GÖZDE ŞERBETÇİ KİMDİR?

Gözde Şerbetçi: 26 Haziran 1989’da İstanbul Beyoğlu’nda doğdu. Babası o doğduğu zaman Avrupa Yakasının telaşından sıkılıp radikal bir kararla ailesini Pendik’e taşıdı ve Gözde çocukluğunu bu sakin yer de geçerdi. Samimi komşulukların, dostlukların içinde tam bir deniz aşığı olarak büyüdü. Büyüdüğü bu samimi ortam onun hayata bakışını ve içindeki ruhu keşfetmesini sağladı.

7 Yaşında folklor oynamaya başladı ve 11 sene boyunca bunu sürdürdü. Ailesi onu her zaman destekledi. Kariyerine Türkiye birinciliği ve İstanbul birinciliği eklendi. Okul hayatı boyunca sosyal biri olan Gözde, tiyatrodan, müziğe, müzikten sanatın diğer dallarına her etkinliğin içinde oldu. Lisede Latin Dansı eğitimi aldı. Ardından Hiphop ve Freestyle dansları ile dans kariyerine devam eden Gözde ilk televizyon şovu “Benimle Dans Eder misin?” ‘e çıkarak dans etti. İlk şarkısını 14 yaşında besteledi. Şan dersleri ile kendini geliştirdi. Özellikle ritim enstrümanlardan çok zevk alıyor.
2013 senesinde Amerika’ya giden sanatçı kendi keşif yolculuğunda dünyaya farklı bakmaya başladı. Hiçbir sınırın müziği durduramayacağına inandı. Bu yüzden kendisi için en doğru zamanı bekledi.


Üniversiteden sonra iş hayatını atılınca Televizyonculuk kariyeri başladı. Kariyerine bir çok tv programı, belgesel ve reklam filmi sığdırdı. Bu işi çok zevk alarak yapsa da kendini her zaman şarkı besteleyip, dans ederken buluyordu. 2016 senesinde yöneticisi olduğu Kanada Merkezli yapım şirketinden ayrılarak 2017’de kendi şirketini kurdu ve sevdiği işi yapmaya başladı. Markaların reklam müziklerini üretti. Söz, Müzik, vokal olarak işlerini üreten sanatçı birçok markanın reklam müziklerinin prodüktörlüğünü yaptı. 2017’de ekibi ile birlikte Türkiye Free Style dalında Türkiye Dans Şampiyonu oldu. “Dans hayatımın bir parçası, müziğimle insanlara bir şeyler anlatırken, dans buna aracılık ediyor. Beni canlı kılıyor.” diyerek sahne de bir sanatçının şov yapması gerektiğine inanıyor. Özellikle pandemi zamanında gittiği Amerika seyahatinden sonra, doğru zamanın geldiğini gördü ve şimdi istediği müzik kariyerini başlatıyor.
2021’de sözü ve müziği kendisine ait olan “DÖRT NALA” şarkısı ile ilk single çalışması yayınladı. Gözde Şerbetçi kendi şarkılarını yazıp söylemek ve insanlara görsel şovlarla tam performans sunmak istiyor.


Gözde Şerbetçi was born on June 26, 1989 in Beyoğlu, Istanbul. After her birth, her father had enough of the constant stress caused by the European side İstanbul. So her father decided to relocate to a more quiet and peaceful part of the city.They moved to Pendik which is located in the Asian part of the city. Gözde spent her childhood in this quiet place. She grew up in friendly neighborhood with strong friendships and because of the location she fell in love with the sea.The environment in which she grew up enabled her to discover the outlook on life and the spirit within her.
She started playing folklore at the age of 7 and continued it for 11 years. She always had endless support from her family . After a few folklore contests she became 1st place in istanbul and Turkey which was a great milestone added to her career . Gözde, who was a social person throughout her school life, was involved in lots of activities from theater to music and branches of art. She studied Latin Dance in high school. Afterwards, Gözde continued her dance career with Hiphop and Freestyle dances.Her first television appearance which was called “Will you dance with me?” she went out and gave a great performance. She composed her first song at the age of 14 and improved herself with singing lessons. She especially enjoys rhythmic instruments.
Gözde Şerbetçi traveled to America in 2013 and started to look at the world differently on her own journey of discovery. She believed that no limits could stop her . So she patiently waited for the right time .
Her career in Television started when she finished college. she participated in many TV shows, documentaries and commercials throughout her career. Although she enjoyed doing this line of work with great pleasure, she always found herself composing songs and dancing more often. She left the Canadian based production company she was managing in 2016 and founded her own company in 2017 and started doing what she loved. She produced music for several brands which were used in commercials . In 2017, she became the Turkish Dance Champion in the Freestyle category with her team. She quoted “While Dancing is a part of my life, being able to tell my story through my music is undoubtedly a different experience which keeps me motivated and alive.” She believes that an artist should put on the best show on stage. Especially after her trip to America during the pandemic, she started to look at the world in a different perspective. She believes that the right time has come and now she has started to pursue a career in music .
In 2021, she released her first single “DÖRT NALA”, whose lyrics and music belongs to her. Gözde Şerbetçi wants to write and sing her own songs and offer people a full performance with visual shows.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol