Anayasa Mahkemesi Kariyer Basamakları Sınavına İlişkin Ne Karar Verecek?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, öğretmenlik Kariyer Basamakları Yazılı Sınavı'nın daha önce planlandığı gibi 19 Kasım'da 81 ildeki sınav merkezlerinde yapılacağını açıklamasının ardından gözler Anayasa Mahkemesi'ne çevrildi.
Anayasa Mahkemesi Öğretmenlik Meslek Kanunu(ÖMK)'de, Kariyer Basamakları Sınavının da yer aldığı bazı hükümlerin kaldırılması veya yürürlülüklerinin durdurulması yönündeki kararını 9 Kasım'da verecek.
Bilindiği üzere 2005 yılında ilk kez yapılan ve bir daha da yapılmayan Kariyer Basamakları Sınavına katılmayı birkaç ay kıdemle kaçıranlar geçen süre içinde önemli bir hak kaybına uğradılar.
Meslekte 10 yılını dolduranların uzman öğretmenlik, uzman öğretmenlikte 10 yılını dolduranların da Başöğretmenlik sınavına girme şartı, yeni hak mağduriyetlerinin doğmasına sebep olacaktır.
Bu yasa çerçevesinde, bugün uzman öğretmenlik sınavına girecek olan 50 yaş üzeri öğretmenlerin birçoğu Başöğretmenlik hakkından faydalanamayacaktır.
En azından, uzman öğretmenlik hakkı kazananlar için iki yılda bir Başöğretmenlik sınavı yapılması bu hak mağduriyetini bir nebze olsun giderecektir.
Talebimiz, Kariyer Basamakları Sınavının tamamen iptal edilmesi ve meslekte 10 yılını dolduranlara uzmanlık, 20 yılını dolduranlara da Başöğretmenlik verilmesidir ( Bu sürenin de 3-5 veya 5-8 şeklinde düzenlenmesi daha doğru olacaktır); ancak sınavların yapılması durumunda ise, Başöğretmenlik sınavının, uzmanlıkta 10 yılını dolduranlar için değil, 2 veya  en fazla 3 yılını dolduranlar için yeniden yapılmasıdır.

Ceyhun Kalender

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol