Güneş Gündüzleri Beyazken, Gün Doğumu ve Gün Batımı Sırasında Kırmızıdır?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!


Güneş, özellikle doğduğunda veya battığında genellikle kırmızı görünür, çünkü bu, güneşten gelen ışığın gözlemcinin gözlerine ulaşmak için en fazla atmosferden geçmesi gerektiği zamandır.   

İlkokul kitaplarında genellikle sarı ile gösterilen güneşin sadece 24 saat içinde bu kadar çok renge bürünmesi ne garip.

Ufkun üzerine çıktığında, genellikle kırmızı bir renge sahiptir. Gökyüzünde daha yükseğe çıktıkça, bu kırmızılığını kaybeder ve giderek daha parlak hale gelir, sonunda öğle vakti göz kamaştırıcı bir şekilde beyaz görünür. Elbette güneş ışığı gündüzleri o kadar parlaktır ki, güneşe doğrudan bakılamaz (ve bakılmamalıdır), ancak koruyucu gözlüklerle gözlemlerseniz beyaz görünecektir. Ardından, ayarlandığında kırmızımsı bir renk alır.

Bu yazıda güneşin neden gün batımı ve gün doğumu sırasında kırmızımsı, öğlen saatlerinde ise beyaz göründüğünü tartışacağız.


Güneş ışığı ve Dünya'nın atmosferi
Dünyanın atmosferi birkaç gaz, su buharı ve toz parçacıklarından oluşur. Gezegenimizi saran bu koruyucu gaz tabakasına sahip olmanın avantajları listelenemeyecek kadar çoktur - biyokimyasal süreçler için gerekli gazları (okuyun: oksijen) sağlayarak dünyadaki tüm yaşam formlarını sürdürür, gezegenin sakinlerini zararlılardan koruyarak korur. güneş ışınları (bir bonus olan sıcaklığını hapsederken) ve neredeyse tüm kötü istilacıları (cansız olanları) uzaydan uzak tutar.

Dünya gezegenine düşen meteor(Orla)S
Çoğu uzay nesnesi gezegenimizin atmosferine girerken yanar. (Fotoğraf Kredisi: Orla/Shutterstock)

Atmosfer, yeryüzündeki tüm canlıların hayatta kalmasını sağlayan bu kritik kaynakları sağlamanın yanı sıra, rüzgarların esmesi, gökyüzünün mavi rengi, güneşin farklı zamanlarda farklı renkleri gibi bazı ilginç olaylara da neden olur. gün.

Gün doğumu ile başlayalım (tüm yaşam formlarının yaptığı gibi).


Güneş doğarken neden kırmızı görünür?
Güneş ışığı, bildiğimiz gibi, çeşitli elektromanyetik radyasyon biçimlerinin bir kombinasyonudur. 'Elektromanyetik radyasyon' terimi tanıdık geliyor mu?

Kesinlikle olmalı, çünkü bu makaleyi bile okuyabilmeniz için belirli bir elektromanyetik radyasyon (görünür ışık) türü nedeniyle!

Radyo dalgaları (akıllı telefonlarda ve tüm kablosuz iletişim cihazlarında kullanılır), kızılötesi (gece görüş gözlüklerinde ve TV uzaktan kumandalarında kullanılır), X ışınları (tıp ve sağlık alanında kullanılır) ve gama ışınları (nükleer enerjiyle ilişkili) bunların hepsidir. elektromanyetik radyasyon örnekleri.

Daha önce de belirtildiği gibi, güneş ışığı elektromanyetik radyasyondan oluşur. Güneş TÜM elektromanyetik radyasyon türlerini yaymasına rağmen, güneş ışığının çoğu görünür ışıktan, ultraviyole ışınlardan ve kızılötesi ışınlardan (ısı) oluşur.

Lise fen dersinde, güneş ışığının tamamı farklı dalga boylarına sahip olan gökkuşağının yedi renginin hepsinin birleşimi olduğu için tamamen beyaz olduğunu okuduğunuzu hatırlayabilirsiniz.

Güneş ışığı (farklı dalga boylarında renklerden oluşan) gezegenimize ulaştığında ve atmosfere çarptığında, atmosferde bulunan parçacıklar, ışığı daha kısa dalga boylarında (yani mavi ve mor) dağıtma eğilimi gösterirken, daha uzun dalga boyundaki renklere (kırmızı, sarı ve mor gibi) izin verir. turuncu) geçer.

Gök cisimlerinden (güneş veya ay gibi) gelen daha kırmızı dalga boyları, atmosferimizin katmanlarına diğer renklerden daha iyi nüfuz ettiğinden, ufka yakın bakıldığında güneş kırmızı görünür.

Büyük güneş (Sanit Fuangnakhon)
Yükselen güneşin kırmızımsı tonuna dikkat edin. (Fotoğraf Kredisi: Sanit Fuangnakhon/Shutterstock)

Ve güneş battığında veya doğduğunda neden özellikle kırmızı görünüyor?

Çünkü gün batımı veya gün doğumu sırasında güneş ışığı, gözlemcinin gözlerine ulaşmak için maksimum miktarda atmosferden geçmelidir. Bu nedenle, güneş ışığından daha fazla mavi ışık saçılır ve güneşin doğduğunda veya battığında daha kırmızı görünmesini sağlar. 

Rayleigh saçılması
Aslında, Rayleigh saçılması olarak bilinen doğal bir fenomen (adını Lord Rayleigh adlı bir İngiliz fizikçiden almıştır), ışığın daha kısa dalga boylarının (mavi) uzun olanlardan (kırmızı) daha kolay dağıldığını belirtir. 

Bu nedenle gökyüzü mavi görünür ve güneş - hatta bazen ay - kırmızı veya turuncu görünür.

Güneş neden öğlen beyaz görünür?
Aynı prensip bu durumda da geçerlidir. Güneş doğrudan tepemizdeyken, Dünya yüzeyindeki bir gözlemcinin gözlerine ulaşmak için en az miktarda atmosferden geçmelidir. Bu, atmosferin birçok kurucu parçacığına çarpma şansının olmadığı anlamına gelir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner13