Öğretmenlerin Hangi Özlük Hakları İyileştirilecek?

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, bugün katıldığı canlı yayın Başkent Kulisi adlı programda, öğretmenlere yönelik yapılacak yeni adımları sıraladı.
Bakan Özer önümüzdeki süreçte, özellikle öğretmenlerin özlük haklarını iyileştirecek adımların atılacağı duyuruusnda bulundu.
Özellikle değişiklik yapacakları konuların başında, adaylık kaldırma sınavı (AKS) nin tamamen kaldırılacağını, AKS'nin yerine mesleki gelişimlerini destekleyecek, eğitim programlarının öncelikli olacağını belirtti.
Bir diğer dikkat çeken konu ise, yeni atanan öğretmenlerin hemen göreve başlatılmayacağı yönünde oldu. Bakan Özer öğretmenlerin atanır atanmaz sınıflarda ders anlatmayacaklarını, mentör öğretmenlerin vereceği 3 aylık bir eğitimden sonra, mesleki gelişimlerini destekleyecek ilave eğitimler alacaklarını açıkladı.
Bir de uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik kariyer sistemi çerisinde yerini alacak. 10 yıl deneyimi olan öğretmenlerimiz belli bir eğitim, onlar için hazırlamış olduğumuz eğitimi tamamladıktan sonra bir yazılı sınava -ki onun içeriği de bu eğitimle doğrudan ilişkili olacak- girecekler, başarılı olan öğretmenlerimiz uzman öğretmen olacaklar ve ilave olarak bir derece ve bin TL'lik özlük hakkından yararlanmış olacaklar, özlük haklarında ciddi bir iyileşme olacak. Eğer yüksek lisans veya doktora yapmışlarsa bu uzman öğretmenlik yazılı sınavından muaf olacaklar.
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol