Dede Korkut Hikayeleri Kitap Özeti ve Kahramanları

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dirse Han Oğlu Boğaç Han:
 

Dirse Han oğlu Boğaç Han, Bayındır Han'ın boğasını öldürünce bu ismi alarak bir otağın geç gelen bir evladı vasfıyla Dirse Han'ın yiğitleri tarafından kötülenir. Bir fitne çıkar ve Dirse Han, Boğaç Han'a karşı kötülük düşünür. Dirse Han, Boğaç Han'ı oklar. Boğaç Han, ana sütüyle iyileşir. Dirse Han'a tuzak kuran kırk yiğitten intikamını babasını onların elinden kurtararak alır.

Kahramanlar: Dirse Han, Boğaç Han, Bayındır Han, Kırk Yiğit

Kam Büre Beg Oğlu Bamsı Beyrek:

Bayındır Han, Oğuz Boylarını toplar. Büre Bey bundan dertlenir. Soyu soylansın ve boyu boylansın ister. Bir erkek ve bir kız çocuk arzu ederler. Muratlarına kavuşurlar. Doğan oğlan çocuk yiğit bir alp olarak hayatına devam eder. Kafirlerle mücadele eder. Adı, Bamsı Beyrek olur. Banı Çiçek ile evlenmeyi murat eder. Banı Çiçek'e Bamsı öldü derler, kanlı gömlek gösterirler. Banı Çiçek başkasına varacakken düğün günü Bamsı gelir, yaşadığı ifşa olur. Düğün yeniden yapılır.

Kahramanlar: Bayındır Han, Kam Büre Han, Banı Çiçek, Bamsı Beyrek

Kazıcık Koca Oğlu Yiğenek Hikayesi:

Bayındır Han, Oğuzları topladığı vakitte Kazıcık, Karadeniz üzerine bir kaleye sefer ister. Adamlarını toplar ve Karadeniz yoluna koyulur. Kale tekürüne saldırır fakat esir düşer. Aradan yıllar geçer, Kazıcık oğlu 16 yaşına gelir. Bayındır Han'dan izin ister ve kaleye sefere gider. Rüyasında Dede Korkut'u görür ve nasihatler alır. Nasihatlerini tutar ve tekürü yenerek Yiğenek Bey adıyla babasını esaretten kurtarır.

Kahramanlar: Kazıcık Koca, Bayındır Han, Yiğenek, Dede Korkut

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol