Öğretmenler Veli Görüşmesinde, Velilerle İletişimi Nasıl Olmalı?

Öğretmenler veli görüşmesi yaptıklarında tepkileri neler olmalı ? Velilere nasıl davranmalı?

Öğrencilerin ders ve sınıf içindeki durumlarının veliye ulaştırılması için yapılan ‘veli görüşmeleri’ okul aile arasında köprü görevi yapıyor.
Öğretmen, öğrencinin ders durumları hakkında dürüst davranmalı, zayıf dersler varsa bu daha önceden veliye bildirilmeli. Zayıf dersleri bildirmek için veli görüşmesini beklememeli, görüşmede not dokümanları ve çalışma örnekleri hazır olmalı.


 
Öğrencinin sınıf içindeki olumsuz ve rahatsız edici davranışları ve bu konuda yapılan uyarılar hakkında veli önceden bilgilendirilmeli. Öğretmen, öğrencinin davranışları hakkında somut örnekler vermeli. Aileye sorunların çözümü için neler yapması gerektiği hakkında öğretmen ve velinin karşılıklı fikirleri doğrultusunda bir plan hazırlanmalı. Sorunların çözümünde velinin katkısı istenmeli.


Aileye karşı öğretmen, saygıya ve güvene dayalı bir ilişki kurmalı, “gülümseyerek karşılama”, “elini sıkarak selamlama” gibi nezaket kurallarına dikkat edilmeli. Veli görüşmelerinde, öğrencinin  hatalarından çok hatalarının çözümü için neler yapılacağı konuşulmalı.
Toplu yapılan veli görüşmelerinde, genellikle önceden hazırlanmış bir gündem yoktur. Bu, konuların dağılmasına neden olur. Öğretmen, velilerin öğrenci sorunları hakkında somut örnekler beklediğine dikkat etmeli.

Bunları Unutmayın!
Ailelerin, öğrencinin başarısı için önemli olduğunu hatırlayın.
Aileleri, özellikle okulda kendini rahat hissetmeyen aileleri rahatlatın.
Ailelerin endişelerini dinleyin ve sorularını dürüstçe cevaplandırın.
Çocuklarıyla çalışırken daha farklı ne yapabileceğini aileye sorun.
Görüşme üzerine düşünün, daha nasıl iyi olabilirdi görmek için ve bir sonraki görüşmede ne yapabileceğinize dair notlar alın.
Verdiğiniz sözleri tutun.
Ailenin tutumu sizin çocuğa yardımınızı engellemesin!
Kaynaklarınızı görmezden gelmeyin. Belki de rehberlik uzmanı veya psikolog da görüşmede bulunmalı.
Kendiniz, aileniz veya deneyimleriniz hakkında uzun süren konuşmalar yapmayın. Aileler, çocukları hakkında konuşmak ve bir şeyler duymak için oradalar.
Çocuğa sözlü saldırıda bulunmayın. Soruna saldırın.
Eğitim terimlerini kullanmayın. Etkili iletişim her iki tarafın da anladığı terimleri kullanarak sağlanabilir.
Görüşme boyunca rahatsız edilmeyin.
Farklı ve daha iyi bir şey yapmış olabileceğinizi itiraf etmekten korkmayın. Her şey için bir cevabınız olması da gerekmiyor.
Yapmaları gereken şeyler hakkında hiçbir şey bilmeyen aileleri şaşırtmayın.
 Ailenin kaba davranışlarının sizin çocuğa yardım etmenizi engellemesine izin vermeyin. İzin isteyin ve görüşmeyi bitirmesi için bir idareci çağırın. Öğretmenler sözel olarak aşağılanmaya katlanmak zorunda değildir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner14

banner13