Bu Avrupa ülkelerinde de araç kullanırken sigara içmek yasak ! Peki onlarda cezalar ne kadar?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!


Bu Avrupa ülkelerinde araç kullanırken sigara içmeyin
       
Her ne kadar Avusturya genelinde, araç içinde sigara içmek her koşulda serbest iken, İtalya yıl başından itibaren, araçta çocuk bulunması durumunda sigara içme yasağını uygulamaya koydu.
 
Fransa’da da benzer bir düzenleme yürürlüğe girmek üzere; İskandinav ülkeleri ile Hollanda, Polonya ve İrlanda’da ise böyle bir önlem tartışılıyor. Motor kulübünün turizm bölümü, sigara içme yasağının hangi ülkelerde yürürlükte olduğunu açıkladı.
 
İtalya: İtalya’da, araç içinde hamile bir kadın veya reşit olmayan çocukların bulunması durumunda sigara içme yasağı uyguluyor. ÖAMTC turizm uzmanı Kristina Tauer: “Sigara içilmesi durumunda kesilecek ceza çocuğun yaşına göre değişiyor. Araçta 12 yaşından küçük çocuklar ve hamile kadın bulunması durumunda 500 ila 5.000 Euro, 12 ila 17 yaşındaki çocukların bulunması durumunda ise 250 ila 2.500 Euro arası ceza uygulanıyor.” dedi.
 
İngiltere ve Galler:
Burada, araçta 18 yaşından küçük çocuklar bulunması durumunda sigara içmek yasak. İhlallerde 50 Pound (takriben 65 Euro) ceza kesiliyor. Üstü açık araçlar ise uygulama dışı tutuluyor.
 
Yunanistan:
Bu ülkede, 12 yaşın altındaki çocukların araç içinde seyahat etmesi durumunda sigara içme yasağı uygulanıyor. İhlallerde 1500 Euro’ya kadar ceza kesilebiliyor. İçinde 12 yaşın altında bir çocuğun seyahat ettiği bir toplu ulaşım aracında sürücünün veya bir yolcunun sigara içmesi durumunda sürücüye 3000 Euro’ya kadar ceza kesiliyor ve bir ay trafikten men ediliyor.
 
Kıbrıs: Burada da 16 yaşın altındaki çocukların seyahat ettiği araçlarda sigara içme yasağı uygulanıyor. İhlal durumunda 85 Euro’ya kadar ceza kesiliyor. 

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol