Sevgililer Günü Tarihi

Sevgililer Günü, her 14 Şubat'ta gerçekleşir. Amerika Birleşik Devletleri'nde ve dünyanın diğer yerlerinde sevdikleriniz arasında St. Valentine adına şeker, çiçek ve hediyeler takas edilir. Ama bu gizemli aziz kim ve bu gelenekler nereden geldi? İlkbaharı karşılayan antik Roma Lupercalia ritüelinden Viktorya dönemi İngiltere'sinin kart verme geleneklerine kadar, Sevgililer Günü tarihini öğrenin.

Sevgililer Günü'nün tarihi ve onun koruyucu azizinin hikayesi gizemle örtülüdür. Şubat ayının uzun zamandır bir aşk ayı olarak kutlandığını ve bugün bildiğimiz St. Sevgililer Günü'nün hem Hristiyan hem de antik Roma geleneğinin izlerini içerdiğini biliyoruz. Ama Saint Valentine kimdi ve bu eski ayinle nasıl ilişkilendirildi?

Katolik Kilisesi şehit edildi hepsi Valentine veya Valentinus adlı en az üç farklı azizlerin tanır. Bir efsaneye göre Valentine, üçüncü yüzyılda Roma'da hizmet etmiş bir rahiptir. İmparator II. Claudius, bekar erkeklerin eşleri ve aileleri olanlardan daha iyi askerler yaptığına karar verdiğinde, genç erkeklerin evliliğini yasakladı. Valentine, kararnamenin adaletsizliğini fark ederek Claudius'a meydan okudu ve genç aşıklar için gizlice evlilik yapmaya devam etti. Sevgililer eylemleri keşfedildiğinde, Claudius idam edilmesini emretti. Yine de diğerleri tatilin gerçek adaşı olan bir piskopos olan Saint Valentine of Terni olduğunda ısrar ediyor. O da Roma'nın dışında II. Claudius tarafından başını kesmişti.


Diğer hikayeler, Valentine'ın Hıristiyanların sık sık dövüldükleri ve işkence gördükleri sert Roma hapishanelerinden kaçmalarına yardım etmeye çalıştıkları için öldürülmüş olabileceğini öne sürüyor. Bir efsaneye göre, hapisteki bir Sevgililer günü, hapsedildiği sırada onu ziyaret eden genç bir kıza - muhtemelen hapishanesinin kızına - aşık olduktan sonra ilk "sevgililer günü" selamlamasını kendisi gönderdi. Ölümünden önce, bugün hala kullanımda olan bir ifade olan "Sevgilinizden" imzalı bir mektup yazdığı iddia ediliyor. Valentine efsanelerinin ardındaki gerçek belirsiz olsa da, hikayelerin hepsi onun çekiciliğini sempatik, kahramanca ve en önemlisi romantik bir figür olarak vurguluyor. Orta Çağlara gelindiğinde , belki de bu itibar sayesinde, Valentine İngiltere ve Fransa'nın en popüler azizlerinden biri olacaktı.

Bazıları Sevgililer Günü'nün muhtemelen MS 270 civarında gerçekleşmiş olan Sevgililer Günü'nün ölümünün veya cenazesinin yıldönümünü anmak için Şubat ortasında kutlandığına inanırken, diğerleri Hıristiyan kilisesinin St. Lupercalia'nın pagan kutlamalarını “Hıristiyanlaştırma” çabasıyla Şubat . Şubat veya 15 Şubat aylarında kutlanan Lupercalia, Roma tarım tanrısı Faunus'un yanı sıra Romalı kurucular Romulus ve Remus'a adanmış bir bereket festivaliydi.

Festivale başlamak için, Romalı rahiplerin bir tarikatı olan Luperci'nin üyeleri, Roma'nın kurucuları Romulus ve Remus'un bir dişi kurt ya da lupa tarafından bakıldığına inanılan kutsal bir mağarada toplanıyorlardı. Rahipler doğurganlık için bir keçi ve arınmak için bir köpek kurban ederlerdi. Daha sonra keçinin postunu şeritler halinde soyarlar, kurbanlık kanın içine daldırıp sokaklara çıkarlar, keçi postuyla hem kadınları hem de ekin tarlalarını hafifçe tokatlarlardı. Romalı kadınlar, korkmaktan çok uzak, postların dokunuşunu memnuniyetle karşıladılar çünkü önümüzdeki yıl onları daha doğurgan hale getireceğine inanılıyordu. Efsaneye göre günün ilerleyen saatlerinde şehirdeki tüm genç kadınlar isimlerini büyük bir çömlek içine koyarlardı. Şehrin bekarlarının her biri bir isim seçer ve seçtiği kadınla yıl için eşleşirdi.

Sevgililer Günü Gerçekleri
Sevgililer Günü, dünyanın dört bir yanındaki çiftlerin eşlerini, partnerlerini ve sevgililerini onurlandırmasıyla her 14 Şubat'ta kutlanır. Yüzlerce yıllık gelenek ve görenekler onu bugün gözlemlediğimiz bayram haline getirdi. İşte adanmış tatil hakkında dokuz ilginç gerçek ... daha fazla oku

Çikolata, Sevgililer Günü için Nasıl Temel Bir Ürün Oldu?
Sohbet kalpleri, bolca yer mantarı ve kalp şeklinde çikolata kutuları - bunlar dünyadaki birçok sevgili için Sevgililer Günü'nün sembolleridir. Peki bu gelenek nereden geldi? Sevgililer Günü'nün kökleri Roma dönemine kadar uzanırken, şeker hediyesi vermek ... tümünü oku

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol