Sağlığın Önemi İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

Sağlığın önemi konulu kompozisyon örneği

Dünya zenginliklerle doludur. O zenginliklerden en önemli zenginlik insan sağlığıdır. Bence sağlıklı yaşamak güzel hayat geçirmektedir. Sağlık insanlar ve bütün canlılar için havayla sudan daha önemlidir. Sağlık olmazsa bunları kullanamayız. Sağlık olursa amaçlarımıza erişmek için yaşarız. Hayatımızı güzel geçirebiliriz. Sağlık olmasa dünya da duruyor. Sağlığımız olursa dünyamız da parlıyor. Sağlık hayatımızın temizlik kaynağıdır. Mutlu yaşamak, dünyanın güzelliğini görmek için sağlık gereklidir.

Sağlık beden ve ruh sağlığı biçiminde iki açıdan değerlendirilir. Bunları sağlamak için bazı kurallara uymamız gerek . Beden sağlığımızı korumak için doğru beslenmeliyiz. Organizmamıza gerekli olan meyve ve sebzeleri yemeliyiz. Yemekleri düzenli yemeliyiz. Haftada en az üç gün spor yapmalıyız. Hijyene dikkat etmeliyiz. Sağlığımıza zararları olan alkollü içeceklerden ve sigaradan uzak durmalıyız. Bunların zararları saymakta bitmez. Çünkü bunlar birçok hastalıklara ve ölümlere sebep olur. Sağlıklı yaşamak için çevremizdeki hava da temiz olmalı.

Ruh sağlığımızı korumak düzenli bir yaşantıya bağlıdır. Çalışmak kadar dinlenmek ve eğlence ruh salığı için önemlidir. Ölçüsüz çalışma bedeni yarar. Beyni etkiler. Bu yüzden uykuya da yeterli kadar zaman ayırmalıyız. Strese girmemeliyiz. Bunu için sabırlı, dürüst, düzenli olmalıyız. Sağlıklı olmak için iyimser olmamız da yararlı.

Sağlık her için gerekli olan bir zenginlik. Eğer kişi sağlıklı değilse mutlu olamaz. Onun yüzünden ailesi akrabaları da mutlu olamazlar. İnsana mutluluk bahşetmek iyi bir hediyedir. Hasta olursak gülmeyiz. Morali bozuk birisini sevindirmek ne kadar güzel.

Sağlıksız insan için dünyada hiçbir şeyin anlamı yoktur. Sağlığı olanın umudu, umudu olanın her şeyi var demektir. Hiç kimsenin umudu sönmesin.

Yazan: Kulpunay Abdıcaparova

SAĞLIK

Sağlık çok önemli bir şeydir. Her şeyin başı sağlıktır. Bizler sağlığımızı korumak için; sık sık spor yapmalı, düzenli ve dengeli beslenmeli, meyve, sebze tüketmeli ve zararlı yiyeceklerden kaçınmalıyız. Kemiklerimizin güçlenmesi için süt ve süt ürünleri yemeli ve yemek ayrımı yapmamalıyız. Gün içinde yapacağımız spor sayesinde; hem kemiklerimiz güçlenecek, hem de vücudumuzu canlanacak.

 Sağlık bizler için çok önemlidir. Çünkü eğer sağlığımız yerinde olmasaydı; yaşamımız boyunca birçok hastalığa yakalanabilirdik. Bu nedenle sağlığımızı korumalı ve zararlı yiyecekleri zorunlu olmadıkça yememeliyiz. Sağlığımız için hareket çok önemlidir. Eğer hareket etmezsek kemiklerimiz güçsüz kalır ve her zaman ya kemiklerimiz ağrır, ya da çeşitli hastalıklara yakalanırız. Sağlığımızı korumak hepimizin bir görevidir. Çünkü eğer sağlıklı olursak güzel bir yaşam sürdürebiliriz.

Sağlığımızı korumak için yapmamız gereken şeyler; zararlı yiyeceklerden kaçınmak, bol bol meyve ve sebze tüketmek, meyve ve sebzeleri mevsimine göre tüketmek, süt ve süt ürünleri tüketmek, sık sık spor yapmak, zamanında uyuyup, zamanında uyanmak, geç saatlere kadar uyanık kalmamak ve uykumuzu tam almak. Çünkü eğer bunları yaparsak sağlıklı bir hayat sürdürebiliriz.

***********************

Hayatımızı mutlu ve huzurlu geçirmenin  en önemli yolu sağlıklı olmaktan geçer . Çünkü insan için bu dünyada en önemli şey sağlığının yerinde olmasıdır. Sağlığımız yerinde olmadığı zaman hiçbir şey canımız istemez, yataktan kalkmayı istemeyiz, gözlerimiz baygın baygın bakar,  eğlenmenin tadı olmaz, yiyeceklerden bile tat almayız .

En basit bir nezle bile  bizi elden ayaktan düşürür ve  hasta olduğumuz o hafta bizim için çok zor geçer . Bunun için her zaman önceden önlem almalıyız ve sağlığımıza önem vermeliyiz.  Beslenmemize dikkat etmeliyiz. Yeterli ve dengeli beslenmeliyiz.  Yürüyüş yaptıktan sonra ya da egzersizlerimizi yaptıktan sonra terli olacağımız için hemen duş almalıyız ve hastalıklara yakalanmamalıyız . İnsan için  en önemli  şey sağlıktır . Sağlıklı olmadığımız zaman dünya kadar malımız olsa bile bize fayda sağlamaz ve biz bu zenginlikten mutluluk duymayız . Ama sağlığımız yerinde olduğu zaman en ufak şeylerden bile mutlu olmasını biliriz .

Bundan dolayı her zaman sağlığımıza dikkat etmeliyiz . Kendimizi  olumsuz düşüncelerden korumalıyız . Hem fiziksel olarak sağlıklı olmalıyız hem de ruhsal olarak sağlıklı olmalıyız . İşte böyle olduğu zaman hayat daha güzel ve daha anlamlı geçer .

*******************

Sağlığın insan ve toplum açısından önemini anlatan kompozisyon yazınız.

Sağlık insanlar için olduğu kadar toplum açısından da hayati öneme sahiptir. Çünkü sağlık olmadan hiçbir şeyin anlamı olmuyor. Bunu koronavirüs sürecinde çok net bir şekilde görmüş olduk. Gördüğünüz gibi bir salgın hastalık ortaya çıktı. Bütün dünyaya yayıldı. İnsanların ve toplumun sağlığı tehlike altına girdi. Bütün hayat adeta durmuş oldu değil mi? Dolayısıyla sağlık risk altında iken hiçbir şey yapılamıyor.

Okulların kapatılması, iş yerlerinin kapatılması, insanların toplum olarsak evde kalması gibi bütün önlemler sağlığın ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Yani sağlığımıza özellikle yatırım yapmalıyız. Atalarımız her işin başı sağlık derken ne kadar da haklıymış. Dolayısıyla temizliğimize dikkat etmeliyiz, spor yapmalıyız, kalabalık yerlerden şimdilik uzak durmalıyız. Bütün bunlar sağlığımız korumak, bağışıklık sistemini güçlendirmek için gereklidir.

Ellerimizi sık sık yıkamak, mevsimine uygun sebze meyve tüketmek, uyku düzenine dikkat etmek sağlığımızı için yapacağımız çok değerli işlerdir. Bir toplumun sağlığı tehdit altında kalınca her şey durma noktasına geliyor. İçinde bulunduğumuz salgın hastalık, sağlığımızı korumamın önemini göstermiştir.

Kısaca özetleyecek olursak sağlık hem insan hem de toplum açısından çok büyük önem taşımaktadır. Sağlığın kıymetini bilmek için illa hasta olmak gerekmiyor değil mi? Bu yüzden hayatımızı güzel bir şekilde yaşamak için sağlığın kıymetini iyi bilmekte fayda var. Yoksa hiçbir işimizi yapamayız. Böylelikle hayatın anlamı da kalmaz.

SAĞLIĞIN ÖNEMİ

Hepimiz; sağlığın ne kadar önemli ve değeri olduğunu biliyoruz. Bu nedenle sağlığımızı en iyi şekilde korumayı hak ediyoruz. Sağlığımız bizler için en önemli şeydir. Çünkü eğer sağlığımız yerinde olmasaydı; güzel bir yaşam sürdüremezdik. İşte bu yüzden sağlığımızı korumalıyız. Sağlığımızı korumak için yapmamız gereken şeyler; Sık sık spor yapmak, süt ve süt ürünleri tüketmek, bol bol meyve ve sebze tüketmek, meyve ve sebzeleri mevsimlerine göre tüketmek, zararlı yiyeceklerden kaçınmak, dengeli ve düzenli beslenmek, tükettiğimiz besinlerin sağlıklı ve taze olmasına dikkat etmek, geç saatlere kadar uyanık kalmamak, uykumuzu tam almak ve zamanında uyuyup zamanında kalkmak,  

Eğer spor yaparsak; hem kemiklerimiz güçlenir, hem de bedenimizi canlandırmış oluruz ve bu sayede sağlıklı bir bedenimiz olur. Süt ve süt ürünleri tüketirsek Kemiklerimiz sağlıklı olur ve vücudumuza bolca protein gider. Meyve ve sebzeleri tüketirsek; birçok vitamin, protein ve mineral vücudumuza girer ve bunlar bizleri hastalıklara karşı korur. Sağlığımıza dikkat etmek işte bu yüzden bu kadar önemlidir. Çünkü eğer sağlığımız kötü bir durumda olsaydı; çeşitli hastalıklara yakalanırdık ve vücudumuz birçok hasar alırdı. Bu nedenle sağlığımızı görmezden gelmemeli olabildiğince sağlığımızı tehdit edecek şeylerden kaçınmalıyız. Unutmayın sağlık demek, yaşam demektir.

Hasta olduğumuz zaman eğer bir ilaca ihtiyacımız varsa be bu ilacı almaya yetecek kadar paramız varsa. O ilacı almak için paramızı harcamaya hiç sakınmamalıyız. Çünkü bizim sağlığımız paradan daha önemlidir. Bu nedenle sağlığımızı korumak için gerekirse tüm paramızı sağlığımızı korumak ve sağlıklı bir hayat sürmek için kullanmalıyız. Eğer hasta olursak veya herhangi bir hastalığın belirtilerini gösteriyor ve kendimizi iyi hissetmiyorsak; en kısa sürede bir sağlık kuruluşuna başvurmalıyız. Bu sayede eğer bir hastalığa yakalanmışsak; doktorlar bu hastalığa erken teşhis koyabilirler ve daha hızlı iyileşme imkanımız olabilir.
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol