Çanakkale Zaferinin Sonuçlarını Anlatan Kompozisyon

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

   

     Çanakkale Cephesi’nin deniz harekatı (Boğaz’ın zorlanması), kuşkusuz sıradan bir askeri harekat, ya da muharebe olayı değildir. Boğazlar, konumu ve tarihi önemi itibariyle, İstanbul Karadeniz kapısı, Çanakkale de Ege Denizi kapısı olarak, geçmişte taşıdıkları ve çağımızda taşımakta oldukları stratejik önem ve değer açısından daima birlikte mütalaa edilmiş ve edilmektedir.

     Her iki boğaz, klasik ve dar çerçevede sadece Akdeniz’i Karadeniz’e, Avrupa’yı Asya’ya bağlayan su geçitleri ya da köprüler değil, Akdeniz’in öteki önemli su geçitlerinden Cebelitarık ve Süveyş kanalı ile de bütünleşerek, dünyanın büyük denizlerini (Atlas ve Hint okyanusu gibi) ve büyük kıta kara parçalarını birbirine bağlayan, daha geniş anlamdaki jeopolitik konumuyla, dünya siyaset ve iktisadiyatı üzerine olan etkilerini bu gün de korumaktadır. Bu nedenlerledir ki, Türk Boğazları, uluslararası ilişkilere yön vermede daima odak noktası olmuşlardır.

     Gerçekten tarihin eski dönemlerinden beri ön planda, Avrupa ve Asya ülkeleri arasında başlamış olan ekonomik, ticari ve siyasi ilişkilerle, askeri hareketler, sürekli olarak Boğazlar bölgesinde cereyan etmiştir. Başka bir deyişle Boğazlar, dünyanın diğer parçalarında pek görülmemiş ardı arkası kesilmeyen mücadelelere sahne olmuştur

 Rusya’nın görüşüyse, Genelkurmay Başkanı Kropatki’nin bir raporunda; XX. yüzyılda Rusya’nın en önemli işinin, Istanbul Boğazı’nı ele geçirmek olduğuna işaretle, Osmanlı Devleti’ni, Boğazı Rusya’ya bırakmaya hazırlamalı ve Almanya ile anlaşma yapmalıdır” şeklinde ifadesini bulmaktadır.

     Büyük devletlerin Boğazlar üzerindeki kısaca açıklanan bu emelleri, onları kendi aralarında da gizli birtakım mücadelelere yöneltmiştir.

     Nitekim, Rus Dışişleri Bakanı Sazanof, Çar tarafından da onaylanan bir raporunda; “Boğazların güçlü bir devletin eline geçmesi, tüm Güney Rusya’nın ekonomik hayatının, o devletin egemenliği altına girmesidir” demekte ve bu durumun önlenmesi için, Istanbul’un alınmasını önermektedir. 

     Öte yandan Kasım 1911’de Rusya’nın, Osmanlı Hükümeti’ne Boğazlar üzerindeki istekleriyle ilgili bir notasından haberdar edilen Ingiltere ve Fransa, Rus isteklerini reddetmişlerdir.

     Keza Rusya’nın bu ve buna benzer çeşitli tarihlerdeki yinelenen daha birçok istek ve baskılarının birbirini izlemesi, Osmanlı Devleti’nin Birinci Dünya Savaşı’nda Merkez Devletleri safına kaymasında büyük bir etken olmuştu.


     Boğazların tarihin akışı içindeki stratejik durumu ve jeopolitik konumuyla ilgili yukarıdaki kısa açıklamaların ışığı altında, Çanakkale Muharebelerinin sonuçları üzerindeki değerlendirmeler, kuşkusuz daha bir önem ve anlam taşıyacaktır. Böylesine bir değerlendirmenin daha gerçekçi ve sağlıklı olabilmesi ise, büyük devletlerin Türk Boğazları üzerindeki ulusal emellerine kısaca da olsa, bir göz atılmasını gerektirir.

     Birinci Dünya Harbi öncesinin başlıca büyük devletlerinden Almanya’nın, “Drang Nach Osten (doğuya doğru) politikası”, Rusya’nın ılık denizlere ulaşma emelleri; İngiltere’nin, “denizlere egemen olan dünyaya hakim olur” teorisine dayanarak, özellikle XIX. yüzyıldan bu yana güttüğü Rusya’nın Akdeniz’e çıkmasını engelleme siyaseti, hep Türk boğazlarında düğümlenmektedir.
Boğazların bu tartışma götürmez önemi konusunda Napolyon “İstanbul bir anahtardır. Istanbul’a egemen olan dünyaya hükmedecektir. Eğer Rusya, Çanakkale Boğazı’nı ele geçirecek olursa, Tulon, Napoli ve Korfu kapılarına dayanmış olacaktır” [431) demekle, Fransa’nın Boğazlar üzerindeki duyarlılığını açık seçik ortaya koymuş olmaktadır.

Kaunak: ogretmen.info

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Anahtar Kelimeler:
Çanakkale Zaferinin Sonuçlarını Anlatan Kompozisyonçanakkaleçanakkale Zaferi SonuçlarıÇANAKKALE SAVAŞININ SONUÇLARIçanakkale ZaferiÇanakkale Savaşıçanakkale Savaşının Sonuçları Nelerçanakkale Zaferinin Sonuçlarını Anlatan örneklerçanakkale Zaferini Anlatan Konuşmaçanakkale Zaferini Anlatan KompozisyonÇanakkale Zaferi Ile İlgili Kompozisyonçanakkale Zaferi Sonuçları Nelerçanakkale Neden önemliçanakkale Boğazı Neden önemliçanakkale Zaferine Ilişkin KompozisyonÇanakkale Savaşı Ile İlgili Kısa Ve Uzun Kompozisyon Örnekleri18 Mart Çanakkale Zaferi Ile İlgili Kompozisyon18 Mart Çanakkale Zaferi Ile İlgili Kompozisyon Kısa18 Mart Çanakkale Zaferi Ile İlgili Kısa KompozisyonÇanakkale Zaferi Hakkında Kompozisyon NedirÇanakkale Zaferi Hakkında KompozisyonÇanakkale Zaferi Kompozisyon Örnekleri18 Mart Çanakkale Zaferi Ile İlgili Yazı Ve KompozisyonÇanakkale Savaşı Ile Ilgili KompozisyoNÇanakkale Savaşı Neden Ve Sonuçları?Çanakkale Savaşı Neden Ve Sonuçları18 Mart Çanakkale Zaferi Nasıl Kazanıldı?18 Mart Çanakkale Zaferi Nasıl Kazanıldı18 Mart Çanakkale Zaferinin önemi Nedir?18 Mart Çanakkale Zaferinin önemi NedirÇanakkale Savaşının Sonuçları Nelerdir?Çanakkale Savaşının Sonuçları NelerdirÇanakkale Zaferinin önemi NedirÇanakkale Savaşı NedeniÇanakkale Savaşlarının Yıldönümü Anma TörenleriÇanakkale Zaferinin Kaçıncı Yılıçanakkale Zaferini Kaçıncı Yılı Kutlanıyor18 Mart Çanakkale Zaferi Nedirönemi Ve Anlamı NeÇanakkale Savaşı Ile İlgili Kompozisyon Giriş Gelişme SonuçCephe Ile Ilgili KompozisyonÇanakkale Savaşı Ile Kompozisyon KısaÇanakkale Ile Ilgili Kompozisyon EodevUnutma Çanakkale Geçilmez KompozisyonÇanakkale Ile Ilgili Kompozisyon Yarismasi Birincisi5.sınıf çanakkale Savaşı Ile Ilgili Kompozisyonçanakkale Zaferini Anlatan Kompozisyon örneğiÇanakkale Zaferini Anlatan Slayt Gösterisiçanakkale Zaferini Anlatan Konuşma Metni

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol