Yer Kabuğunu Oluşturan Sert ve Büyük Kaya Kütlelerine Ne Deniyor?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Yerkabuğu
"Kabuk", karasal bir gezegenin en dış kabuğunu tanımlar. Yerkabuğu genellikle daha yaşlı, daha kalın kıtasal kabuk ve daha genç, daha yoğun okyanus kabuğu olarak ikiye ayrılır. Yerkabuğunun dinamik jeolojisi, levha tektoniği tarafından bilgilendirilir.
" Kabuk ", karasal bir gezegenin en dış kabuğunu tanımlar . Gezegenimizin ince, 40 kilometrelik (25 mil) derin kabuğu — Dünya kütlesinin yalnızca % 1'i— evrende bilinen tüm yaşamı içerir .

Dünyanın üç katmanı vardır: kabuk, manto ve çekirdek . Kabuk katı kayalardan ve minerallerden yapılmıştır .  Kabuğun altında, yine çoğunlukla katı kayalar ve minerallerden oluşan, ancak yarı katı magmanın dövülebilir alanları ile noktalanan manto vardır . Dünyanın merkezinde sıcak, yoğun bir metal çekirdek bulunur.

Dünyanın katmanları sürekli olarak birbirleriyle etkileşime girer ve mantonun kabuğu ve üst kısmı, litosfer adı verilen tek bir jeolojik birimin parçasıdır . Litosferin derinliği değişir ve manto ile kabuk arasındaki sınır olan Mohorovicic süreksizliği (Moho) tek tip bir derinlikte mevcut değildir .

İzostasi , kabuğun daha yumuşak manto üzerinde “yüzmesine” izin veren manto ve kabuk arasındaki fiziksel, kimyasal ve mekanik farklılıkları tanımlar. Dünyanın tüm bölgeleri izostatik dengede dengeli değildir. İzostatik denge, kabuğun yoğunluğuna ve kalınlığına ve mantoda iş başında olan dinamik kuvvetlere bağlıdır.

Kabuğun derinliği değiştiği gibi sıcaklığı da değişir . Üst kabuk, atmosferin veya okyanusun ortam sıcaklığına dayanır - kurak çöllerde sıcak ve okyanus hendeklerinde donar . Moho yakınlarında, kabuğun sıcaklığı 200°C (392°F) ile 400°C (752°F) arasında değişir.

Kabuğun Hazırlanması

Milyarlarca yıl önce, Dünya olacak olan gezegenimsi damla, sıcak, viskoz bir kaya topu olarak başladı. Çoğunlukla demir ve nikel olan en ağır malzeme, yeni gezegenin merkezine battı ve çekirdeği oldu. Çekirdeği çevreleyen erimiş malzeme erken mantoydu.

Milyonlarca yıl boyunca manto soğudu. Minerallerin içinde hapsolan su , " gaz çıkışı " adı verilen bir süreçle lavla püskürdü . Daha fazla su gazdan çıktıkça, manto katılaştı. Bu süreçte başlangıçta sıvı fazında kalan ve “ uyumsuz elementler ” olarak adlandırılan maddeler , sonunda Dünya'nın kırılgan kabuğu haline geldi.

Çamur ve kilden elmas ve kömüre kadar, Dünya'nın kabuğu magmatik, metamorfik ve tortul kayaçlardan oluşur . Yerkabuğunda en çok bulunan kayaçlar, magmanın soğumasıyla oluşan magmatik kayaçlardır. Yerkabuğu, granit ve bazalt gibi magmatik kayaçlar açısından zengindir . Metamorfik kayaçlar, ısı ve basınç nedeniyle şiddetli değişikliklere uğramıştır. Arduvaz ve mermer tanıdık metamorfik kayaçlardır. Tortul kayaçlar , Dünya yüzeyinde malzemenin birikmesiyle oluşur . Kumtaşı ve şeyl tortul kayaçlardır.

Yer kabuğunu dinamik jeolojik kuvvetler oluşturmuştur ve kabuk, gezegenin hareketi ve enerjisi ile şekillenmeye devam etmektedir. Günümüzde, kabuk malzemelerinin oluşumundan (ve yıkımından) tektonik aktivite sorumludur.

Yerkabuğu iki türe ayrılır: okyanus kabuğu ve kıtasal kabuk . Bu iki tür kabuk arasındaki geçiş bölgesine bazen Conrad süreksizliği denir . Silikatlar (çoğunlukla silikon ve oksijenden oluşan bileşikler), hem okyanus hem de kıtasal kabukta en bol bulunan kayalar ve minerallerdir.

Okyanus kabuğu

Okyanus tabanının 5-10 kilometre (3-6 kilometre) altına uzanan okyanus kabuğu, çoğunlukla farklı bazalt türlerinden oluşur. Jeologlar genellikle okyanus kabuğundaki kayalara " sima " adını verirler. Sima , okyanus kabuğunda en bol bulunan mineraller olan silikat ve magnezyum anlamına gelir . (Bazaltlar sima kayalarıdır.)

Okyanus kabuğu yoğundur, santimetre küp başına neredeyse 3 gramdır (inç küp başına 1,7 ons). Okyanus kabuğu , sürekli olarak tektonik plakaların birbirinden ayrıldığı okyanus ortası sırtlarda oluşur . Dünya yüzeyindeki bu yarıklardan fışkıran magma soğudukça genç okyanus kabuğuna dönüşür. Okyanus kabuğunun yaşı ve yoğunluğu, okyanus ortası sırtlardan uzaklaştıkça artar.

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol