Okul Öncesi Çocukları Tanıma ve Değerlendirme Çalışmalarının İncelenmesi

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

   Çocukların gelişiminin her yönden desteklenmesi için, onların tüm özelliklerinin değerlendirilmesi gerekir. Bu da çocukları tanıma yöntemleri ile uygundur. Çocuklar ne kadar iyi tanınırsa program da o kadar geliştirilebilir.
        OYUN GÖZLEM FORMU; Her çocuk için bireysel olarak kullanılır. Oyun gözlem formunda gözlem yapılan çocuğun adı, gözlem tarihi, oynadığı oyun köşesi, oyun arkadaşları, oyun tipi, oyun davranışları bölümler vardır. Bu formda çocuğun hangi ilgi köşesinde oynadığı, oyun arkadaşları olarak kimleri tercih ettiği, oyun tipi olarak paralel oyun, yalnız oyun, yapı inşa oyunları gibi hangi oyun şeklini oynadığı, oyun içinde hangi rolü üstlendiği, oyunda aldığı sorumluluklar, çocuklarla olan iletişimi ile ilgili bilgiler yer almaktadır.
         SİSTEMATİK GÖZLEM FORMU; Formda başta gözlem yapılan çocuğun adı, yaşı, cinsiyeti, zaman aralığı, tarih ile ilgili bilgiler vardır. Ayrıca gözlem yapılan ortam, hangi etkinlikte gözlem yapıldığı, gözlemle ilgili detaylar, gözlemin neden yapıldığı ile ilgili bilgiler yer almaktadır. En sonda ise gözlenen durum ile ilgili yorumlar ve çocuklara uygulanması gereken öneriler kısmı bulunmaktadır.
         ANEKTOD KAYIT FORMU; Formda başta çocuk ile ilgili bilgiler, kayıt tutan kişiyle ilgili bilgiler ve gözlenen durumla ilgili kısa not bulunmaktadır. Daha sonra gözlenen durumla ilgili bilgilere detaylı bir şekilde anlatılmıştır. Gözlemin nerede ve gözlenen çocuğun bulunduğu grubun yaşı ile ilgili bilgiler bulunmaktadır. Gün sonunda notlar gözden geçirilir. Yorumlar eklenir. Bu notlardan bazıları aileleri bilgilendirme amaçlı küçük notlar şeklinde eve gönderilir. 
         KAZANIM DEĞERLENDİRME FORMU; Formda gözlene çocuğun yaşı, doğum tarihi, cinsiyeti, okulun adı, eğitim öğretim yılı ile ilgili bilgiler bulunmaktadır. Sonra alanlara ayrılmış olan kazanımlar vardır. Bu kazanımların çocuğa kazanıp kazanmadığına göre değerlendirme yapılır. 1.dönem ve 2. dönem sonunda olmak üzere iki ayrı değerlendirme yapılır.
         GELİŞİM RAPORLARI, Çocuğun eğitim dönemi içindeki performanslarını bir özetini kapsar. Gelişim raporunda okul, öğretim yılı, öğrencinin adı, doğum tarihi, okula başlama tarihi, cinsiyeti ve rapor tarihi ile ilgili bilgiler yer alır. Daha sonra alanlara ayrılmış olan gelişim alanlarıyla ilgili neler yapabildiği ve neler yapamadığı ile ilgili bilgiler yer almaktadır. Raporda en sonda anne babaya özel söylenen sözler bulunmaktadır.
     DEĞERLENDİRME 
    Çocukları tanıma ve değerlendirme çalışmaları çocukların gelişimsel özellikleri incelemek için tutulur. Çocuğun gelişimsel özellikleri incelenerek çocuklar tanımaya çalışılır. Çocuğun eksikleri belirlenerek giderilmesine yönelik ortam oluşturulur. Gelişimsel özellikleri akılda tutulmasını kolaylaştırır. Geçmiş gözlemlerle şimdiki gözlemler arasında bağlantı kurmayı sağlar. Karşılaştırma olanağı verir. Detayların akılda tutması zor olduğu için not edilebilir. Güçlü ve zayıf yönlerin belirlenmesini sağlar. Bu bilgiler değerlendirilerek çocuğa uygun öğrenme ortamını oluşturulmasını sağlar. Çocukların gelişimdeki ilerlemeleri ölçülür.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Threads beğeni satın al

backlink Spor haberleri fen bilimleri vozol 10000 Likit

Bosna Hersekde Üniversite Okumak