Öğretmenin Çocuğunuza Şiddet Uyguladığını Gösteren İşaretler

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Öğretmenlerin çoğu öğrencilerine gerçekten değer veriyor. Ara sıra kötü günler geçirseler de, nazik, adil ve destekleyicidirler. Ancak, devlet veya özel okul sınıfında öğrenci olan hemen herkes kötü öğretmenler yaşamıştır.


Bazı durumlarda, iddia edilen ortalama davranış, yalnızca öğretmen ve öğrenci arasındaki bir kişilik çatışmasıdır. Diğer durumlarda, bir öğretmenin asabiyeti tükenmişlikten, kişisel veya işle ilgili stresten ya da öğretme stili ile öğrencinin öğrenme stili arasındaki uyumsuzluktan kaynaklanabilir .

Ancak, ortalama davranışın çizgiyi aştığı ve öğretmenin sınıfın zorbası haline geldiği durumlar vardır.


Öğretmen Zorbalığı Nedir?
Psikolog Stuart Twemlow, sonuçları 2006'da yayınlanan isimsiz bir ankette, ankete katılan öğretmenlerin %45'inin bir öğrenciye zorbalık yaptığını kabul ettiğini belirtti. Anket, öğretmen zorbalığını şu şekilde tanımladı:

“...gücünü bir öğrenciyi makul bir disiplin prosedürünün ötesinde cezalandırmak, manipüle etmek veya küçük düşürmek için kullanan bir öğretmen.”
Öğretmenler öğrencilere çeşitli nedenlerle zorbalık yapabilir. Biri, uygun disiplin tekniklerinde eğitim eksikliğidir. Öğretmenlere uygun, etkili disiplin stratejileri sağlayamamak , hayal kırıklığı ve çaresizlik duygularıyla sonuçlanabilir. Sınıfta öğrenciler tarafından zorbalığa uğradığını hisseden öğretmenlerin misillemede zorbalık yapma olasılıkları daha yüksek olabilir. Son olarak, çocuklukta zorbalık yaşayan öğretmenler sınıfta bu taktiklere başvurabilir.

Ebeveynler veya okul yöneticileri genellikle öğrenciler ve öğretmenler arasındaki fiziksel tartışmaları ele alır. Bununla birlikte, sözlü, zihinsel veya psikolojik taciz gibi davranışların mağdur veya diğer öğrenciler ve öğretmenler tarafından rapor edilme olasılığı daha düşük olabilir.


Zorbalık Örnekleri
Bir öğrenciyi küçümsemek veya korkutmak
Ceza veya alay için bir öğrenciyi seçmek
Öğrencileri sınıf arkadaşlarının önünde küçük düşürmek veya utandırmak
Bir öğrenciye veya öğrenci grubuna bağırmak
Bir öğrenciyi cinsiyet, ırk, din veya cinsel yönelime dayalı olarak ırksal veya dini karalamalar veya diğer küçük düşürme biçimleri kullanmak
Bir öğrenci hakkında alaycı yorumlar veya şakalar
Bir çocuğun çalışmasına yönelik kamuoyu eleştirisi
Objektif ödevler veya projelerde bir öğrenciye sürekli olarak düşük notlar vermek
Çocuğunuz bu davranışlardan herhangi birinden şikayet ederse, öğretmen zorbalığının diğer belirtilerini arayın.

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

vozol 10000 Likit

Bosna Hersekde Üniversite Okumak

backlink al