Kompozisyon Yazma Türleri 

 Sözlü veya yazılı kompozisyon nedir? Kompozisyon nasıl yazılır? Kompozisyon konuları nasıl seçilir? 
Kompozisyonlar sözlü veya yazı olarak ortaya çıkmaktadır. Sözlü kompozisyon türü yapacağınız zaman, konuyu kullanım amacın, hevesin, hayalin sözle anlatımına “sözlü sözlü” denir. Sözlü görüşmelerde kendi aralarında hazırlıklı olmak ve hazırlıksız olmak üzere hazırlıklar yapılır.

Kompozisyon Yazma Türleri 
Dört klasik kompozisyon türü (tanımlama, anlatım, açıklama ve tartışma) başlı başına kategoriler değildir. Bir yazı parçasında neredeyse hiçbir zaman tek başlarına durmazlar, daha çok en iyi düşünülen yazı biçimleri, bir araya getirilebilen ve bir bütün oluşturmak için kullanılabilen yazı stilleri parçalarıdır. Yani bir yazıya bilgi verebilirler ve bir yazının nasıl bir araya getirileceğini anlamak için iyi bir başlangıç ​​noktasıdırlar.


Aşağıdaki kompozisyon türlerinin her biri için örnekler, Amerikalı şair Gertrude Stein'ın 1913 tarihli " Kutsal Emily " şiirinden ünlü alıntısına dayanmaktadır : "Bir gül, bir güldür."


Tanımlama veya tanımlayıcı yazı, bir şeyi veya birini tanımlayan, okuyucuya kelimelerle bir tasvir sağlamak için karakteristik özellikleri ve önemli ayrıntıları listeleyen bir ifade veya hesaptır. Tanımlar, bir kişinin, yerin veya şeyin zaman içindeki bir temsili olarak bir nesnenin somut, gerçekliği veya katılığında belirlenir. İstediğiniz kadar ayrıntıyla eşzamanlı bir bütün olan nesnelerin görünümünü ve hissini sağlarlar.

Bir gülün tanımı, yapraklarının rengini, parfümünün aromasını, bahçenizde nerede olduğunu, ister sade bir pişmiş toprak kapta ister şehirde bir serada olsun.


Bir anlatım veya anlatı yazısı, kişisel bir hesaptır , yazarın okuyucusuna anlattığı bir hikaye. Sırayla verilen ve adımlar arasında bağlantılar kuran bir dizi gerçek veya olayın bir açıklaması olabilir. Hatta dramatik olabilir, bu durumda her bir sahneyi eylemler ve diyaloglarla sunabilirsiniz. Kronoloji katı bir sırada olabilir veya geçmişe dönüşler ekleyebilirsiniz.

Bir gülle ilgili bir anlatım, ona ilk nasıl rastladığınızı, bahçenize nasıl geldiğini ya da o gün neden seraya gittiğinizi anlatabilir.
Açıklama veya açıklayıcı yazı , bir kişiyi, yeri, şeyi veya olayı açıklama veya açıklama eylemidir. Amacınız sadece bir şeyi tarif etmek değil, ona bir gerçeklik, bir yorum, o şeyin ne anlama geldiğine dair fikirlerinizi vermektir. Bazı açılardan, konunuzla ilgili genel bir kavramı veya soyut bir fikri açıklamak için bir öneride bulunuyorsunuz.

Bir gülle ilgili bir sergi, taksonomisini, bilimsel ve yaygın adlarının neler olduğunu, onu kimin geliştirdiğini, halka duyurulduğunda etkisinin ne olduğunu ve/veya nasıl dağıtıldığını içerebilir. 

"Kutsal Emily" üzerine bir sergi, Stein'ın yazdığı ortamı, nerede yaşadığını, etkilerinin neler olduğunu ve eleştirmenler üzerindeki etkisinin ne olduğunu içerebilir.


Tartışmacı yazma olarak da adlandırılan bir tartışma, temelde karşılaştırma ve zıtlık oluşturma alıştırmasıdır. Mantıksal veya biçimsel akıl yürütme kullanarak bir argümanın her iki tarafının metodolojik sunumudur. Nihai sonuç, A'nın neden B'den daha iyi olduğuna ikna etmek için formüle edilmiştir. "Daha iyi" ile ne demek istediğiniz, argümanlarınızın içeriğini oluşturur.

Bir güle uygulanan argüman, neden belirli bir gülün diğerinden daha iyi olduğu, neden gülleri papatyalara tercih ettiğiniz veya bunun tersi olabilir.

"Kutsal Emily" üzerine tartışmalar, onu Stein'ın diğer şiirleriyle veya aynı genel konuyu kapsayan başka bir şiirle karşılaştırabilir.

Alıntı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol