Deprem Bölgesindeki Tüm Öğretmenlere Koşulsuz Yer Değişikliği Verilecek mi?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Kahramanmaraş merkezli yaşanan ancak 10 ilimizde büyük bir felakete neden olan deprem sonrasında, bir çok bakanlık çalışanlarına koşulsuz yer değişikliği onayı verdi.
Ancak MEB bu konuda halen somut bir atmadı. Eğitim sendikalarının çoğunluğu, deprem bölgesindeki tüm öğretmenlere yer değişikliğinin koşulsuz olarak sağlanması talebinde bulunmakta.


Deprem bölgesindeki eğitim çalışanlarına koşulsuz olarak yer değişikliği talebine, Eğitim Gücü Sen'den de destek geldi.
Eğitimin Gücü Sen MEB yazdığı yazı ile birlikte, deprem bölgesindeki tüm eğitim çalışanlarına koşulsuz yer değişikliği talebinde bulundu. 

İşte Eğitimin Gücü Sen'in MEB'e ilettiği o yazı!

Deprem Bölgesinde Görev Yapan Tüm Eğitim Çalışanlarına Diğer Bakanlıkların Tanıdığı Gibi Koşulsuz Yer Değişikliği Hakkı Tanınmasını Milli Eğitim Bakanlığı-MEB 'den Talep Ettik. 
Bakanlığımızın 24.02.2023 tarihinde dört büyük sendika genel başkanının katılımı ile düzenlemiş olduğu toplantı neticesinde duyurulan ‘Olağanüstü Hal İlan Edilen İllerde Görev Yapan Personelin Mazerete Bağlı Yer Değiştirme Duyurusu’ yayınlanmıştır.
Duyuruda yer alan “Başvurular; personelin kendisi, eşi, çocuğu ile anne veya babasının deprem etkisiyle bulunduğu ilde tedavisinin mümkün olmaması nedenine ve deprem etkisiyle eşini veya çocuğunu kaybetme nedenine bağlı olarak iki farklı mazeret için alınacaktır.” ifadesi ne yazık ki deprem mağduru eğitim çalışanlarının koşulsuz tayin hakkını sağlamamakta ve birçok kişiyi mağdur etmektedir. 
Sendikamıza yapılan başvurular ve talepler neticesinde bölgede çalışan birçok personelin evi ve çalışma alanın yıkıldığı veya hasar gördüğü bilgisi tarafımıza iletilmiştir. Öğretmenlerin ailesinde 1. derece olmasa da fazlasıyla kayıplar yaşanmıştır. Bölgede maddi ve manevi olarak yıpranmış çok sayıda personel bulunmaktadır. Yaşanılan travmanın büyüklüğü de düşünüldüğü zaman felaketin bıraktığı psikolojik yıkım bile başlı başına tayin hakkı sebebi olmalıdır. Kaldı ki sahadan gelen talepler doğrultusunda evleri yıkılan, yaralanan, kayıpları olan binlerce eğitim çalışanı bulunmaktadır ve bu koşullarda bölgede sağlıklı hizmet veremeyecekleri aşikardır. 
Eğitim Gücü Sendikası olarak 15.02.2023 tarih ve 2023/102 sayılı ‘Deprem Bölgesinde Görev Yapan Öğretmenlere Yer Değişikliği’ ile ilgili talebimize istinaden yaşanılan acı tablonun netlik kazanmış olması da bizlere gösteriyor ki o bölgede çalışan tüm personele koşulsuz, şartsız tayin hakkı verilmeli, daha önceki doğal afetlerde yapıldığı gibi yine personelimizin mağduriyeti giderilmelidir. 
Talebimizin tekrar değerlendirilerek deprem bölgesinde görev yapan tüm eğitim çalışanlarına diğer bakanlıkların tanıdığı gibi koşulsuz yer değişikliği hakkı tanınması ve yayınlanan duyurunun tekrar düzenlenmesi hususunda MEB Personel Genel Müdürlüğünden resmi talepte bulunduk.

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol