Beyaz Akciğer Sendromu Nedir?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Beyaz akciğer pnömonisi resmi bir tıbbi durum değildir. Bunun yerine, akciğer röntgeninde beyaz alanlar olarak görünen bir zatürre belirtisidir ve akciğer iltihabının viral mi, bakteriyel mi yoksa kirliliğe veya kimyasal maddelere maruz kalmaktan mı kaynaklandığını görmek için daha fazla test yapılmasına neden olabilir. 

Beyaz akciğer sendromu nedir?
Beyaz akciğer sendromu gerçek bir tıbbi terim değildir. Bazı sağlık yetkilileri, Ohio’da görülen pediatrik zatürre vakasına bu ismi verdi.

Bu haftanın başlarında Warren County Sağlık Bölgesi, ağustos ayından bu yana burada 142 pediatrik zatürre vakasının bildirildiğini duyurdu.

Pnömoni, röntgende akciğerlerin beyazlaması olarak ortaya çıkar; beyaz akciğer terimi de buradan gelmektedir.

Tufts Tıp Sağlık Sistemi enfeksiyon kontrol şefi Dr. Shira Doron, “Bu, etiyolojisi bilinmeyen zatürre bile değil, etiyolojisi bilinen zatürre. Solunum mevsiminde gördüğümüz zatürre.” dedi.

Beyaz akciğer sendromu Mass’ta yayılıyor mu?
Çin’de solunum yolu hastalıklarının hızla artmasıyla birlikte ABD’deki tıp uzmanları, bu hastalıkların nedeninin ve nasıl teşhis edileceğinin anlaşılması için daha fazla çaba gösterilmesi gerektiğini söylüyor.

Yaşam bilimleri şirketi Karius’un baş tıbbi sorumlusu Dr. Brad Perkins, “Amerika Birleşik Devletleri’nde ve Çin’de, hangi bulaşıcı organizmaların neden olduğu ve hangi hastalık vakalarının genellikle zayıf olduğu konusunda durumsal farkındalık olarak nitelendireceğim” dedi.

Doktorlar, Ohio’da yaşanan ani yükselişin ve Massachusetts’te görülen bazı vakaların yeni bir zatürre türünün göstergesi olmadığını söylüyor. Aslında öksürük, ateş ve yorgunluk da dahil olmak üzere semptomlar yaygındır.

Doron, “Artık eyaletimizdeki farklı coğrafi bölgeler biraz daha ısınmaya başlıyor, ancak eyaletimizin hiçbir yerinde bu solunum yolu enfeksiyonlarının yüksek seviyelerini görmüyoruz” dedi.

Bu arada doktorlar ebeveynlere, çocuklarının güvende kalmasını sağlamak için ellerini yıkamak, hasta olduklarında onları okuldan evde tutmak ve temel hijyen kurallarına uymak da dahil olmak üzere ekstra önlemler almaya devam etmelerini tavsiye ediyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

fen bilimleri vozol 10000 Likit

Bosna Hersekde Üniversite Okumak

backlink al