23 Nisan'la İlgili Düşüncelerinizi Anlatan Kompozisyon

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Atatürk'ün tüm dünya çocuklarına armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı her yıl aynı coşkuyla kutlanmaktadır. Peki, hem Türkiye Cumhuriyeti'nde hem de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde milli bayram olan bu tarihin hikayesi nedir? İşte 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın hikayesi...Bu anlamlı gün, üç ulusal bayramın bir araya getirilmesinden sonra ortaya çıktı.

Bunlardan ilki Büyük Millet Meclisi'nin Ankara'daki ilk toplantısını simgeleyen “23 Nisan Milli Bayramı”, ikincisi ise saltanatın kaldırılmasını simgeleyen “Milli Egemenlik Bayramı (Hakimiyet-i Milliye Bayramı) ”, 1 Kasım 1935'e kadar kutlanmış, daha önce “23 Nisan Ulusal Bayramı” ile birleştirilmiştir. Sonuncusu, Türkiye Çocuk Esirgeme Kurumu ( Himaye-i Etfal Cemiyeti) tarafından 1927 yılında ilan edilen “23 Nisan Çocuk Bayramı”ydı. 1980 darbesinden sonra Milli Güvenlik Kurulu bugünkü adını “23 Nisan Ulusal Egemenlik” olarak verdi. ve Çocuk Bayramı.”ulusal egemenlikÖnce 1 Kasım, ardından 23 Nisan tarihlerinde kutlanan " Hakimiyet-i Milliye Bayramı " nın amacı, saltanatın kaldırılmasını ve Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin kuruluşunu kutlamaktı.

(TBMM). ve “Çocuk Bayramı”nın amacı, Türk Kurtuluş Savaşı sırasında yetim kalan yoksul çocukları sevindirmekti. 1979 yılının UNESCO'nun Uluslararası Çocuk Yılı olarak ilan edilmesiyle TRT, bu günü uluslararası alanda kutlamaya başladı. Bu yıldan beri bu özel resmi tatil uluslararası hale getirildi. 1933'te Mustafa Kemal, Türkiye'de halen yaygın bir uygulama olan Cumhurbaşkanlığı makamına çocuk kabul etme geleneğini başlattı.1920 yılında TBMM'nin aynı gün açılması nedeniyle 23 Nisan Türkiye'de resmi tatildir. Atatürk'ün önderliğinde kısa sürede TBMM açılmış ve Cumhuriyetin ilanı için çalışmalara başlamıştır.

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

#Uzman öğretmenlik #Telegram #Başöğretmenlik #Deneme sınavı #Çalışma kağıdı #Soru cevap #Örnek sorular #Meb #Öğretmen #Uzman öğretmenlik soruları #Başöğretmenlik sorular #UZMAN ÖĞRETMENLİK DENEME #Öğretmenlik Deneme Sınavları Tüm Modüller İçin #Ölçme Ve Değerlendirme Soru Föyleri – Denemeleri #Öğrenme Ve Öğretme Süreçleri Mini Denemeler #2022 Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavı PDF #2022 Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavı PDF Indir #ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME DENEME VE FÖYLERİ #ÖĞRENME VE ÖĞRETMEN SÜREÇLERİ DENEME VE FÖYLERİ #Uzman Öğretmenlik 12. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 11. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 10. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 9. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 8. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 7. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 6. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 5. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 4. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 3. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 2. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 1. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 4. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 3. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 2. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 1. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavları Tüm Modüller İçin #Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavları #Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavı