Öğrencilerin Her Gün Kitap Okumasını Sağlayan İpuçları

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Okumanın hafızanızı ve kelime dağarcığınızı geliştirmek, yeni şeyler öğrenmenize yardımcı olmak, odaklanma ve konsantrasyonu geliştirmek gibi birçok faydası vardır. Pek çok kişi kitap okuma alışkanlığı edinmek istediğini ancak zaman yetersizliğinden dolayı bunu yapamadığını söylüyor. Ben de hayatımın bir noktasında o insanlardan biriydim. Daha fazla okumama ve günlük okuma alışkanlığı geliştirmeme yardımcı olacak bir dizi püf noktası kullandım. Bunları aşağıda özetledim.

Okuma listesi oluşturun

Kesinlikle okumak istediğiniz kitapların bir listesini oluşturarak başlamanızı öneririm. Örneğin, her zaman okumak istediğiniz ancak bir türlü fırsat bulamadığınız romanların bir listesini veya ilgilendiğiniz bir konu veya çalışma alanı hakkında bir şeyler öğrenmek için okumanız gereken kitapların bir listesini oluşturabilirsiniz. Kendi listelerinizi oluşturmanın yanı sıra başkalarının oluşturduğu listeleri de kullanabilirsiniz. Bazı popüler listeler arasında Modern Library'nin En İyi 100 Romanı ve Le Monde'un Yüzyılın 100 Kitabı yer almaktadır . Ayrıca internette çok sayıda farklı liste bulabilirsiniz. Okuma listelerini bulmak için harika bir web sitesi GoodReads.com'dur .

Bir amaç belirle

Kendinizi daha fazlasını okumaya motive etmek için iyi bir fikir, bir hedef belirlemektir. Örneğin, bu yıl belirli sayıda kitap veya her gün belirli sayıda sayfa okuma hedefi belirleyebilir ve daha sonra bu hedefe ulaşmak için çalışabilirsiniz. Okuma hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak araçlardan bazıları Bookly uygulamasını ve GoodReads.com Okuma Yarışmasını içerir.

Okumak için bir zaman planlayın

Her gün okuyacağınızdan emin olmak için, okumayı gününüze planlamanız gerekir. Sabah kalktığınızda, işe giderken, uyumadan önce ve hatta öğle yemeği sırasında ilk iş olarak okuyabilirsiniz.

Okumak için iyi bir yer bulun

Daha fazla okumanıza yardımcı olacak şeylerden biri de okumak için iyi bir yer bulmaktır. Bu tercihen herhangi bir dikkat dağıtıcı şeyin olmadığı sessiz bir yerde olmalıdır. Yatağınızda, rahat bir sandalyede veya kanepede, parktaki bir bankta ve tabii ki kütüphanede kitap okuyabilirsiniz.

Dikkat dağıtıcı şeyleri ortadan kaldırın

Okumanızı engelleyebilecek dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırdığınızdan emin olun; TV'yi kapatın ve akıllı telefonunuzu sessize alın.

Aktif olarak oku

Pasif okumak hiç okumamaktan daha iyi olsa da, okumaya aktif bir yaklaşım denemenizi şiddetle tavsiye ederim. Aktif olarak okuyun dediğimde, okuduğunuz şey üzerinde düşünün, önemli ya da ilginç olduğunu düşündüğünüz bölümlerin altını çizin, yorumlarınızı, notlarınızı ister kitabın kenarlarına, ister ayrı bir deftere yazın. Akıllı telefonunuzda veya e-kitap okuyucunuzda okuyorsanız, bunların vurgulama ve not alma özelliklerinden yararlanın.

Okuma günlüğü tutun

Beğendiğiniz alıntıları yazabileceğiniz, okuduğunuz kitapları kaydedebileceğiniz, kitapla ilgili düşüncelerinizi ve okuduklarınızla ilgili yorumlarınızı not edebileceğiniz bir okuma günlüğü tutmanızı şiddetle tavsiye ederim. Bunları daha sonra hafızanızı tazelemek veya yeni fikirler edinmek için inceleyebilirsiniz.

Gittiğiniz her yere bir kitap taşıyın

Her zaman yanınızda fiziksel bir kitap veya akıllı telefonunuzda veya e-kitap okuyucunuzda bir e-kitap biçiminde bazı okuma materyalleri bulundurun. Bu sayede fırsat buldukça okuyabilirsiniz. Bu, gününüzdeki küçük molalarınızı Facebook veya Instagram akışınızda gezinmek yerine okuyarak geçirmenize olanak tanır.

Ne zaman bırakmanız gerektiğini bilin

Başladığınız her kitabı bitirmek zorunda olduğunuzu düşünmeyin. Okuduğunuz kitap sıkıcıysa veya hayal ettiğiniz gibi değilse, onu bırakın ve farklı bir kitap okumaya başlayın.Kullanmayı sevdiğim iyi bir kural50 sayfalık kural. Başladığım her kitabın ilk 50 sayfasını mutlaka okurum. Eğer 50 sayfadan sonra hâlâ keyif alamazsam, bırakıp başka bir kitaba geçiyorum.

Diğer eğlence türlerini okumakla değiştirin

Daha fazla okumanın iyi bir yolu, diğer eğlence türlerini okumakla değiştirmektir. Örneğin, TV veya film izlemek, video oyunları oynamak veya Instagram'daki Keşfet sekmesine düşüncesizce göz atmak yerine bir kitap okuyun. Bu, her yıl çok daha fazla kitap okumanıza olanak sağlayacaktır.

Aynı anda birden fazla kitap okuyun

Yapmayı sevdiğim şeylerden biri aynı anda birden fazla kitap okumak. Ne zaman bir kitaptan sıkılsam ya da tempoyu değiştirmek istesem başka bir kitaba geçiyorum. Bunu yapmanın harika bir yolu, her zaman bir kurgu kitabını ve kurgu olmayan bir kitabı aynı anda okumaktır.

Bir okuma ortağı edinin

Ayrıca okuma hedefleriniz konusunda kendinizi sorumlu tutmanıza yardımcı olacak bir okuma ortağı da edinebilirsiniz. Bu bir arkadaşınız, sevgiliniz veya bir meslektaşınız olabilir. Aynı kitabı okuma partnerinizle okumaya başlayabilir ve daha sonra okurken veya ikiniz de kitabı okumayı bitirdikten sonra üzerinde tartışabilirsiniz.

Umarım bu ipuçları daha fazla okumanıza ve günlük okuma alışkanlığı geliştirmenize yardımcı olur. Şimdi git ve bir kitap oku!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

fen bilimleri vozol 10000 Likit

Bosna Hersekde Üniversite Okumak

backlink al