Okulların 1. sınıflar ve okul öncesi öğrenciler için açılacağının açıklanması yeterli bir karar değildir.

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Okulların ailelerin tercihine bağlı olarak ilkokulların 1. sınıfları ve okul öncesi kurumlarda bulunan öğrenciler için açılacağının açıklanması yeterli bir karar değildir. Öğrencilerin yüz yüze eğitim alıp almaması tercihinin sadece ailelere bırakılması yoksul ve dezavantajlı gruplar açısından çeşitli eşitsizlikler yaratacaktır. Bu kararın sağlıklı hayata geçebilmesi için yoksul ailelere ve çalışmak zorunda olan ailelere maddi destek sağlanmalıdır. Çalışmak zorunda olan ailelerin öğrencileri için okula devam etmeme tercihi kullanıldığında anne babadan birine ücretli izin hakkı tanınmalıdır.
Çocuğu okula başlayacak ailelerden okulların taahhütname alması ve bu şekilde yasal sorumluluktan kurtulma arayışı doğru bir tutum değildir. Öğrencilerin okulda karşılaşabileceği her tür sağlık sorunundan birinci derecede sorumlu olanlar, okul yöneticileri ve silsile yoluyla tüm eğitim yöneticileridir. MEB, taahhütname gibi arayışlara girmemeli, tüm dikkatini ve olanaklarını okullarda yeterli önlem almaya harcamalıdır.
ÖSYM Başkanlığı 11 Ekim 2020 tarihinde yapılacak olan EKPSS’yi Bilim Kurulu’nun önerisiyle ileri bir tarihe erteledi. Bilim Kurulu’nun 11 Ekim tarihinde yapılacak bir sınavın ertelenmesini isteyip, 6 Eylül tarihinde gerçekleştirilen 2020 KPSS Lisans ile ilgili öneride bulunmamasını anlamamız mümkün değil. Kurulun bilim insanlarından oluşması nedeniyle aldığı kararlarda tutarlılık aramamız doğaldır. Bilim Kurulu, 6 Eylül tarihinde yapılan KPSS ile ilgili neden öneride bulunmadığını bir an önce kamuoyuna açıklamalıdır.
KAMUOYUNA SAYGIYLA SUNARIZ

EĞİTİM SEN MERKEZ YÜRÜTME KURULU

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol