Batarya Şoklama Nedir? Batarya Şoklama Nasıl Yapılır?

Öğretmen haberleri ve en güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!


Pili dondurucu içi gibi düşük sıcaklıklara maruz bırakarak pil hücrelerinin biraz, yeterli şarj tutacak kadar şarj olmasını sağlar...
Bir telefonun pilini ne öldürür?
Telefonunuzu kapatmadığınız veya sürekli şarj ettiğiniz her an, pili strese sokuyorsunuz," diyor Piller Artı Ampuller, mağaza müdürü Joshua Stewart. Genel uygulamalar da tamamen kapatılmazlarsa pil ömrünüzü kesebilir. “Hepsi onları arka planda tüketiyor.
Cep telefonlarının artık neredeyse her yaş grubunda yaygın olarak kullanılmasıyla, insanlar uzun süreli kullanımdan sonra giderek azalan bekleme süreleri yaşıyor.
 

Ama bu neden oluyor? Öncelikle telefonun pilinin kalitesinden kaynaklanır. Bu nedenle, telefonunuzun pilinin bakımı, uzun ömürlülüğü artırmak için çok önemlidir, ancak asla geç değildir. Bu pratik kılavuzda, pilinizin ömrünü kolay ve hızlı bir şekilde uzatmanın ana yöntemlerini vurgulayacağım.


 Cep telefonunuzun ve telefonunuzun pilinin temas noktalarını silin ve temizleyin

Uzun süreli kullanımdan sonra, lityum pilin metal yüzeyi ve hatta temas noktaları oksidasyondan zarar görebilir. Bu, lityum pilin ömrünü ve etkinliğini kısaltabilir. Pilin telefonla temiz bir şekilde temas etmesini sağlamak için biriken kalıntıları/pasları dikkatlice ve rutin olarak temizleyin.


pili çıkardıktan sonra akıllı telefonu silin


Bunun için pilin ve cep telefonunuzun metal içeriğini uygun bir temizleme aleti ile nazikçe silin. Bu aynı zamanda şarj verimliliğini ve pil kullanım süresini de iyileştirir.

 Bitmiş bir pili dondurarak hayata döndürün

Pillerdeki lityum reaksiyonları, pozitif ve negatif elektrik yüklerinin birbiriyle çarpıştığı bir şarj-deşarj süreci kullanarak çalışır. Normal oda sıcaklığında, kinetik enerji nispeten büyüktür, ancak pil aktif/hazır durumunu koruduğu için, sıklıkla elektrik kaçağı meydana gelebilir. Bununla birlikte, düşük sıcaklık koşulları altında, elektrolit mikro yapısı ve arayüz ile birlikte pilin yüzeyindeki lityum kaplama, elektrik kaçağını en aza indiren geçici bir hareketsiz duruma yol açacak şekilde önemli ölçüde değişecektir. Bu, telefon pilinin ömrünü uzatarak daha fazla döngüde yeniden şarj edilmesini sağlar.


pili plastik torbada saklayın


Eskiyen telefonunuzun pilini eski gazete kağıdına sarın ve 2 kez plastik film ile sarın. Alternatif olarak, pili ıslanmasını önleyen sıkıca kapatılmış plastik bir torbaya koyun.


Pili buzdolabınızın buz bölmesine yerleştirin ve 3 gün sonra çıkarın.


Ambalajı çıkarın ve pili 2 gün boyunca doğrudan güneş ışığından uzak serin bir yere koyun.


Pili telefonunuza takın ancak cihazınızı açmayın. Bunun yerine telefonu uygun şarj cihazına takın ve cihazın 48 saat şarj olmasına izin verin.


Cihaz 48 saat şarj edildikten sonra cihazı açın ve pil güç seviyesini kontrol edin. Başarılı olursa, bu yöntem daha önce bitmiş pilinizi yeniden şarj ederek yeniden şarj olmasını sağlayacaktır.

Not: Lityum pilin dondurulması pile zarar vereceğinden, bu yöntemi ilk kez uyarlamak iyi bir etki sağlayacaktır.

 Pili atlayarak çalıştırmayı deneyin

Bu yöntem genellikle kullanım ömrü sınırına ulaşmış veya uzun süre boş bırakılmış cep telefonu pilleri için etkilidir; sonunda bir şarj tutma yeteneklerini kaybederler. Aslında bu, bir ülkeden diğerine seyahat süresi nedeniyle uzun mesafeli nakliye sırasında bir telefonun pilinde de olabilir. Ancak şimdi sorunu kendiniz nasıl çözeceğinizi öğrenebilirsiniz.


Akıllı telefon pilini atlayarak çalıştırmayı deneyin


Bunu yapmadan önce aşağıdakilere ihtiyacınız olacak:


    • Erişimi kolay terminalleri için 9V pil


    • Aküye bağlanmak için bir uzunlukta bölünmüş kablo


    • Kabloyu sabitlemek için elektrik bandı


    • Pilin kendisi


9V pil üzerindeki pozitif ve negatif terminaller açıkça işaretlenecektir. Bunları tanımlayın ve kablonuzun ilgili tarafını her bir terminale bağlayın, güvenlik için bağlantıyı elektrik bandıyla kapattığınızdan emin olun.


Cep telefonunuzun pilinde artı ve eksi kutuplar da işaretlenecektir. Kabloyu bunlara da bağlayın, elektrik bandıyla sabitlemeyi tekrar unutmayın. Uyarı: Pozitif tarafı negatif tarafa bağlamayın.


Pilleri 10 ila 60 saniye arasında veya cep telefonunuzun pilinin ısınmasına yetecek kadar bağlı bırakın. Sıcaklığı ve zamanı yakından izleyin.Küçük bir ampul yardımcı olabilir

Bunu takiben, telefonunuzun pilini 1,5V'luk küçük bir ampule bağlayın.
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol