Matematik Tarihinin Kronolojisi?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

 Burada, matematiksel notasyonun gelişimindeki aşamalara karşılık gelen üç aşamaya ayrılmıştır : hesaplamaların yalnızca sözcüklerle tanımlandığı bir "retorik" aşama, niceliklerin ve yaygın cebirsel işlemlerin temsil edilmeye başladığı "senkoplu" bir aşama sembolik kısaltmalar ve son olarak, formüller için kapsamlı gösterim sistemlerinin norm olduğu "sembolik" bir aşama.

Matematiği öğrenmenin kronolojik sırası nedir?
Lisede matematik derslerinin tipik sırası şöyledir:

cebir 1.
Geometri.
Cebir 2/Trigonometri.
Matematik Öncesi.
hesap.

Matematiğin en eski tarihi nedir?
Yazılı matematiğin en eski kanıtı , Mezopotamya'daki en eski uygarlığı kuran eski Sümerlere kadar uzanır . MÖ 3000'den itibaren karmaşık bir metroloji sistemi geliştirdiler.

Matematiğin en eski dalları nelerdir?
Aritmetik :
Matematiğin diğer dalları arasında en eski ve en temel olanıdır. Sayılarla ve aralarındaki toplama, çıkarma, çarpma ve bölme gibi temel işlemlerle ilgilenir. Cebir: Sayılarla birlikte bilinmeyen miktarları kullandığımız bir tür aritmetiktir.

Matematiğin Dalları Nelerdir?
Matematik genel olarak aşağıdaki dallara ayrılabilir:

Aritmetik : Matematiğin diğer dalları arasında en eski ve en temel olanıdır. Sayılarla ve aralarındaki toplama, çıkarma, çarpma ve bölme gibi temel işlemlerle ilgilenir.
Cebir : Sayılarla birlikte bilinmeyen miktarları kullandığımız bir tür aritmetiktir. Bu bilinmeyen miktarlar, İngiliz alfabesinin X, Y, A, B vb. harfleri veya sembolleri ile temsil edilir. Harflerin kullanımı, formülleri ve kuralları genelleştirmemize yardımcı olur ve ayrıca cebirsel ifadeler ve denklemlerdeki bilinmeyen eksik değerleri bulmanıza yardımcı olur.
Geometri : Şekillerin şekilleri, boyutları ve özellikleri ile ilgilenen matematiğin en pratik dalıdır. Geometrinin temel öğeleri noktalar, çizgiler, açılar, yüzeyler ve katılardır.
Üst sınıflarda ele alacağınız başka matematik dalları da var.

Trigonometri : Trigon (üçgen anlamına gelir) ve metron (ölçüm anlamına gelir) gibi iki Yunanca terimden türetilmiştir, üçgenlerin açıları ve kenarları arasındaki ilişkilerin incelenmesidir.
Analiz : Farklı niceliklerdeki değişim hızının incelenmesi ile ilgilenen daldır. Matematik, analizin temelini oluşturur.
Matematik dallarının listesi
Saf Matematik:

Sayı teorisi
Cebir
Geometri
Aritmetik
kombinatorik
topoloji
Matematiksel analiz

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol