Oyunlarda Ping Nedir? Nasıl Düşer?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Ping süresi milisaniye (ms) cinsinden ölçülür . Ping süresi çevrimiçi oyunlar için çok önemli bir göstergedir, ancak oldukça normal İnternet sörfü için de ping süresinin erişim gecikme süresi üzerinde önemli bir etkisi vardır.
Ping (gecikme, teknik olarak daha doğru terimdir), küçük bir veri setinin cihazınızdan İnternet üzerindeki bir sunucuya iletilmesi ve tekrar cihazınıza geri dönmesi için geçen süredir. Ping süresi milisaniye (ms) cinsinden ölçülür. Ping süresi çevrimiçi oyunlar için çok önemli bir göstergedir, ancak oldukça normal İnternet sörfü için de ping süresinin erişim gecikme süresi üzerinde önemli bir etkisi vardır. Gecikme, hem İnternet erişim teknolojinizden hem de kullanım seviyesinden kritik olarak etkilenir. Ping'in, İnternet kullanımıyla ilgili bir değer olan iki yönlü gecikmeyi (aka gidiş-dönüş gecikmesi) ifade ettiğini unutmayın. Bazen yalnızca erişim kısmını hesaba katan ancak tüm ağdaki iletimi hesaba katmayan "tek yönlü gecikmeler" olarak adlandırılır.

Çok uzaktaki uzak sunuculara erişiyorsanız, iletim yolunun uzunluğunun da ping süresi üzerinde belirgin bir etkisi vardır (örn. Japonya için yaklaşık 280 ms). Hızlı İnternet bağlantılarının ping süresi 2 ms'den azdır (optik fiber), yavaş İnternet bağlantılarının ping süreleri 50 ms'nin üzerinde olabilir (UMTS erişimi); tipik olarak ping süreleri 5 ila 30 ms arasında değişir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol