Akademik Eğitimciler Derneği: 31 Ağustos'tan Sonra Okulların Açılmasına Yönelik Öneriler

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

31 Ağustosta okulların açılma ihtimaline karşı alınması gereken tedbirlerle ilgili Akademik Eğitimciler Derneği olarak bazı önerilerde bulunmak istiyoruz. Bilim kurulu kararları doğrultusunda 31 Ağustos’ta okulların açılma ihtimali göz önüne alınarak Sağlık Bakanlığı alınması gereken tedbirleri açıkladı. Buna rağmen hala öğrenci, veli ve öğretmenlerin kafasında 31 Ağustos tarihinde okulların açılması netlik kazanmış değil. Herkes bu soruyu birbirine sormaya devam ediyor. Bu doğrultuda Dernek olarak
2020-2021 eğitim- öğretim yılında öğrenci devam devamsızlığının işlenmemesi, isteyen öğrencilere yüz yüze eğitim, isteyen öğrencilere ise uzaktan eğitim verilmelidir.

-Bazı dersler uzaktan canlı verilerek okullardaki ders yükü azaltılabilir, dolayısı ile okullarda öğrenci sayısı da azalmış olur. Böylelikle sınıf ihtiyacı ve seyreltilmesi giderilmiş olur. Uzaktan eğitim, pandemi süreci biterse bitecek gibi değil de bundan sonra eğitim öğretimin bir parçası gibi çocuklarda kabul oluşturulmalı.

-12 ve 8. Sınıf öğrencileri (LGS) ve (YKS) sınavlarına hazırlık yılı olduğundan bu sınıflardaki öğrencilerde devam devamsızlık durumu esnetilebilir hatta tamamen kaldırılabilir. Bu sınıflardaki öğrenciler sınava dönük çalıştıklarından genel itibari ile uzaktan ve hafta sonu DYK kursları ile de eksiklerini giderebilirler ve dolayısıyla diğer sınıflardaki ve yeni kayıt olacak öğrencilere de yer açılmış olur.

-İlk defa okula gidecek okul öncesi ve ilkokul birinci sınıf çocuklarda maske, dezenfektan gibi görsellere alışık olmadıklarından uzun süreli sınıf ortamına adaptasyon sorunu yaşayabilirler. Bu konuda okul idaresi öğretmenler ve ailelere büyük iş düşüyor.
-Veliler çocuklardaki gribal belirtileri gördükleri zaman kesinlikle okula göndermemeli. Yani okula gitsin de ne olursa olsun mantığından çıkmalı.
-İdari birimler bu konuda velilerin uyacakları kriterler hazırlamalı ve okul yönetimi bütün velilere bu taahhütü imzalatmalı.
-Bilim Kurulu’nun önerileri doğrultusunda sınıf seyreltmeleri fiziki koşullara göre yeniden ayarlanmalı. Yarı zamanlı okul ayarlaması yapılmalı. Pandemi sürecinin ne zaman biteceği belli olmadığı için ileri tarihlere ertelemekten ziyade kademeli olarak okula başlama planlaması yapılmalı, anaokulları için yaş aralığına dikkat edilmeli, ilkokullarda ilk önce 1.ve 2. sınıflar alınmalı, ortaokullarda 5.ve 6.sınıflar, liselerde 9.ve 10. sınıflarla eğitim öğretime başlanmalı
-Canlı ders sisteminin alt yapısının iyice güçlendirilerek profesyonel hale getirilmeli. Bu arada veliler bilinçlendirilerek evde öğrencilerin ders takibini yapmalı.

-Özel Eğitim öğrencileri ile ilgili yeni düzenlemeler yapılmalı. Bu öğrencilerin bağışıklık sistemindeki zayıflık ve kronik rahatsızlığa sahip öğrenci sayısı oldukça fazladır. Bu tür rahatsızlıkları olan çocuklara pandemi süreci bitinceye kadar evde eğitim verilmeli. Servislerde en az iki refakatçi bulunmalı.Normal eğitim yapan bu okullarda fiziki seyrekleştirme uygulamasında sabah- öğlen devresi olarak eğitim öğretime devam edebilirler.
- Okullara giriş çıkışlar mesafe kurallarına göre ayarlanmalı, sınıflarda oturma düzeni ve sıralar mesafeye göre ayarlanmalı. Çocuklar maske, mesafe ve temizlik konusunda sürekli örneklerle ve model olmalarla uyarılmalı.
-Okullarda gerekirse kantinler bir süre daha kapalı kalmalı yiyecekler veliler tarafından evlerde hazırlanmalı.
-Servislerde öğrenciler bir koltuk boş olacak şekilde oturmalı, refakatçiler temizlik, maske ve mesafe konusunda ciddi şekilde eğitilmeli
-Çocukların virüsten etkilenme durumu sonuçlar değerlendirildiğinde düşük olduğundan, okula devamları sağlanmalı ve öğrenciler yüz yüze eğitimlerine kaldıkları yerden devam etmeliler.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol