Çekirdek Aile Kaç Kişiden Oluşur ?

Çekirdek AileYalnızca eşlerden veya eşler ve çocuklarından veya tek ebeveyn ve en az bir çocuktan oluşan aileler ÇEKİRDEK AİLE olarak tanımlanıyor

Çekirdek Aile = Anne + Baba + Çocuk
Çekirdek ailedeki en az kişi sayısı = 3 (Anne+Baba+1 Çocuk)
Çekirdek ailedeki en fazla kişi sayısı = 8 de olabilir 10 da olabilir. Üst sınırı yoktur. (Anne+Baba+3 Çocuk olursa bu çekirdek aile 5 kişiden oluşmuş olur. Anne+Baba+7 çocuk olursa çekirdek aile sayısı toplam 9 kişi olmuş olur.)

  • Aile anne, baba ve çocuktan oluşan en küçük toplum birimidir. Anne, baba ve çocuktan oluşan bu küçük yapıya biz çekirdek aile de deriz.
  • Çekirdek aile en az üç kişiden oluşur. Çekirdek ailedeki birey sayısı çocuk sayısına bağlı olarak değişkenlik gösterir.
  • Her çocuk bir anne babanın varlığından meydana gelir.
  • Dünyaya gelen yavru anne baba tarafından korunup kollanır, ihtiyaçları onlar tarafından karşılanır.  
  • Çekirdek aileler genellikle kent nüfusun içerisinde yer alır.
  • Kentlerde yaşanan sanayileşme ailelerin sosyal ve ekonomik yapısını da değiştirmiştir.
  • Aileler gelişen ve değişen yapıyla birlikte daha az çocuk sahibi olmaya başlamışlardır. Dolayısıyla çekirdek ailelerde sayı olarak bir azalma gözlemlenmiştir.

Geniş Aile
Geniş aileler ise anne, baba, dede, nine, hala, dayı, teyze, amca vb. akrabalar ile çocuklardan oluşur. Geniş ailelerde genellikle birkaç kuşak aynı çatı altında yaşarlar. Bu tür aile yapıları kırsal nüfus içerisinde yer alır. Çoğunlukla geniş aileler toprağa bağlı üretimde yer alırlar.

Geniş Aile Nedir? Geniş Aile Kaç Kişiden Oluşur?
Geniş aile; anne, baba, çocuklar, dayı, nine, dede, teyze, amca, hala, babaanne, anneanne vb. kişilerden oluşmaktadır.

Geniş Aile = Anne + Baba + Çocuk + 1 Teyze + 1 Amca + 1 Dayı + 1 Hala + 1 Dede + 1 Babaanne + 1 Dede + 1 Anneanne (şeklinde hesap edersek geniş aile en az 11 kişiden oluşmaktadır. Aslında burada en az 11 kişi demek de hatalı olabilir. Çünkü bir geniş ailede babaanne veya anneanne vefat etmiş olabilir. Haliyle kişi sayısı 9’a 10’a inmiş olur

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol