Hazır Kompozisyon Örnekleri

Türkiye de Sosyo Kültürel Tabakalaşma

Türkiye de gün geçtikçe sosyal tabakalaşmanın arttığını görebilmekteyiz.İnançlar değerler ve maddi durumlara kadar bir çok sosyal sınıfın örnekleri mevcuttur.

Globalleşme, yeni değerlerin kazanılması ve çağın getirdiği teknolojik yeniliklerin bile bu tabakalaşmaya olan etkisi inkar edilemez bir hal almıştır.Zengin fakir, sağ sol, ırk çeşitliliği, kültür çeşitliliği, mezhep çeşitliliği tüm bölgelerimizde hissedilebilir rahatlıkla.Söz konusu olan bu durum itibariyle tabakalaşmalar arası da etkileşim çok yavaş bir şekilde oluşmakta hatta şiddete kadar ilerlemektedir.Bunu bugünkü ana haber bültenlerinde de görmek mevcuttur.Gün geçtikçe bu tabakalar arası mesafe kesikinleşmekte ve aralarında derin bir kırmızı çizgi bırakmaktadır.

Mevcut durumun varlığı ve ülkemizdeki renkli kültürler elbetteki bir çeşitliliktir.Ama bunun başka çevreler tarafından kullanılması da ülkeye renkten çok zarar katmaktadır.Herkes farlı farklı elbiselerinin olmasını ister değilmi? İşte o zaman anlaşılmalıdırki ülkenin de o renklere ihtiyacı var.Çeşitlilik bizler için bir kazançtır. Tek sorun bunu doğru kullanabilmek.

Çiçekler güzeldir. Etrafa güzel kokular verirler.Doğada çok fazla çiçek türü bulunur Ama biz çoğunu bilmeyiz.Çiçekler çevreye renk verir.Ve doğayı güzelleştirir.
Ben en çok canlı çiçekleri severim.Yani hazır çiçekleri değil.En sevdiğim çiçek güldür ama kırmızı gül.Diğer gülleri de çok severim ama kırmızı gülün yeri başkadır 
benim için. Ben büyüdüğümde evimi çiçeklerle donatmak istiyorum .Onları sabah akşam sularım.O zaman evim renk dünyası olur.Ve de misler gibi kokar.Öyle olunca parfüm 
kullanmama gerek kalmayacaktır.Zaten parfüm de hazır çiçekler gibi sahte. Kokular da güzel ama çiçekler kadar değil. Hayatımda en önem verdiğim şeylerden biri de çiçektir.Onları en az kitaplar ka- 
dar severim ve korurum.Bazı insanlar çiçeklere zarar verirler bence bu çok kötü bir şey hem çevre için hem de gelecek dünya için… 
Çoğu insan çiçeklerini kitaplarının ve deftrlerinin arasına koyar kuruturlar.Bu çi- 
çekler onlara bir hatıradır çünkü sevdikleri ve önem verdikleri kişiler tarafından veril- 
miştir.Ben de anı olarak bir gül saklıyorum.Ve gül benim için çok önemli çünkü çok 
sevdiğim birinden hediye.İnsana,hatıra olarak saklaması için verilen bir çiçek bence çok güzel bir duygu.Bence sizde sevdiklerinize çiçekler verin ve onu saklamasını isteyin.Okişi verdiğiniz çiçeği saklıyorsa sizi seviyor demektir. 
Herkez çiçekleri sevsin ve korusun.İşte o zaman doğa çok güzek olur.Haydi he 
pimiz güzel bir dünya için çevreyi koruyalım.Başta ormanları koruyalım ve geleceğimizi riske atmayalım.

Her inişin bir yokuşu her yokuşun bir inişi vardır
Her kemalin bi zevali her zevalin bi kemali vardır atasözüne paralellik arzeden bu atasözümüz zorlukla birlikte kolaylık,kolaylıkla birlikte zorlukların olduğunu ;gece ve gündüz gibi zorluğun ve kolaylığın içiçe olduğunu belirtir.
bazan iyi giden işleriiz gün gelir durma noktasına hatta gerileme noktasına gelebilir,iyi günlerden sonra mutlka zorlu günler gelecektir öyle veya böyle bu hayatın değişmez kuralıdır onun için bahardan sonra gelen kışa kıştan sonra gelen bahara bakkarak hayatımızında bu döngü içinde döndüğünü bilmekte fayda vardır.

Ne ekersen onu bicersin kompozisyonu

Bu atasözü genellikle yaptığımız iyi veya kötü şeylerin sonucu oarak karşımıza çıkar.çoğu zaman bu gibi olaylarla karşılaştığımız zaman bize”ne ekersen onu biçersin” derler.ama ne anlama geldiğini genellikle ayrıntılı olarak çogunlluk pek derinlemesine düşünmez.özellikle öğrencilerde ders yönünde bu atasözü sölenir.öğrenci derslerine çalışmaz gezerse sınavda da emeği kadar not alır.çalışmadığı bişey içinde aldığı nota katlanması gerekir.
toprağa buğday dikip pirinç beklemek,diken dikip gül beklemek ancak aptalların ve ahmakların işidir ve elbetteki hayalperestlerin.

Çiçekler üzerine yazılmış kompozisyon örneği

ÇİÇEKLER
Çiçekler güzeldir. Etrafa güzel kokular verirler.Doğada çok fazla çiçek türü bulu-
nur Ama biz çoğunu bilmeyiz.Çiçekler çevreye renk verir.Ve doğayı güzelleştirir.
Ben en çok canlı çiçekleri severim.Yani hazır çiçekleri değil.En sevdiğim çiçek
güldür ama kırmızı gül.Diğer gülleri de çok severim ama kırmızı gülün yeri başkadır
benim için.
Ben büyüdüğümde evimi çiçeklerle donatmak istiyorum .Onları sabah akşam
sularım.O zaman evim renk dünyası olur.Ve de misler gibi kokar.Öyle olunca parfüm
kullanmama gerek kalmayacaktır.Zaten parfüm de hazır çiçekler gibi sahte. Kokular
da güzel ama çiçekler kadar değil.
Hayatımda en önem verdiğim şeylerden biri de çiçektir.Onları en az kitaplar ka-
dar severim ve korurum.Bazı insanlar çiçeklere zarar verirler bence bu çok kötü bir-
şey hem çevre için hem de gelecek dünya için…
Çoğu insan çiçeklerini kitaplarının ve deftrlerinin arasına koyar kuruturlar.Bu çi-
çekler onlara bir hatıradır çünkü sevdikleri ve önem verdikleri kişiler tarafından veril-
miştir. Ben de anı olarak bir gül saklıyorum.Ve gül benim için çok önemli çünkü çok
sevdiğim birinden hediye.İnsana,hatıra olarak saklaması için verilen bir çiçek benvce ce
çok güzel bir duygu.Bence sizde sevdiklerinize çiçekler verin ve onu saklamasını is-
teyin.Okişi verdiğiniz çiçeği saklıyorsa sizi seviyor demektir.
Herkes çiçekleri sevsin ve korusun.İşte o zaman doğa çok güzek olur.Haydi he-
pimiz güzel bir dünya için çevreyi koruyalım.Başta ormanları koruyalım ve geleceği-
mizi riske atmayalım.


HAYDİ DOĞAYI SEVELİM VE KORUYALIM!!!
KİTAP VE BEN
Kitap okumak bence hayattaki en güzel şeylerden biridir.Kitap insana bir çok
şeyi ğretir.Bilgilendirir ve kültürlendirir.Kitapların benim hayatımda büyük bir yeri var-
dır.Sürekli okumak hatta başından hiç ayrılmak istemiyorum.Kitaplar bende öyle bir
alışkanlık yaptı ki okumadan duramıyorum.
Kitaplar insana unutulmaz şeyler yaşatır.Kitaplar insanın yalnızlığını giderir.Bi-
zimle arakadaş olurlar.Kitaplar bizim hayatımızda yardımcımızdır.Kitaplar insanı hayata hazırlar.Kitap bize sevinç ve mutluluk hissi verir.Ve bence bu hisleri yaşamak çok güzel bir duygudur. ha-
yata hazırlar.Kitap bize sevinç ve mutluluk hissi verir.Ve bence bu hissi yaşamak çok
güzel bir duygudur.
Ben en çok macera kitaplarını ve şiir kitaplarını seviyorum.Ayrıca masalları ve
öğüt veren kitapları da severim.Roman,masal,hikaye gibi kitaplar bizim kişiliğimizin
aynasıdır.
Ben kitapları çok seviyorum.Ve bu yüzden hep bir kütüphanem olsun istemişim-
dir.Kitapların hepsi benim olsa ne güzel olurdu.Hepsini okurdum. Hiçbirini incitmez.
Sayfalarını yırtmazdım.Onları okurdum.Benim kitaplara duyduğum sevgi gerçek bir
sevgi.Ben kitapları asla bırakmam,bırakamam.
Bence herkez kitap okumalı.Okuma yazma bilen bir kişi için bu hiçte zor bişey
değil.Bence kitap okumak, internette vakit geçirmekten, televizyon izlemekten,ve bir-
çokşeyden daha güzel.
Kitaplar gerçek dostudur.Seni asla sırtından vurmaz.Yalan söylemez ve seni
üzmez.
Arkadaşlar size tavsiyem sizde kitap okuyun.Ve onlarla arkadaş olun.Siz onları
bırakmazsanız onlarda sizi bırakmaz!..

HAYDİ HEPİMİZ OKUYALIM!!!

KİTABA OLAN SEVGİ isimli kompozisyon örneği
KİTABA OLAN SEVGİ

Kitap okumak çok önemli bir kavramdır. Kitap okumanın bir sürü yararı vardır. Kitap okumayı sevmeyenler de vardır tabi. Yararı, kitap okumak yazılılarda bize zaman kazandırır. Çünkü Türkçe derslerinde hızlı okursak, dolayısıyla yazılılarda da bizlere zaman kazandırır. Biz Türkçe derslerinde de kitap okumuş oluruz, ama bu yeterli gelmez.

Kitap okumayı sadece ders içinde değil, ders dışında da okumalıyız. Kitap okumak karşımızdaki kişiye daha güzel ve daha anlamlı konuşmamızı, güzel sözle insanlara yaklaşmamızı, güzel ahlaklı olmamızı sağlar. Bir düşünelim, hiçbir kimse kitap okumasaydı, bu hayat ne kadar sıkıcı olurdu. Herkes cahil, birbiriyle geçinemez olurdu. Zaten Türkçeyi bilmemek ayıp değil, öğrenmemek ayıptır. Çünkü Türkçe bizim kendi dilimiz, onu biz koruyup sevmezsek, o zaman kim koruyup sevecek, onu biz koruyup sevelim, bilmeyenlere öğretelim.

İnsanlar kitap okuyarak boş vakitlerini değerlendiriyorlar. Kitaplar bazen insanların hayatını değiştiriyor. İnsanlar kendince ufak gezintilere çıkıyor. Bazen üzülüyor, bazen seviniyor. Bu duyguları hissetmek için sadece bir kitap alıp okumamız yeterli. İşte kitaplar olmasaydı, bu duyguları hissedemezdik. Kitap okumak insanın ufkunu açar, hem dinlendirir, hem de bizi bilgilendirir. Onun için hepimiz kitap okumalıyız.

BASARILI OLMANIN YOLU isimli kompozisyon ornekleri


BAŞARILI OLMANIN YOLU

Başarılı olmanın yolu, ilk başta çalışarak daha sonra tekrar yaparak olur. Tekrar yaparsak işlediğimiz konuları hatırlamış oluruz. Biz uyusak bile, beynimiz uyumaz. O sürekli çalışır. Gerekli olan bilgileri ayırır, tabii biz ona ayır dersek.

Başarılı olmak istiyorsak her zaman, sık sık tekrar yapmalıyız. İleride iyi bir meslek sahibi olmak istiyorsak çalışmalıyız. Çalışmadan hiçbir şey elde edemeyiz. Tabiî ki çalışmanın yollarıda var. Nasıl çalışıp iyi bir meslek sahibi oluruz? Bu sorunun cevabı, 6. sınıfta, 7. sınıfta ve 8. sınıfta girdiğimiz SBS’lerin ortalamaları alınıp, hangi liseye gideceğimiz belli olur. Neden güzel bir işte çalışmayalım ki? Kim istemez ki güzel bir işte çalışmayı. Başarının yolu çok çalışmaktan geçer, çok çalışırsak ileride avukat, doktor, öğretmen olabiliriz. Bu mesleklere sahip olursakta mutlu oluruz. Tabii bundan da önemlisi para kazandıran bir meslekten çok kendi sevdiğimiz ve daha başarılı olabileceğimiz bir mesleği yapabilmemiz için çalışmalıyız. Bunun için her biri bir aşama olan dersleri iyi öğrenmemiz, öğrendiğimiz bilgileri ilerideki hayatımız da kullanacağımızı göz ardı etmeden aşamaları birer birer geçmeliyiz ve başarıyı elde etmeliyiz.

Başarılı bir insan olmayı herkes ister ama başarıya ulaşmak için adımlarımızı yerinde ve zamanında atmamız ve her adımın hakkını vermemiz gerekir. Ancak o zaman belirlediğimiz hedefe ulaşabiliriz.

Anahtar Kelimeler:
Hazır Kompozisyon örnekleriKOMPOZİSYON ÖRNEKLERİHazır KompozisyonHazır KompozisyonlarAtasözü Konulu Örnek KompozisyonlarAtasözü KonuluÖrnek KompozisyonlarTürkiye De Sosyo Kültürel TabakalaşmaTürkiye De Sosyo Kültürel Tabakalaşma KOMPOZİSYONGüzel Kompozisyon ÖrnekleriNe Ekersen Onu Bicersin KompozisyonuNE EKERSEN ONU BİÇERSİNÇiçekler üzerine Yazılmış Kompozisyon örneğiHer Inişin Bir Yokuşu Her Yokuşun Bir Inişi VardırKitap Okumak üzerine Kompozisyon örneğiKİTABA OLAN SEVGİ Isimli Kompozisyon örneğiKİTABA OLAN SEVGİBASARILI OLMANIN YOLU Isimli Kompozisyon OrnekleriIsimli Kompozisyon OrnekleriÖrnek Kompozisyon ÖrnekleriKompozisyon Örnekleri Kısa Ve Uzun2021 Kompozisyon ÖrnekleriKompozisyon Konuları Ve örnekleri NelerdirKompozisyonlarKompozisyon örnekleri üniversite DüzeyindeKompozisyon örnekleri Lise DüzeyindeKompozisyon örneğiKorona Ile Ilgili Kompozisyon örnekleriKompozisyon Nasıl YazılırPandemi Ile Ilgili Kompozisyon örnekleriKompozisyon örnekleri Kısa EodevKompozisyon örnekleri Kısa ÖdevKompozisyon YazısıKompozisyon örnekleri LiseUzun Kompozisyon örnekleriKısa KompozisyonlarUzun Kompozisyon örnekleri Ve Kısa Kompozisyon örnekleriKısa Kompozisyon ÖrnekleriÖğretmenler Günü İle İlgili Kompozisyon15 Temmuz Ile Ilgili KompozisyonAtatürk İle İlgili KompozisyonSağlık İle İlgili Kompozisyon10 Kasım İle İlgili KompozisyonBirlik Beraberlik Ve Dayanışma İle İlgili Kompozisyon10 Kasım Atatürk’ü Anma İle İlgili KompozisyonÇevre Koruma Haftası İle İlgili Kompozisyon19 Mayıs Ile İlgili KompozisyonMüzeler Haftası İle İlgili KompozisyonAnneler Günü İle İlgili Kompozisyon23 Nisan İle İlgili KompozisyonKütüphaneler Haftası İle İlgili KompozisyonDostluk İle İlgili KompozisyonCumhuriyet İlgili Kompozisyon30 Ağustos Zafer Bayramı İlgili Kompozisyon30 Ağustos Zafer BayramıIlgili KompozisyonSevgi İlgili KompozisyonSevgi İle İlgili KompozisyonKurtuluş Savaşı İle İlgili Kompozisyon ÖrneğiAdaletin Önemi Hakkında KompozisyonAdaletin ÖnemiHakkında KompozisyonDoğa Konulu KompozisyonDoğaKonulu KompozisyonKOMPOZİSYON ÖRNEKLERİ 2021

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol