Sporun Önemi İle ilgili Kompozisyon

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Spor dil, din, ırk, cinsiyet ayırt etmeksizin insanları ortak bir çatı altında birleştiren bir olgudur. Evrensel aktiviteler bütünüdür. Herkes için anlamı farklı olsa da ortak amacı nedir deseler muhtemelen sağlık derim… Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Sağlam Kafa Sağlam Vücutta olur” sözüyle sporun önemini vurgulamıştır. 

Sporun Faydaları İle ilgili Kompozisyon

Spor insanın hem bedenen hem de ruhen sağlıklı kalabilmesi amacıyla yapılan faaliyetlere verilen genel addır . Birçok çeşidi olmasına rağmen hangi spor dalı olursa olsun mutlaka insanlara fiziksel ve psikolojik birtakım faydalar sağlamaktadır .

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal “ Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur. “ diyerek spor yapmanın yalnızca fiziksel değil zihinsel olarak da önemli faydaları olduğuna işaret etmiştir . Spor yapmak bu tür faydalarının yanı sıra sosyal olarak da bireye büyük katkı sağlar . Spor yapan insanlar kötü alışkanlıklardan ve kötü karakterli insanlardan uzaklaşır . Toplum içerisinde saygın bir yer edinir . Özellikle öğrenciler arasında spor ile uğraşanlar daha dikkat çeken kişiler olur . Spor ile uğraştıkça boş işlere zaman ayırmaktan kendimizi kurtarmış oluruz . Spor vücudumuzun genç ve diri kalmasına katkı sağlar . Hastalıklara yakalanma riskini azaltır .

cmt cüzdan

Bazı insanlar sporun eğitim vb. alanlardaki çalışmalara engel olduğunu düşünse de durum hiç de öyle değildir . İnsanlar zamanı doğru kullanmayı bildiği sürece spor bırakın eğitime zarar vermeyi , yoğun çalışmalar arasında bir rahatlama sağlayarak önemli faydalar bile sağlar . Bu yüzden hem bedenen hem de ruhen sağlıklı kalabilmek için her daim spor yapmalıyız .

Çağımızın problemlerinden başta obezitede olmak üzere birçok biyolojik ve ruhsal bozuklukların sporla üstesinden gelebileceğinizi biliyor musunuz? Hem fiziksel hem de ruhsal olarak birçok faydası olduğu gerçektir. Her insan kendi sağlığı için en az bir spor dalıyla yakından ilgilenmelidir. Yüzmeden tenise, Futboldan Basketbola her insanın rahatlıkla yapabileceği en az bir spor dalı olmalı. Ne zaman başlamak gerek? Spora başlama yaşı diye bir durum yoktur. Spora ne kadar erken yaşlarda başlarsak vücudumuzun için o kadar iyi olacaktır. Genç yaşlarda başlanan sporla birlikte insanın daha geç yaşlandığı bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış bir durumdur. 80 li 90 lı yaşlarında hala sporu bırakmayıp devam eden insanların ne kadar sağlıklı olduğunu anımsayın. Bütün bunlar sporun aslında vücudumuza yapabileceğimiz en iyi yatırım olduğunu kanıtlar nitelikte.

Sporun insan vücuduna sayamayacağımız kadar çok yararı vardır. İnsanı fiziksel olarak iyi seviyeye tuttuğu gibi ruhen de rahatlattığı söylenebilir. İnsanların üzerindeki negatif enerjilerini atmalarına da yardımcı olur. Sabahları daha zinde uyanır. Olaylara karşı daha pozitif yaklaşır. Bağışıklık sistemimize de olumlu katkısı olacağından hastalıklara daha seyrek yakalanırız yada daha hafif atlatırız. Bütün bunlar için ilgi duyduğunuz yada yeteneğiniz dahilinde seçtiğiniz bir spor dalını günde 30 dakika kadar yapmak yeterli olacaktır. Sağlığımız için çok büyük bir bedel değil aslında öyle değil mi

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol