KLAVYENİZİN BİLMENİZ GEREKEN 10 GİZLİ ÖZELLİĞİ


Klavyenizde gizlenen 10 pratik özelliği keşfederek zaman kazanmak ister misiniz? Eminiz ki pek çok kişi vaktinin çoğunu bilgisayar başında geçiriyor. O yüzden bugün hayatınızı kolaylaştıracak ve mutlaka bilmeniz gereken 10 klavye özelliğini sizlerle paylaşmak istedik. Videoya like bırakarak bu tarz içerikleri destekleyebilir, kanalımıza abone olarak her gün yayınladığımız bilgi videolarından haberdar olabilirsiniz. İyi seyirler :)

- Gözleriniz yorgunsa, ekrandaki yazılar çok küçükse veya net göremiyorsanız, Windows ve + tuşlarına basarak büyüteci etkinleştirebilirsiniz. Böylece ekrandaki her şey yakınlaşacak. Artı ve eksi tuşlarını kullanarak bu yakınlığın derecesini ayarlayabilirsiniz.

- İhtiyaç duyarsanız, bilgisayarınızdaki renkleri kontrat hale getirebilirsiniz. Bunun için alt, shift ve print screen tuşlarına basılı tutmalısınız. Print screen klavyenin en üst tarafında yer alıyor. Eğer Windows 8 veya 10´a sahipseniz, aynı işlemi başlangıç ekranından halledebilirsiniz.

- Bilgisayar ekranının farklı yönlere çevirmek mümkün. Bunun için basmanız gereken tuşlar: ctrl, alt ve ok işaretlerinden biri. Her bilgisayarda ise yaramıyor. Sizinkinde oldu mu? (Yorumlar kısmında yazabilirsiniz)

- İçerisindeki bilgilerin gözükmesini engellemek için bilgisayarınızı kapatmak yerine, windows ve L tuşlarına basarak, onu bloke edebilir ve döndüğünüzde işinize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

- Şimdi de klavyenin üst tarafında yer alan fonksiyon tuşlarının ne işe yaradıklarına göz atalım:

F1 tuşu yardım içindir. Windows ve F1 tuşuna aynı anda basarsanız yardım ve destek merkezi açılır.

F2, windowsta seçilmiş olan dosya veya klasörün ismini kısa yoldan değiştirmenizi sağlar. Ctrl ile kullanılırsa belgelerin ön izlenmesini gösterir.

F3 genelde kullandığınız programların ara/bul özelliğini açar. Shift ve F3 aynı anda kullanılırsa seçili küçük harfi büyük harfe dönüştürür.

F4 internet explorer da adres çubuğunu açar. Alt tuşu ile birlikte aktif olan program veya pencereyi kapatır.

F5 açık olan ınternet sayfasını yeniden yükler.

F6 internet tarayıcılarında imleci adres çubuğuna taşır. Ctrl, shift ve F6 açık olan diğer microsoft word belgelerini ekrana getirir.

F7 microsoft programlarında imla ve yazım kontrolünü gerçekleştirir.

F8 windows açılış menüsünü açar.

F9 Maç bilgisayarlarda, 10.3 ve sonraki sürümlerde, açık olan tüm pencereleri kapatır.

F10 windows üzerinde çalışan programın menü çubuğunu aktifleştirir.

F11 internet tarayıcısında tam ekran modunu açar.

F12 Microsoft word´un farklı kaydet penceresini açar. Shift tuşu ile birlikte word belgesini kaydeder.

- Eğer ekran görüntüsü almak isterseniz, bunu print screen tuşuna basarak yapabilirsiniz. Eğer tüm ekran resmini çekmek istemiyorsanız, alt tuşuna da basmanız gerekir. Böylece sadece açık olan pencerenin görüntüsünü alır.

- Eğer bilgisayarınızda çok fazla pencere aynı anda açıksa, onları küçülterek organize edebilirsiniz. Windows ve M tuşuna aynı anda basmayı deneyin.

- Sıradaki özellik windows 7 de de mevcut. T ve windows tuşlarına aynı anda basarsanız, bilgisayar görev çubuğuna odaklanır. Herhangi açık olan bir programı ekrana getirmek isterseniz enter tuşuna basabilirsiniz. Bir gün mouse bozulursa bu özelliklik yardımcı olabilir.

- Çok az insanın bildiği bir hikaye var sırada: "Con" kelimesini kullanarak, windowsta dosya oluşturamazsınız. Nedenini bilen bizlerle paylaşabilir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol