Okul Notu Yüksek Olan Öğrenciler LGS'de Daha Başarılı Olur mu?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Birçok öğrenciden/veliden okul notlarının çok iyi olduğu halde öğrencinin LGS denemelerinde istediği sonucu alamadığı ile ilgili sikayetler duyuyoruz. LGS raporlarında yer alan bir istatistik, okul notu yüksek olan öğrencilerin birçoğunun LGS'de de başarısız sonuçlar aldığını çok net bir biçimde ortaya koyuyor. Bu sonuçların öğrenciler, veliler, öğretmenler, okul & kurs yöneticileri ve MEB yetkilileri tarafından ciddiyetle ele alınarak nedenleri ve çözüm yolları üzerinde durulması gerektiği kanaatindeyim. 
İstatistiği belli başlıklar altında ele alacak olursak;
1. 2022 LGS raporuna göre okul notu 90'nın üzerinde olan öğrencilerin yaklaşık % 25'i 400'ün üzerinde bir puan alırken, yaklaşık % 75'inin 400 puanın altında kaldığını görmekteyiz. Okul notu 90'nın üzerinde olan öğrencilerin bir kısmının da eksi net yaparak taban puanın bile altında bir puan aldığı görülmektedir.    
2. Okul notu 70'in üzerinde olan öğrencilerin sadece % 10 - 15'i 400'ün üzerinde bir puan alırken, % 85 - 90'ının 400 puan altında kaldığı görülmektedir. Okul notu 70'in üzerinde olan öğrencilerin ciddi bir kısmının da eksi net yaparak taban puanın bile altında bir puan aldığı görülmektedir. 
3. Okul notu 70 ile 90 arasında olan öğrencilerin tahmini % 5'lik bir kısmı 400'ün üzerinde bir puan alırken geriye kalan yaklaşık % 95'inin 400 puanın altında kaldığı görülmektedir. Okul notu 70 ile 90 arasında olan öğrencilerin tahmini % 15'lik bir kısmının eksi net yaparak taban puanın bile altında bir puan aldığı görülmektedir. 
4. Okul notu 70'in altında olan öğrencilerin bir kısmının 400'ün üzerinde puan aldığı görülmektedir. İlginç bir şekilde okul notu 60 - 70 arasında olan öğrencilerden 400'ün üzerinde puan alanların sayısının okul notu 70 - 80 arasında olan olup 400'ün üzerinde puan alan öğrencilerden fazla olduğu görülmektedir.
 Bu istatistikler eğitim ve sınav sistemimizin mevcut durumunu acı bir biçimde ortaya koyarken özellikle öğrencilerin ve velilerin bu sonuçları ciddiye alarak durum değerlendirmesi yapmalarında fayda var. Bu durum hakkında öğrenci/veli/öğretmen/okul & kurs yetkilisi/ akademisyen vs. düşüncelerinizi paylaşabilirseniz belki çözüm için küçük de olsa bir faydamız olabilir.

Niyazi Niyazioğlu  · 

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol