşik kullanılarak uygulandığında, bir zaman içerisinde hızlı okuma becerisi gelişir.

– Göktürk alfabesindeki harflerin kartona veya suntaya baskıları alınır. Alfabenin tamamını gösteren büyük bir afiş baskısı, panoya asılır. Kartondan bir tahta hazırlanır ve harflerin arka arkaya dizilebileceği bir düzlem oluşturulur. Alfabe listesine bakarak, harflerle tahtaya yazı yazılır. Tek milli alfabemiz olan Göktürk yazısı, meraklılarına öğretilmeye çalışılır.

– Herhangi bir yazar veya şairin hayatı hakkında ayrıntılı araştırma, inceleme, röportaj yaparak bilgileri görsellerle destekleyerek bir biyografik albüm, köşe vs. oluşturabilirsiniz.

– Yaşadığınız şehirdeki iş yeri adlarındaki yabancı sözcüklerin Türkçeleştirilmesi için belediye ile iş birliği içerisinde bir proje hazırlayabilirsiniz. İş yeri adını Türkçe yapanlara veya Türkçe adlarla dükkan açmak isteyenlere ödül verilebilir.

Yukarıda örnek olarak gösterilen projelere ek olarak, Tübitak’ın sitesine bakabilirsiniz.  Buradaki projeler her ne kadar daha çok araştırma esaslı olsa da örnek olarak kullanılabilir.

Orkun KUTLU

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol