TBMM Açılınca Öğretmenlik Meslek Kanunu Değişmeli Sınav Şartı Kaldırılmalıdır

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dilimizden düşmeyen bir sözdür "Her şeyin başı eğitimdir." sözü. Eğitim hem sistemle hem de öğretmenle değer bulur. Ancak ülkemizde en çok yıpratılan ve değersizleştirilen sistemin başında eğitim, mesleğin başında da öğretmenlik geliyor. Bakanlara göre değişen eğitim sistemimiz dikiş tutmuyor. Geleceğimizi emanet ettiğimiz öğretmenlerin durumu ise gerçekten çok üzücü. Yoksulluk sınırında maaş alan sistemin bütün aksaklıklarının yükünü sırtında taşıyan öğretmenlerimiz şimdi de kariyer sınavlarına hazırlıkla uğraşıyor. Eğitimini alarak uzmanlaşan sınavlar geçerek yeterliliğini kanıtlayan tecrübesiyle kendini ispatlayan öğretmenlerimize büyük haksızlık yapılıyor, öğretmenlerimiz itibarsızlaştırılıyor.
 
Kariyer sınavı muafiyetlerinde yapılan adaletsizliklerle, askerliğin, ücretli öğretmenliğin süreden sayılmamasıyla oluşan eşitsizlikle, tamamen ezber isteyen branşıyla alakası olmayan sınav konularıyla bu kariyer sınavı öğretmenler için temelsiz ve geçersizdir. Yıllarca derse giren öğretmenlerin sınıfta nasıl davranacağını, nasıl not vereceğini, öğrenme süreçlerinin nasıl olacağını belirten anlatımlar ve sınav ile öğretmenlerimizin aldığı eğitim, yılların emeği ve tecrübesi MEB aracılığı ile değersizleştiriliyor.
 
MEB, öğretmenine kariyer vermek, değer verdiğini göstermek istiyorsa öğretmenin gelir düzeyini yükseltmelidir. Sözleşmeli, ücretli, kadrolu ayrımını kaldırmalıdır, özlük haklarını geliştirmelidir. Alnının teri ile aldığı diplomasını, geçtiği sınavları dikkate almalıdır. Sınavsız,  yıla göre kariyer geçişleri sağlamalıdır. TBMM açıldığında ÖMK en başta gündeme alınıp öğretmenin itibarı geri verilmeli ve kanun değiştirilmelidir.
 

Nihat ÖRS
AES Genel Başkan Yardımcısı

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

#Uzman öğretmenlik #Telegram #Başöğretmenlik #Deneme sınavı #Çalışma kağıdı #Soru cevap #Örnek sorular #Meb #Öğretmen #Uzman öğretmenlik soruları #Başöğretmenlik sorular #UZMAN ÖĞRETMENLİK DENEME #Öğretmenlik Deneme Sınavları Tüm Modüller İçin #Ölçme Ve Değerlendirme Soru Föyleri – Denemeleri #Öğrenme Ve Öğretme Süreçleri Mini Denemeler #2022 Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavı PDF #2022 Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavı PDF Indir #ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME DENEME VE FÖYLERİ #ÖĞRENME VE ÖĞRETMEN SÜREÇLERİ DENEME VE FÖYLERİ #Uzman Öğretmenlik 12. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 11. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 10. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 9. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 8. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 7. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 6. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 5. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 4. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 3. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 2. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 1. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 4. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 3. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 2. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 1. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavları Tüm Modüller İçin #Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavları #Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavı