Böbrek Küçülmesi Nedir? Böbrek Küçülmesi Belirtileri Neler?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Normal böbrekler yaklaşık bir yumruk büyüklüğündedir. Atrofik böbrek, anormal işlevi olan anormal bir boyuta küçülen böbrektir. Bu aynı zamanda renal atrofi olarak da bilinir . Bu böbrek hipoplazisi ile aynı şey değildir, böbreğin rahimdeki ve doğum sırasındaki gelişimden dolayı daha küçük olduğu bir durum.

İşaret ve belirtiler nedir?
Böbrekler kandaki atık ürünleri filtreler ve fazla suyu vücuttan uzaklaştırır. Ayrıca kan basıncının düzenlenmesinde önemli rol oynarlar.

Böbrek hastalığının erken evrelerinde , yanlış bir şey olduğunu fark etmeyebilirsiniz. Semptomların ortaya çıkması için yüzde 30 ila 40 oranında fonksiyon kaybı olabilir. Böbrekler kanı filtreleyemez hale geldikçe şunları fark edebilirsiniz:

idrara çıkma sıklığındaki değişiklikler
kararan cilt
uyuşukluk
kaşıntı
iştah kaybı
kas krampları
mide bulantısı ve kusma
ellerin ve ayakların şişmesi
Atrofik böbreğin diğer belirtileri şunlardır:

asidoz
iştahsızlık
yüksek kreatinin konsantrasyonu
elektrolit anormallikleri
yetersiz beslenme

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

#Uzman öğretmenlik #Telegram #Başöğretmenlik #Deneme sınavı #Çalışma kağıdı #Soru cevap #Örnek sorular #Meb #Öğretmen #Uzman öğretmenlik soruları #Başöğretmenlik sorular #UZMAN ÖĞRETMENLİK DENEME #Öğretmenlik Deneme Sınavları Tüm Modüller İçin #Ölçme Ve Değerlendirme Soru Föyleri – Denemeleri #Öğrenme Ve Öğretme Süreçleri Mini Denemeler #2022 Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavı PDF #2022 Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavı PDF Indir #ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME DENEME VE FÖYLERİ #ÖĞRENME VE ÖĞRETMEN SÜREÇLERİ DENEME VE FÖYLERİ #Uzman Öğretmenlik 12. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 11. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 10. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 9. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 8. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 7. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 6. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 5. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 4. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 3. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 2. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 1. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 4. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 3. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 2. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 1. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavları Tüm Modüller İçin #Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavları #Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavı