Ölünce Facebook Hesabınıza Ne Olur?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Hemen hemen her bireyin kimlik kartı gibi sosyal hesabı da bulunuyor. Peki biz öldükten sonra bu sosyal ağ hesaplarına ne olacak diye merak ediyor musunuz?

Ölen kişinin Facebook hesabı ne olur?

Facebook'a bir kişinin vefat ettiği bilgisi verilirse, ilkemiz gereği hesabı anıtlaştırırız. Anıtlaştırılmış hesaplar, bir kişi vefat ettikten sonra kişinin arkadaşlarının ve ailesinin bir araya gelip anılarını paylaşmalarını sağlayan bir yerdir.

Facebook bunun için de bir şeyler düşünmüş. Öldükten sonra Facebook hesabınızın silinmesini sağlayabilir yada sizin adınıza bir hatıra sayası olarak Facebook’da yayınlanmaya devam etmesini sağlayabilirsiniz. Şimdi bu iki yöntemi nasıl ayarlayacağınızı anlatacağız.

Ölüm Sonrası Facebook Hesabı Ayarları
İlk önce Facebook hesabınıza giriş yapın daha sonra sağ üst köşeden “Ayarlar”a girin. Aşağıdaki ekranda da göreceğiniz üzere sol menüde yer alan “Güvenlik” sekmesine tıklayın. Açılan yeni sayfada aşağıda “Hesap Varisi” seçeneği bulunuyor. Bu seçeneğe tıklayın.

Yukarıdaki resimde gördüğünz gibi iki farklı seçenek sunulunuyor. Birinci seçenek bir arkadaşınızı seçerek hesap varisi olarak atayabiliyorsunuz. İkinci seçenek ise “Hesabın silinmesini talep et” linkine tıklayarak hesabın silinmesini isteyebiliyorsunuz. Hesabın silinmesini istediğiniz takdirde karşınıza aşağıdaki resimdeki gibi bir uyarı penceresi gelecek ve bu uyarıyı onaylamanız isteyecek. Uyarı ise şöyle;

Lütfen ölümden sonra hesabının silinmesini istediğini onayla. Birisi vefat ettiğini bize bildirdiğinde, tüm bilgilerin, fotoğrafların ve gönderilerin Facebook’tan kalıcı olarak silinecek ve bir daha hiç kimse profilini göremeyecek.

Yalnız hesabınızın silinmesi için siz öldükten sonra birinin bu durumu Facebook’a raporlaması gerekiyor. Bu raporlama işlemini ise bu sayfadan yapıyorsunuz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol