Merkezi Sınav Görevli Ücretleri Artırılmalıdır

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

 (TÜİK) verilerine göre mart ayı enflasyonu yüzde 5,46 artarken, yıllık enflasyon 20 yılın zirvesi olan yüzde 61,14'e yükselirken, artan enflasyonla benzine yapılan zam oranı, yıl başından bu yana yüzde 57, son bir yılda ise yüzde 166, motorine yapılan zam oranı da yıl başından bu yana yüzde 94, son bir yılda ise yüzde 235 olurken ulaşıma gelen zamlarla sınav görevi yerine ulaşmanın maliyeti de artmış durumdadır. 

Özellikle büyükşehirlerde, ikamet ettiği ilçede değil de farklı bir ilçede görevlendirilen bir sınav görevlisinin ulaşım gideri ile alacağı sınav ücretinin kıyaslanması sorunu somutlaştıracaktır.
 
Yüksek enflasyon ve sonucu olarak hayatın her kademesinde kendini hissettiren hayat pahalılığı karşısında paranın alım gücünün iyice düştüğü bir dönemde ÖSYM, Anadolu Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın sınav görevlileri için yaptığı ücret tanımlaması görev ve ücret adaleti anlayışı ile örtüşmemektedir.
Sınav ulaşım masrafı, yol ve sınavda geçen süre ve sınav sorumluluğu dikkate alındığında sınav merkezlerinin belirlediği sınav görevli ücreti cazibesini yitirmiş ve sınavda görev alanlarda hoşnutsuzluk yaratmıştır.
 
Artan hayat pahalılığı karşısında AÖF, ÖSYM, ( ATA-AÖF) ve MEB belirledikleri
 sınav görevli ücretlerini tekrar güncellenmelidir. Emek ve ücet adaleti sağlanmalıdır. Aksi takdirde sınavları yürütecek sınav görevlisi bulmak da zorluk yaşanabilir.

Hürriyetçi Eğitim Sen olarak her alanda olduğu gibi eğitim çalışanlarının,  sınav görevlendirmelerinde de yaşadıkları mağduriyetlerin takipçisi olacağız.

LEVENT KURUOĞLU
Hürriyetçi Eğitim Sen Genel Başkanı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol