Kediler sahiplerini neden ısırır ve yalar?


Kediler esrarengiz varlıklardır ve çoğu zaman davranışlarının ne anlama geldiğini anlamakta zorlanırız. Öyle görünüyor ki, köpekler gibi diğer evcil hayvanların aksine, kediler bazen öngörülemeyen ve açıklanamayan bir şekilde hareket edebiliyor. Bununla birlikte, tüylü arkadaşlarımız da eğitirsek ve onlara nasıl yapacaklarını öğretirsek nasıl davranmayı öğrenebilirler. Ancak bu erken yaşta gerçekleşmelidir. Kedilerimiz ayaklarınızı ısırma gibi üzücü davranışlar edindikten sonra, sorunu nasıl çözeceğimizi bilmediğimiz için endişeli hissedebiliriz. Ancak bu sorunun birkaç nedeni vardır ve düzeltmenin yolları vardır.

1. Can Sıkıntısı

Kedinizin ayaklarınızı veya bacaklarınızı ısırmasının ana nedenlerinden biri can sıkıntısıdır. Tüm kedigillerin doğuştan gelen avlanma içgüdüsü, doğal olarak hareket halindeyken gördükleri her şeyi yakalamak istemelerine neden olur. Ve eğer kediniz yalnız başına çok zaman geçirirse veya siz ona yeterince dikkat etmezseniz, sizi kovalamaya çalışması çok muhtemeldir. Bunun nedeni, oyun oynamak, avlanma içgüdülerini harekete geçirmenin bir yolu olmasıdır. Kedinizin avlanma içgüdüsünü kendi başına geliştirmesi gerekiyorsa, ayaklarınız veya ayak bilekleriniz erişilebilir oldukları ve her zaman hareket halinde oldukları için kovalamak için mükemmel bir avdır. Böylelikle kedi sizi yakalamaya çalışırken eğlenecek ve aynı zamanda ihtiyaçlarına dikkat etmenizi sağlayacaktır.

Bunun olmasını önlemek için kedinizle sık sık oynamanızı ve yapamıyorsanız onlara gün boyunca eğlenmelerine yardımcı olabilecek güvenli oyuncaklar sunmanızı öneririz. Oyuncaklarını gerektiği kadar değiştirebilirsiniz.

2. Genel olarak aşırı heyecan

Evcil hayvanlar genellikle fazla enerjilerini ve heyecanlarını nasıl yöneteceklerini bilmezler. Kedinizin, onları çok mutlu eden bir şey olduğunda ayaklarınızı veya bacaklarınızı ısırmak için aşağı inmesinin ardındaki sebep muhtemelen budur. Kedinizin ayaklarınızı ısırdığı zamanları düşünün. Bunlar muhtemelen onlarla oynadığınız veya onlara gerçekten sevdikleri özel bir muamele sunduğunuz zamanlardır.

Bu sorunun nedeni mutlaka kötü olmasa da, kedinize sizi incitmenin iyi bir şey olmadığını öğretmeniz çok önemlidir. Bu davranışı düzeltmek için olumlu pekiştirme kullanabilirsiniz . Kediniz heyecan için ayaklarınızı ısırdığında, beslemek veya oynamak olsun, yaptığınız şeyi bırakın. Sonra kedinin sakinleşmesine yardımcı olun ve sakinleştiğinde, tekrar oynayarak veya ona bir ödül vererek onu ödüllendirin.

3. Halsizlik

Kediniz hem uyurken hem de dinlenirken ayaklarınızı ısırırsa, kedinizin sağlığını kontrol etmeniz önerilir. Kedinizin yaralı olmadığından veya hasta hissetmediğinden emin olun . Kediler rahatsız veya hasta olduklarında dikkatinizi çekerler. Yardımınıza ihtiyaçları olduğu konusunda sizi uyarmaya çalışıyorlar ve bunu yapmanın birçok yolundan biri ayaklarınızı ısırmaktır.

Kediniz hasta değilse rahatsızlığı, rahat veya güvenli olduğu bir yerden veya pozisyondan rahat hissetmedikleri bir yere taşınmasından kaynaklanabilir. Sonra buna rahatsızlıkla tepki verirler çünkü bunu olası bir tehdit olarak algılarlar.

4. Agresif davranış

Bazı kediler agresif oldukları için ayaklarınızı veya ayak bileklerinizi ısırır . Bu, yavru kedilerden beri yaşadıkları sosyalleşme sorunlarından veya onlar için stres yaratan bir ortamdan kaynaklanıyor olabilir. Kediniz bu durumlardan birindeyse, bir çeşit kendini savunma olarak size saldırabilir.

Kendinizi kedinizin stres nedeniyle ayaklarınızı ısırdığı bir durumda bulursanız, mümkün olan en kısa sürede bir veteriner hekim veya kedi etoloğu ile iletişime geçmenizi tavsiye ederiz. Size tavsiyelerde bulunabilecek ve kedinizin saldırganlığının belirli kaynağını belirlemenize yardımcı olacaklar. Böylelikle hem kediniz hem de onunla yer paylaşan kişiler bu konuyla daha etkin bir şekilde başa çıkabilecekler. Kediniz çok agresifse veya ısırıkları ciddi yaralanmalara neden oluyorsa, ısırılır ısırmaz kendiniz için de tıbbi yardım almalısınız.

Olası çözümler

Şimdiye kadar, bir kedinin ayaklarınızı ısırmasının sebeplerinin ne olabileceğinden bahsettik. Bununla birlikte, uğraştığınız sorunun bir uzmanın yardımına ihtiyaç duymaması durumunda, bu durumu kendi başınıza nasıl çözeceğiniz konusunda size bazı ipuçları vermek istiyoruz .


Oyun ve yırtıcı davranış fırsatları: Kedinize, evinizi keşfetmelerine ve siz uzaktayken eğlenmelerine olanak tanıyan yeterli sayıda oyuncak, kule, yüksek raf ve saklanma yerleri sağlayın. Seçtiğiniz oyuncakların ve nesnelerin kedinize uygun ve güvenli olması gerektiğini unutmayın.


Olumlu, tutarlı ve öngörülebilir insan-kedi etkileşimi: Kedinizle vakit geçirmek için gündeminizde biraz zaman ayırın. Mümkünse, bu her zaman günün aynı saatinde olmalıdır. Kedinizi evcilleştirebilir ve onlarla oynayabilirsiniz - ya da çevreyi keşfetmekten hoşlanırlarsa, birlikte yürüyüşe çıkabilirsiniz.

Kedinize birlikte oynayabileceği bir arkadaş edinin : Kediniz tek başına çok fazla zaman geçiriyorsa, düşünmek isteyebileceğiniz bir çözüm, birbirleriyle arkadaşlık etmeleri için yeni bir kedi yavrusu sahiplenmektir. Bu kararı vermeden önce, kedinizin sosyal bir karaktere sahip olduğundan ve diğer kedigillerle vakit geçirmeyi sevdiklerinden emin olun. Ayrıca, yeni bir evcil hayvan sahiplenmenin büyük bir sorumluluk olduğunu unutmayın.


Veterineri ziyaret edin: Kedilerde agresif reaksiyonları tetikleyen belirli koşullar veya hastalıklar vardır. Bu nedenle, kedinizin sağlıklı ve genel fiziksel durumunun iyi olduğundan emin olmak için yılda en az iki kez veterineri ziyaret etmeniz her zaman önemlidir.

Kedinizin ayaklarınızı ısırmasının olası nedenlerini ve önerilen çözümleri okuduktan sonra, siz ve kediniz için işe yarayan herhangi bir tavsiyeniz var mı? Bu problemle nasıl başa çıktınız?

Kaynak: https://brightside.me/wonder-animals/why-your-cat-bites-your-feet-and-how-to-avoid-it-800178/

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol