TES Genel Başkanı Talip Gelyan, Öğretmen atayamıyor, öğretmen açığını gideremiyorsanız; Eğitime yaptığınız yatırım beyhude demektir.

Türkiye ekonomisinin dünyanın 16. büyük ekonomisi olduğu, Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’nın 2017 yılının üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 11.1 arttığı belirtilmektedir. Tüm bunlar ülke gelirlerinin arttığını göstermektedir. O halde bu kaynakları eğitim için de kullanmanın zamanı gelmiş hatta çoktan geçmiştir.

Öğretmen açığı hususu şuna benzer: Teknik alt yapısı, silah sayısı, asker sayısı ve kurmay kadrosu ile harika bir ordunuz var ama cephaneniz yok. Eğer cephaneniz yok ise bu hazırlıkların hiçbir anlamı yoktur. İşte öğretmen de böyledir. Eğitime ne kadar yatırım yaparsanız yapın, ne kadar bütçe ayırırsanız ayırın, öğretmen açığınız var ise, yeterli öğretmen atayamıyorsanız, öğretmeninizi motive edemiyorsanız, cephaneniz yok demektir.

Her fırsatta dile getiriyoruz; öğretmen atamalarının sözleşmeli ve mülakatlı olarak yapılmasını kabul etmiyoruz. Sözleşmelilik denilen ucube yöntemle öğretmenleri hak ve hukuk çerçevesi dışında, birtakım özlük haklardan yoksun olarak çalıştırmak, öğretmenliği çakılı hale getirmek, torpili önceleyen, objektif ve güvenilir olmayan mülakat yöntemi ile istihdam etmek her şeyden önce eğitimin muhtevasına uygun değildir.

Türk Eğitim-Sen olarak her yıl 20 bin, 30 bin atama değil, ülkemiz gerçeklerine ve beklentilere uygun olarak atama yapılmasını talep ediyoruz. Bu noktada talebimiz 2018 yılı için 100 bin atamadır.

Aksi takdirde her yıl eğitim fakültelerinden 40 bin öğretmenin mezun olduğu düşünüldüğünde, bu kadar az atama sayısı ile 10 yıl sonra atama bekleyen öğretmen sayısı 1 milyona; öğretmen açığı da telafi edilemez boyutlara ulaşacaktır. Milli Eğitim Bakanı Sayın İsmet Yılmaz bu gerçekleri bir an önce görmeli ve ülkemizin geleceği, her biri çok değerli olan öğrencilerimizi düşünerek, kadro sayısının artırılması için başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere, Başbakanı, Maliye Bakanını ve diğer kabine üyelerini ikna etmelidir. 20 BİN ATAMA İLE BİR ARPA BOYU YOL ALAMAYIZ!

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol