Gece uykuda ağızdan salya gelmesi

Salya, ağzınızdan çıkan aşırı tükürüktür. Olduğunda rahatsızlık hissedebilse de, çoğumuz özellikle uyku sırasında arada bir salya akıtıyoruz. Geceleri yutma refleksleriniz, yüzünüzdeki diğer kaslar gibi gevşer. Bu, tükürüğünüzün birikebileceği ve bir kısmının ağzınızın kenarlarından kaçabileceği anlamına gelir. Çok fazla salya akıtmanın tıbbi terimleri siyalore ve hipersalivasyondur .

Uyurken salya akması oldukça yaygın olsa da bazen salya, nörolojik bir durumun, uyku bozukluğunun veya başka bir sağlık durumunun belirtisi olabilir. İnme gibi bir sağlık olayından sonra veya serebral palsi veya multipl skleroz (MS) sonucu daha fazla salyanız akabilir . Neden salyanın aktığını ve bunu durdurmanın yollarını öğrenmek için okumaya devam edin.uyku pozisyonu
Uyurken salyanın akmasının en yaygın nedeni o kadar basittir ki, bunu hiç düşünmemiş olabilirsiniz - ve bunun yerçekimi ile ilgisi var. Uyuduğunuz pozisyon genellikle ağzınızda salya birikmesine neden olur. Uyku kendi taraflarında veya bunların üzerinde İnsanlar mide , uyurken ağzı sulanmaya olasılığı daha yüksektir. Özellikle ağzınızdan nefes almaya meyilliyseniz veya sinüs pasajlarınız darsa, biriken salyalar nefes almak için açıldıklarında dudaklarınızdan dökülmeye başlayabilir.

Bloke sinüsler
Soğuk algınlığı veya enfeksiyon nedeniyle burun tıkanıklığınız varsa, normalden daha fazla salya aktığını görebilirsiniz. Sinüs pasajlarını düzenli olarak iltihaplandırdıysanız veya tıkadıysanız ya da sinüslerinizi diğer insanlardan daha dar hale getirdiyseniz, kendinizi sürekli salya akıtırken bulabilirsiniz. Tıkanmış sinüsler, uyurken ağzınızdan nefes almanızı daha olası hale getirir ve “ağızdan nefes alma” ağzınızdan daha fazla salya kaçmasına neden olur.


Gastrointestinal refleks bozukluğu (GERD) , midenizin içeriğinin yemek borunuza geri aktığı ve yemek borunuzun kaplamasına zarar verdiği bir sindirim durumudur. GÖRH disfajiye (yutma güçlüğü) neden olabilir veya boğazınızda bir yumru varmış gibi hissetmenize neden olabilir . Bu his, bazı insanlar için aşırı salyaya neden olur. GÖRH'niz varsa uykunuzu iyileştirmek için bazı ipuçları.

İlaç yan etkileri
Bazı ilaçlar sizi salyaya daha yatkın hale getirebilir. Antipsikotik ilaçlar (özellikle klozapin) ve Alzheimer tedavisinde kullanılan ilaçların aşırı salyaya neden olduğu gösterilmiştir . Bazı antibiyotikler de siyalore ile sonuçlanabilir.

Yutma bozuklukları
Disfaji, yutma güçlüğü yaratan herhangi bir durum için kullanılan terimdir . Aşırı derecede salyanız varsa, salyanız bir uyarı belirtisi olabilir. MS, Parkinson , kas distrofisi ve hatta bazı kanser türleri yutma güçlüğüne neden olabilir ve tükürüğünüzü yutma güçlüğüne neden olabilir.

uyku apnesi
Uyku apneniz olduğunda, vücudunuz gece boyunca ara sıra nefes almayı bıraktığı için uykunuz kesilir. Salya uyku apnesi için bir risk faktörü olabilir. Uyku apnesi çok ciddi olabilir ve uygun bir teşhis konulmalıdır. Geceleri çok fazla salyanız akıyorsa, kendinize uyku apnesinin diğer belirtilerinden herhangi birine sahip olup olmadığınızı sorun, örneğin:

Yüksek sesle horlama
gece boyunca ürkmüş veya nefes nefese hissederek uyanmak
dikkat sorunları veya gün içinde odaklanma zorluğu
uyanık saatlerde uyuşukluk
uyandıktan sonra boğaz ağrısı veya ağız kuruluğu
Salya akmasına ek olarak bu semptomlardan bir veya daha fazlasına sahipseniz bir doktora görünün.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol