Öğretmenler İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

Öğretmen İle İlgili Kompozisyonlar

VAR OLMANIN ÖNCÜSÜ

Gözümü açıp annemi gördüm. Yaşamak için yemeği yürümeyi konuşmayı O öğretti. Hiçbir şey bilmeden okula gidip orada da okumayı, yazmayı, gerçek yaşamı öğreten saygıdeğer öğretmenlerimizdir.

Güzel yüzlü, tatlı öğretmenim; bizim bilinçsiz yaramazlıklarımıza nasıl tahammül ederdi? Kollarını açarak, bıkmadan güzel sözlerle, hayalimizle baktığımız kitapları, konuşabilen birer dost yaptılar. Biz büyüdükçe çabaları daha da arttı. Yükseklere çıkarmak için daima elbirliği yapıyorlar. Tanrı onlara ayrı bir güç vermiş; Sabırla, istekle, yorulduklarını ve üzüldüklerini belli etmeden kendi yüceliklerine ulaştırmanın sevincindeler.

Hakkını ödeyemediğimiz fedakar anne babalarımız bir veya bir kaç çocukla uğraşırken, okul dolusu yavrularına ışık tutan ve geleceğini hazırlayan fedakar öğretmenlerim … Kıymetinizi asla hiçbir değerle ölçemem.

Bizler çok şanslıyız. Cumhuriyet sonrası saygın, güneş gibi bilgi saçan öğretmelerimize kavuştuk. Bu parlak ışık altında insan olduğumuzu anlıyoruz.

Soğuk ve sıcak demeden, dinlenmeden, bıkmadan bizi biz yapan; mutluluğumu, acımı paylaşan öğretmenlerim. Güzel, çirkin, kirli, temiz ayırmadınız. Bize kucak açtınız, bilginizle beslediniz, yarınlara yararlı kültürlü evlatlar hazırlamakla meşgulsünüz. Kazanıp da yiyeceğim her lokmamda sizin payınız var. Bunu bilmeyen kişiyi düşünemiyorum.

Kendinden evvel başkaları için yaşamak yalnızca sizlere özgü bir düşüncedir. Sonu gelmeyen emeklerinizi ve hakkınızı helal edin öğretmenlerim.

Öğretmenlik, kendini bu mesleğe adamış bir kişi için adını duyduğunda duraksamak, mesleğin verdiği hisle heyecanlanmaktır. Öğretmenlik her şeyden önce dünyanın en saygın mesleğidir desek yanlış olmaz sanırım.

Elini kalbine koyduğunda, usulca yaklaşıp ”öğretmenlik msleği hakkında ne düşünüyorsun?” diye kulağına fısıldadığında samimi bir cevap alabiliyorsan ne mutlu sana diyebilirim. Hiç şüphesiz doğru yoldasındır, kalbin sana eşlik ediyor ve duyduğun heyecanın ritmine ayak uydurabiliyor demektir. Sessizliğin hakim olduğu bu ortamda, kalp gözüm açılıyor ve sevinçten usulca süzülen gözyaşları misali, akıyor kalbimin derinliklerinden bir tutam sevda sözcükleri. Sevda sözcükleri diyorum çünkü öğretmenlik bir sevdadır, koşulsuz sevebilmektir. Kalbini bu yolda rehber yapan birini görünce karşısında saygıyla selam durmaktır.

Öğretmenlik mesleği, tüm mesleklerden daha ayrıcalıklıdır. Ayrıcalıklı mesleğe sahip olduğunu düşünen birçok insanın geçmişinde kabiliyetli bir öğretmenin imzası vardır. Ulu önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ”Ben her şeyden önce öğretmenim.” Sözüyle tüm unvanların ilerisine taşıdığı öğretmenlik mesleğinin önemini vurgulamıştır. Ayrıca “Benim asıl anlatılacak yanım öğretmenliğimdir. Topluma, milletime ben öğretmenlik yapabiliyorsam beni onunla anlatın. Onun dışında kazandığımız zaferler, yaptığımız işler onun sonrasında gelir” diyen Başöğretmen Atatürk bu anlamlı sözüyle de öğretmenlik mesleğine verdiği değeri ve mesleğin yüceliğini en güzel şekilde ifade etmiştir.

Bir Tutkudur Öğretmenlik!
Uçsuz bucaksız bir yol ve yolun sonunda öğrenme arzusuyla yanıp tutuşan bir düzine çocuk hayal edelim. Mantıklı düşünen bir insan bu kadar çocuk için çıkar mı o yola? “Hayır!” seslerini duyuyor gibiyim. Gerçek bir öğretmen hiç düşünmez ve o bir düzine çocuğun yangınını söndürmek, yaralarına merhem olup iyileştirmek için ”Ben gidiyorum ailem, ben gidiyorum tüm sevdiklerim. Hakkınızı helal edin.”  diyerek çıkar yola. Karanlığın takip ettiği uçsuz bucaksız bu yolda, bekleyen bir tutam çocuğun heyecanı ışık olur ona, sevda yolunda. Yola çıkan bu kahraman öğretmen, bir damla suya hasret bir çöl susuzu gibi bilgi bekleyen çocuklara eğitim şerbetinden içirecek ve onların susuzluklarını giderecektir. Almadan verdiği için, verdikçe çoğalacak ve çoğaldıkça yaşamı kucaklayacaktır. Gücünü sevgiden alan öğretmen olmak işte böyle bir şeydir.

Öğretmenliğin hazzını tatmış ve öğretmenlik mesleğinin yüceliğine inanan bir öğretmen olarak buradan tüm meslektaşlarıma seslenmek istiyorum. Öğrencilerinizin ileride karşınıza çıktığında “Size minnettarım hocam” diyerek elinizi öpmek için sarıldığını görmek ve gözünüzden akan mutluluk gözyaşlarının verdiği hazzı yaşamak istiyorsanız sahip olduğunuz ya da olacağınız bu kutsal mesleğin değerini bilin ve hakkını verin. Son olarak gözlerinizin içine bakarak o ışık saçan öğrencilerinizden sevgi ilacını hiç eksin etmeyin.

Unutulmamalıdır ki sevgi ve saygı birer yansımadır. Sizden çıkıverir, karşınızdaki kişiden tekrar size döner.

BİR ÖĞRETMEN
İnsanlar, her yaşta doğası gereği öğrenme çabası ile büyür. İnsanların hayatı öğrendiği en iyi yerlerden biriside okuldur. Okul, öğrencilerin ikinci ailesi, öğretmenler ise ikinci anne ve babasıdır.

Öğretmenlik girilen derslerle sınırlandırılamayan önemli bir hayat mesleğidir. Kendinden evvel başkaları için yaşamak yalnızca onlara özgü bir düşüncedir. Sabır, sadakat ve zaman gereklidir. İşini evine taşıyan, mesleği bir yaşam tarzı haline gelmiş görevlerden birisidir. Sadece okuma, yazma, bilgi öğretmekle görevli olduğunuz halde, yine de büyük bir özveri ile bizlerin her türlü sorunları ile yakından ilgilendiniz. Hepimize hayatın sözlük anlamı dışında bir anlam taşıdığını öğrettiniz. Bizleri geleceğin ışıkları olarak yetiştirdiniz. Bize “ Vatanın, milletin” her şeyden üstün olduğunu “ Dinin, namusun ” her zaman her şeye rağman korunması gereken bir hazine olduğunu anlattınız. “Dostluğun kardeşliğin” önemini “ Saygının ve kalp kırmamanın” ne kadar güzel olduğunu öğrettiniz. Bizi güzel huylu topluma yararlı bireyler olarak yetiştirme ümidi ile bugünlere getirdiniz. Belki emeklerinizin karşılığını aldınız belki alamadınız ama siz görevinizi yerine getirdiniz.

İnsanlar tarafından en kolay meslek olarak görülür öğretmenlik. En çok saygının, fedakarlığın gösterilmesi gereken bir mesleğe insanların kolay gözüyle bakmasına anlam veremiyorum.  Oysa öğretmenlik insanlık tarihinin en anlamlı ve ölümsüz mesleğidir. Öğretmenlik öyle bir meslektir ki yalnızca bir meslek hayatı değil bütün insan hayatını kapsar. Zaten bu sebepten dolayı diğer meslek gruplarından farklı olmuş ve bu farklılığını da muhafaza etmiştir.

Bir öğretmen bir öğrencinin kalbinin tamamını doldurur kimi zaman. Kimimiz annesi ya da babası olarak görür o aydınlık geleceğimizin aydınlatıcısını kimimiz de çok yakın bir dostu… Nasıl böyle göremeyiz ki. Neleri paylaşmadık ki onlarla. İlkokul günlerimizde ailemizden ayrılacağımız için ağladığımızda yanımızda öğretmenimiz olmamış mıydı? Ya da bir sıkıntımız olduğunda bunu ilk öğretmenimiz fark edip teselli etmeye çalışmamış mıydı? Hangimiz bir öğretmenimiz değiştiği için isyan etmedik. Küçük kalplerimizde hangimiz o büyük fırtınaları estirmedik? Hangimiz bir öğretmenimizden ayrılacağımız için ağlamadık? Ya da hangi öğretmenimiz bizden göz yaşlarını esirgedi. Ne kadar gizlese de hangimiz görmedi ki o göz yaşlarını? Bizler için saklamadılar mı en büyük hayallerini? Dualarında az da olsa bize de yer vermediler mi?  Hepimizin yaşadığı buna benze olayların başka bir emsalini ne başkasından görebiliriz ne de başkalarına öğretebiliriz öğretmen olmadan…

Bir öğretmen nedir mi bir öğrenci için? Öğretmen gecenin en aydınlık yüzüdür bir öğrenci için. Bazen minicik bir tebessüm bazense kocaman bir göz yaşıdır onlar. Kimi zaman acılarının ilacı kimi zamansa bir kalp kırgınlığının en tesirli yapıştırıcısıdır. Onlar değil midir bizim hayatımızın başlangıç noktasını belirleyip bitişini yönlendiren? İşte bir öğretmen bir hayattır bir öğrenci için.

Öğretmenler en güzel, en süslü sözlerin bile tasvir edemediği ama dünyadaki en güzel sözlerden fazlasıyla tasvir edilmeyi hak eden insanlardır. Onlar, en özel, en erdemli ve en çok övgüyü hak eden insanlar. Hepimizin hayatında unutamadığımız örnek aldığımız öğretmenler vardır. Bu öğretmenler hayatımızda izler bırakmışlardır. Hayatlarını adadıkları bu mesleğin hakkını gerçekten vermeye çalışan tüm öğretmenlerin önünde saygıyla eğiliyor, yüreklerine dokunuyorum..


ÖĞRETMEN
Öğretmen bizim okul hayatımızın ilk başlarında tanıdığımız ve karşılaştığımız kişidir. İlk gördüğümüzde biraz utanıp çekinsek de sonradan alıştığımız. Bazı sorunlarımızı paylaşıp beraber çözdüğümüz kişilerdir. İlk öğretmenimizi gördüğümüz zaman biraz çekinsek de aslında o bize gerçekleri öğreten kişidir.

Öğretmen bize okulda sadece harfleri , sayıları , yazı yazmayı , okumayı değil de bize hayattaki yanlışların doğrularını öğreten kişidir.

Ne kadar hata yaparsak yapalım bize kızmayan bizi ne kadar çok sevdiğini söyleyip affeden kişidir. Bazı öğretmenler bağırdıkları zaman korksak da, her öğretmen iyidir.

Öğretmenler her zaman bizler için elinden geldiklerini yapıp bizim iyi bir okullara gitmemizi  ve iyi bir iş sahibi olmamızı isterler.

Benim ilkokuldaki öğretmenim bana her zaman  senin başarabileceğini biliyorum derdi. Bende onun için azda olsa  elimden geleni yapıyorum . Öğretmenim bana hiçbir zaman yalan söylememeyi ve her zaman dürüst olmalısın derdi. Öğretmen bazı insanlara göre sadece ders anlatıp giden kişilerdir. Aslında öğretmen sadece ders anlatan değil hayatın zorluklarını da anlatan kişilerdir.

Her öğretmen öğrencilerine kendilerinden sadece ders değil aynı zamanda da hayat derslerini de öğrettikleri için mutlu ve gururludurlar.


ÖĞRETMENLER
Öğretmenler Günü ile ilgili yazılması gereken o kadar olumlu şey var ki nereden başlasak buna bile zor karar veririz. Her türlü zorluğa göğüs gererek bu yola baş koymuş öğretmenlerimizin hakkını hiçbir şekilde ödeyemeyiz. Geleceğe hedef koymamızı ve hedeflerimize doğru adımlarla ilerlememizi sağlayan ikinci ailemiz onlar.

Öğretmenlerimiz bizi aydınlatır. Bir anne şefkati, bir baba desteği hissettirir bize. Bu mesleğe ömrünü adamış, işini severek yapan, kendinden çok öğrencilerini düşünen öyle öğretmenlerimiz vardır ki onların önünde saygıyla eğilmek gerekir. Ülkemizde öğretmenlerin pek çok sorunu bulunmaktadır. Bunların en önemlisi genç neslin öğretmenlere karşı saygısını yitirmiş olmasıdır. Öğretmenler sadece kitap dersi anlatmaz. Hayata bakış acımız değişsin diye hayat dersi de anlatır bazen. Verdikleri bilgilerle öğrencinin beynini kazırlar.

Öğretmenlerimizin ağzından çıkan her bilgi hayatta yeri ve önemi vardır aslında. Öğretmenin verdiği bilgi sınavda veya sözlüde değil her zaman lazım olacaktır bize.

Bu yüzden öğretmenler günü vardır. Öğretmenlerimizin önemini ve emeğini bir kez daha hatırlatmak için 24 Kasım ilan edilmiştir. Ama bu insanlar her gün hatırlanacak insanlardır. Bütün öğretmenlerin bize emeğinden dolayı onları saygıyla anar, sevgiyle ellerinden öperim. Teşekkür ederim öğretmenlerim teşekkür ederim. Emeklerinizden dolayı sağ olun, var olun. Öğretmenler gününüz kutlu olsun.


Öğretmen
İlkokula başladığım o ilk günün heyecanı düşününce hala içimi pırpır ettirir. Her şey çok büyük, çok korkutucu görünmüş, başaramama korkusu içimi kaplamıştı. Taa ki ilk öğretmenimin, kocaman bir gülümseme ve samimi bakışlarla yanıma gelip beni cesaretlendirdiğin ana kadar.

Okul hayatımız boyunca birçok öğretmen gelir, hayatımızda silinmez izler bırakır. Özellikle ilkokul öğretmenimiz okulla, derslerle hatta hayatla tanıştığımız o ilk anda elimizi tutar ve bizimle beraber yürür. Bu yürüyüş bizim artık yalnız yürüyebileceğimiz ana kadar sürer. Tökezlediğimizde kaldırır, bilmediğimizi anlatır, korktuğumuzda cesaretlendirir, yanlışlarımızı düzeltir. Kısaca biz onun ellerinde birer hamur gibi şekil alır, işleniriz. O anlamda ilkokuldaki ilk öğretmenlerimizin etkileri inanılmazdır.

Kendini öğretmenler gibi diğer insanların gelişimine adamış meslek grubu yoktur. Annelerin gönül rahatlığıyla en sevdikleri varlıkları olan çocuklarını öğretmenlerden başka kimlerin eline teslim edebilirler ki? Gelecekte nasıl insanlar olacağımız üzerinde sadece bilgi anlamında değil, aynı zamanda değerlerimizi de etkileyerek söz sahibi olanlar öğretmenlerdir. Bu sebepten görevleri önemlidir, bu sebepten işini hakkıyla yapan her öğretmen kutsaldır.

Bu fedakar meslek grubunun üyeleri hususunda bizlere düşen nedir peki? Bizler de öğretmenlerimizin işlerini yapmalarında yardımcı olmalı, onları üzmemeli, bizim için çabalamalarını taktirle karşılamalıyız. Onların bu çabalarına layık olmak için çalışmalı ve bizden beklendiği üzre vatana, millete hayırlı insanlar olmalıyız. Bu konudaki çabaların için çok teşekkür ederim tüm öğretmenlerim.

Anahtar Kelimeler:
Öğretmenler İle İlgili KompozisyonIle İlgili KompozisyonöğretmenlerÖğretmenler Ve öğretmenlerin önemiÖğretmenler Ve öğretmenlerin önemi Kompozisyonöğretmenler Günüöğretmenler Günü Ile Ilgiliöğretmen Sevgisi Ile Ilgili Kompozisyon örneğiKompozisyon örnekleri.KOMPOZİSYON ÖRNEKLERİÖğretmenler İle İlgili KompozisyonlarÖğretmenler İle İlgili Kompozisyon NedirÖĞRETMENLER İL İLGİLİ KOMPOZİSYON ÖRNEKLERİÖĞRETMENLER İLE İLGİLİ KOMPOZİSYON ÖRNEKLERİÖĞRETMENLERLE İLGİLİ KOMPOZİSYON ÖRNEKLERİBir ÖğretmenÖğretmen İle İlgili Kompozisyonlaröğretmen Konulu KompozisyonBİR ÖĞRETMEN OLMALI Kaynak: Https://ogretmenler-ile-ilgili-kompozisyon.nedir.org/BİR ÖĞRETMEN OLMALIÖğretmen Sevgisi Ile İlgili KompozisyonÖğretmen Sevgisi Ile İlgiliKompozisyonÖğretmenler Hakkında Kompozisyonİlgili Kompozisyon Örnekleriİle İlgili Kompozisyon ÖrnekleriÖğretmenler Günü İle İlgili KompozisyonÖğretmenlik Ile Ilgili KompozisyonÖğretmenlikle Ilgili KompozisyonÖğretmen İle İlgili KompozisyonÖğretmenlik Mesleği Ile İlgili KompozisyonEğitimde Öğretmenin Yeri Ve Önemi İle İlgili KompozisyonEğitimde Öğretmenin Yeriöğretmen Ile Ilgili Kompozisyon 5. Sınıf5. SınıfBence öğretmen NedirSence öğretmen Nedirİz Bırakan öğretmenler KompozisyonÖğrencinin Gözünde öğretmen KompozisyonNeden öğretmen Olmak Istiyorum KompozisyonNeden öğretmen Olmak IstiyorumEğitim öğretim öğretmen İle İlgili KompozisyonEğitim öğretim öğretmen İle İlgiliÖğretmen Ile Ilgili Kompozisyon EodevÖğretmen Ile Ilgili Kompozisyon ödevÖğretmen Ile İlgili Yazı KısacaÖğretmenler Günü Ne Zaman?Öğretmenler Günü Ne Zaman 2021Öğretmenler Günü Ne Zaman? 2022NE ZAMAN?öğretmenlik Kutsal MeslekÖğretmenler Günü 2021öğretmenlik Ile Ilgili YazıÖğretmenlik Ile Ilgili Kompozisyon örneğiBir Tutkudur öğretmenlik!24 Kasım Öğretmenler Günü24 Kasım Öğretmenler Günü İle İlgili KompozisyonKompozisyon örnekleri öğretmen2021 öğretmen Ile Ilgili Kompozisyon

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol